Panevėžio krašto neįgalieji fiziškai aktyvūs – plaukioja baseine

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga (PKŽNS) pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos konkursui paraišką sporto projektui, finansuojamam Sporto rėmimo fondo lėšomis. Projekto tikslas – suteikti neįgaliems asmenims galimybę naudotis baseinu, sportuoti , išmokti plaukti, prasimankštinti vandenyje.

Atliko apklausą

PKŽNS pirmininkas Jonas Dumša sako, kad organizacija jau daugiau nei 20 metų rūpinasi Panevėžio krašto neįgaliaisiais.

„Stengiamės pasiūlyti kuo įvairesnes ir įdomesnes fiziškai aktyvias ir sveikatai naudingas veiklas. Darydami apklausas išsiaiškinome, kad plaukimo ir mankštų vandenyje poreikis neįgaliųjų tarpe yra labai didelis, bet pakliūti į baseiną judėjimo negalią turintiems yra neįmanoma. Projektu norime suteikti galimybę neįgaliesiems mokytis plaukti ir sportuoti vandenyje specialiai pritaikytoje aplinkoje, prižiūrint kvalifikuotiems kineziterapeutams ir treneriams“, – pristatė projekto esmę J. Dumša.

J. Dumša.

Atsižvelgė į fizines galimybes

Pasak jo, labai svarbu pagerinti Panevėžio miesto negalią turinčių asmenų fizinį aktyvumą, palaikyti bei gerinti neįgaliųjų gyvenimo kokybę per kūno kultūros ir sportinę veiklą.

„Be to, labai svarbu atsižvelgti į fizines galimybes ir negalios pobūdį, mažinti sveikatos rizikos veiksnius. Į projekte numatytą veiklą įtraukiami neįgalieji, kuriems Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos nustatyta tvarka nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis arba 0–40 procentų darbingumo lygis, arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis. Taip pat į projekto veiklas įtraukiami ir neįgalus jaunimas iki 29 metų“, – aiškino neįgaliųjų organizacijos vadovas.

Parengė projektą

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininkas J. Dumša džiaugiasi  svajonės išsipildymu.

Nors mieste yra ne vienas baseinas, bet tokio, kuriame galėtų lankytis ir negalią turintys, vežimėliais judantys žmonės, nebuvo. O vandens procedūros neįgaliesiems labai reikalingos. Tad kai pernai sužinojome, jog atsirado galimybė teikti projektą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Sporto fondui, ilgai negaišome. Į projektą įrašėme ir daugiau užsiėmimams baseine reikalingų priemonių – liemenes, vandens paviršiuje padedančius išsilaikyti „makaronus“ – juk ne visi neįgalieji moka plaukti, be to, su jomis žmonės daug saugiau jaučiasi“, – prisiminė, kaip įgyvendino projektą J. Dumša.

Įrengė keltuvą

PKŽNS pirmininkas J. Dumša aiškino, kad užsiėmimai vyksta Panevėžio viešbutyje „Romantic“ baseine.

„Baseino atsirado naujas įrenginys – keltuvas, kuriuo į vandenį gali nusileisti rateliais judantys, sunkiai vaikštantys ar kitokių sveikatos sutrikimų turintys neįgalieji“, – sako idėjos iniciatorius J. Dumša.

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos pirmininko nuomone, iš Lietuvoje veikiančios firmos įsigytas Vokietijoje pagamintas mobilus keltuvas – optimalus sprendimas.

„Jis patogus dėl daugelio priežasčių, bet svarbiausia – juo galima naudoti ne tik kokiose nors konkrečiose patalpose, bet vasarą nusivežti prie upės ar ežero, pasinaudoti organizuojant baidarių žygius“, – teigė J. Dumša ir tikino, kad šia įranga gali naudotis ne vien Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos nariai:

„Sportuoti, stiprinti sveikatą kviečiami ir kitoms organizacijoms priklausantys neįgalieji, specialiųjų poreikių turintys žmonės – užtenka paskambinti į organizaciją, suderinti laiką.  Užsiėmimai viešbučio „Romantic“ baseine vyksta du kartus per savaitę – antradieniais ir ketvirtadieniais. Suformuotos dvi grupės po 8 žmones, su kuriais dirbs du kineziterapeutai. Projektas tęsis dvejus metus, tad baseinu pasinaudoti galės tikrai nemažas būrys neįgaliųjų.“

Pasirinko „Romantic“ baseiną

Pasiteiravus, kodėl pasirinktas „Romantic“ viešbučio baseinas, J. Dumša paaiškino:

„Vienas iš pasirinkimo kriterijų buvo tai, kad galima žmonėms su judėjimo negalia būti savarankiškais, be kitų žmonių pagalbos, patekti į baseino patalpas, persirengimo kambarius, sanitarinius higienos patalpas. Viešbučio baseine jau kuris laikas plaukti mokosi Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro vaikai, jis yra šalia Jaunimo dienos centro, kurio lankytojams baseino paslaugos taip pat labai naudingos. Bendradarbiaudami su Jaunimo dienos centru ir buvo apsispręsta rinktis būtent viešbučio „Romantic“ baseiną. Atsiradęs modernus keltuvas tapo organišku čia vykstančios neįgaliųjų socialinės integracijos į visuomenę pavyzdžiu. Kuo dažniau neįgalieji bus kartu su visais, tuo visuomenė juos geriau pažins ir priims.“

Plaukimas – geriausia mankšta

Plaukimas – geriausia mankštos forma. Vanduo veikia organizmą temperatūra, kuri mažina raumenų tonusą ir skausmą, gerina kraujotaką. Sistemingai plaukiojant gerėja kvėpavimo sistemos funkcijos, širdies darbas, didinamas atsparumas peršalimo ligoms.

Reabilitologai teigia, kad daugybę negalavimų galima įveikti plaukiojant ir mankštinantis vandenyje. Pratimus baseine gali atlikti ir tie, kurie dėl ligos ar fizinės negalios nepajėgia jų atlikti įprastai, tai išeitis ir tiems, kurie, kaustomi skausmų, vargiai gali išsitiesti ant mankštos kilimėlio salėje. Vandenyje pratimus galima atlikti lengviau nei sausumoje, net ir tuos, kurie salėje ant kilimėlio buvo neįveikiami dėl skausmo ar kitų priežasčių.

Apie organizaciją

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga įkurta 1996 m. balandžio 10 d. Asociacija vienija neįgaliuosius, kurių daugelis turi nuo 0 iki 40 proc. darbingumo lygį arba didelius ir vidutinius specialiuosius poreikius. Per metus sulaukiama daugiau nei 180 lankytojų. Tai ne tik sąjungos nariai, bet ir kiti bendruomenės neįgalieji sergantys išsėtine skleroze, parkinsono ir kitomis lėtinėmis ligomis, kurie naudojasi mūsų teikiamomis paslaugomis.

Pagrindinis organizacijos tikslas – organizuoti ir suteikti dienos užimtumo, psichologinę, socialinę, ugdomąją ir kitokią pagalbą asmenims, kurie dėl amžiaus, neįgalumo, ligos, socialinių problemų yra iš dalies ar visiškai netekę socialinių bei savarankiškumo įgūdžių.

Siekiama, kad neįgalieji jaustųsi bendruomenėje kuo oriau. Plėtojama kūno kultūrą ir sportą, propaguojamas sveikos gyvensenos būdą, skatinamas fizinis ir dvasinis žmogaus tobulėjimas ir harmonija, teikiamos socialinės, neformalaus ugdymo ir sveikatinimo paslaugos.

Padeda suformuoti, atkurti arba palaikyti buitinius, socialinius ir savarankiško gyvenimo įgūdžius, didinama motyvacija įsigyti išsilavinimą ir dalyvauti darbo rinkoje, padedama lavinti meninius bei sportinius gebėjimus, užtikrinamos galimybės dalyvauti visuomeniniame bendruomenės gyvenime ir sportinėje veikloje.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Valstybės kontrolė: paslaugos neįgaliesiems Lietuvoje nėra pakankamai užtikrinamos

confident-noyce

Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjunga vykdo socialinį projektą

confident-noyce

Kai kuriems žmonėms su negalia galimos išimtys dėl kaukių dėvėjimo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau