Panevėžio kredito unijai minint Tarptautinę kredito unijų dieną – žvilgsnis į pradžią

AutoriusJPFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS

Trečiasis spalio mėnesio ketvirtadienis – reikšmingas ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio kredito unijoms. Šiemet spalio 15 dieną minima 72-oji Tarptautinė kredito unijų diena, skirta atsigręžti į kredito unijų judėjimą, šių finansinių institucijų veiklos svarbą pasaulyje ir Lietuvoje bei Panevėžio kredito unijos nueitą kelią.

Pro istorijos akinius

Nors kredito kooperatyvų pradžių pradžia Lietuvoje yra nurodoma nevienodai, anot istoriko Vlado Terlecko, kai kuriuose šaltiniuose yra teigiama, kad pirmasis toks kooperatyvas buvo įsteigtas dar 1871 m. Pabiržėje ir vadinosi „Taupmenų skolinimosi bendrovė“.

Tokių kooperatyvų veikla šalyje sparčiai populiarėjo, o Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse Lietuvos teritorijoje veikė net 155 taupomosios skolinamosios draugijos, kurios vienijo 66 900 narių. Pagal kredito kooperatyvų paplitimą Lietuva tuo metu lenkė net Italiją ir šios kredito įstaigos tuo metu užėmė 30 proc. šalies finansų rinkos.

Kreditų unijas jau nepriklausomoje Lietuvoje 1993 m. ėmėsi atkurti užsieniečiai. Beveik tuo pačiu metu Lietuvoje pradėti vystyti du projektai, rėmę kredito unijų kūrimąsi: Kanados Desjardins kredito unijų judėjimo iniciatyva bei Jungtinėse Amerikos valstijose įsikūrusios Pasaulinės kredito unijų tarybos programa.

1994 metais dienos šviesą išvydęs pirmasis Kredito unijų įstatymas įtvirtino vienintelių Lietuvoje kooperatinių kredito įstaigų veiklos teisinius pagrindus, paspartinusius kooperatinės kredito sistemos, kaip alternatyvos komerciniams bankams, sukūrimą ir vystymąsi.

Akstinu veikti anuomet tapo susiklosčiusi sudėtinga situacija šalyje, kai besikurianti bankinė sistema palankiai vertino ir kreditavo tik stambųjį verslą bei naujas investicijas, o be galimybės gauti papildomų finansų likęs smulkusis verslas ir dažno ūkininko kasdienis gyvenimas atsidurdavo aklavietėje. To paties siekio vedama Panevėžio kredito unija savo duris pirmiesiems klientams atvėrė 1997 metais.

Kredito unijos šiandien

Pasaulinės kredito unijų tarybos duomenimis, tarptautinį kredito unijų tinklą šiuo metu sudaro 86 tūkst. kreditų unijų 118-oje valstybių visame pasaulyje. Visos jos vienija daugiau nei 291 mln. narių ir šis skaičius nuolat auga, o kredito unijų centru pasaulyje galima vadinti Jungtines Amerikos Valstijas, mat vien ten veikia per 5 300 kredito unijų, kurioms kartu priklauso per 121 mln. narių.

Nors šiandien kredito unijos Lietuvoje palyginus su čia veikiančiais bankais sudaro ne tokią didelę finansų sektoriaus dalį, jos yra svarbios visai finansų sistemai. Didžiausią Lietuvoje LKU kredito unijų grupę, kuriai priklauso Panevėžio kredito unija, sudaro 45 unijos ir jas prižiūrinti Lietuvos centrinė kredito unija. Daugiau negu 100 klientų aptarnavimo tinklą apimanti LKU kredito unijų grupė vienija daugiau negu 120 tūkst. narių.

Panevėžio kredito unija, vykdydama veiklą 23 metus, vienijanti per 6400 narių ir sukaupusi per 30 mln. Eur turto, kviečia prisijungti prie Unijos bendruomenės. Tai Unija, esanti arčiau savo nario ir kliento. Net ir susidarius COVID-19 situacijai Lietuvoje, Panevėžio kredito unija girdi kiekvieną narį ir klientą, atsižvelgia į jo poreikius ir teikia finansines paslaugas ar konsultuoja.

K. Antanynas.

Finansinės paslaugos po vienu stogu

Anot Panevėžio kredito unijos administracijos vadovo, Kazimiero Antanyno, nors kredito unijos veiklos istorijoje būta įvairių etapų, sistemos skleidimosi priežastis yra kryptinga veikla ir bendras tikslas – padėti bendruomenėms regionuose plėstis:

Unijos pelnas lieka bendruomenėje, kurioje ji dirba, todėl gali palankesnėmis sąlygomis teikti paslaugas smulkiems ūkininkams, verslininkams ir gyventojams. Kredito unija aktyviai finansuoja verslo projektus, jaunas įmones, žemės ūkio veikla besiverčiančius ūkininkus ir bendroves bei yra pasirengusi ieškoti abipusiai vertingo kompromiso tiek su besikuriančiais, tiek su jau esamais verslais.

Panevėžio kredito unijoje pasiekiamos visos svarbiausios paslaugos – nuo atsiskaitomosios sąskaitos ir el. bankininkystės iki bekontakčių debeto ir kredito mokėjimo kortelių. Taip pat unijoje privatūs asmenys gali gauti kreditą būstui įsigyti, statyti ar atnaujinti, vartojimo kreditą bei taupyti sudarius terminuotų ar kaupiamųjų indėlių sutartis. Taupyti kaupiant vaikų ar globotinių ateičiai.

Nauja paslauga – mokėjimo kortelių skaitytuvai. „Unija ne tik aptarnauja debeto ir kredito mokėjimo korteles, tačiau atsirado galimybė verslui, nuolat, esant sezonui ar dalyvaujant parodose, nuomotis mokėjimo kortelių skaitytuvus ir suteikti galimybę savo klientams atsiskaityti už paslaugas ar prekes mokėjimo kortelėmis“,- komentavo K. Antanynas.

Daugiau apie Panevėžio kredito unijos teikiamas paslaugas sužinokite interneto svetainėje www.paneveziokreditounija.lku.lt arba Panevėžio kredito unijoje, Topolių al. 17 Panevėžyje bei nutolusiose kasose: Ramygaloje ir Vadokliuose, Krekenavoje ir Žibartoniuose, Miežiškiuose ar Raguvoje, bei Naujamiestyje ir Smilgiuose.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

L. Jagmino iniciatyva Panevėžio rajono gyventojams bus paprasčiau išsigryninti pinigus

confident-noyce

Mokėjimo kortelių skaitytuvai – nuo šiol ir Panevėžio kredito unijos nariams

confident-noyce

Panevėžio kredito unijos vadovas išrinktas asociacijos valdybos pirmininku

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau