-1.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 5 gruodžio, 2021

Panevėžio krašte bedarbių daugiau nei sukurtų darbo vietų

Autoriusraimonda mikučionytėFotorimvydas ančerevičius, freepik.com
Šio mėnesio pradžioje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 5 tūkstančiai 455 Panevėžio miesto ir 2 tūkstančiai 594 Panevėžio rajono gyventojai.

Šio mėnesio pradžioje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 5 tūkstančiai 455 Panevėžio miesto ir 2 tūkstančiai 594 Panevėžio rajono gyventojai. Todėl nedarbo lygis mieste siekė 10,8 proc., o Panevėžio rajone – 11,9 proc., o ilgalaikiam nedarbui įtakos turėjo pandemija. Ši problema aktuali tiek Panevėžio miestui, tiek ir rajonui.

Nedarbo lygis rajone didesnis

Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriaus vadovė Audronė Biguzienė pristatė skaičius, kiek bedarbių užregistruota Panevėžio mieste ir rajone per šių metų devynis mėnesius.

„Per šių metų devynis mėnesius užsiregistravo 5 tūkstančiai 415 Panevėžio miesto gyventojų, kuriems suteiktas bedarbio statusas, o Panevėžio rajone užregistruoti 1 tūkstantis 934 neturintys darbo gyventojai. Lyginant su praeitais metais, per tą patį laikotarpį bedarbio statusas Panevėžio rajone suteiktas 3 tūkstančiams 266 žmonėms“, – pasakojo A. Biguzienė ir teigė, kad spalio 1 dieną nedarbo lygis Panevėžio mieste siekė 10,8 proc., rajone – 11,9 proc.

A. Biguzienė.

Trūksta mechanizatorių

Išgirdusi klausimą, kokių profesijų specialistų ieško Panevėžio miesto įmonės ir kokios profesijos paklausios Panevėžio rajone, A. Biguzienė atsakė:

„Panevėžio miesto įmonės ieško pardavėjų, virėjų, padavėjų, barmenų, picų kepėjų, įvairių kvalifikacijų baldžių, siuvėjų, elektrikų, metalinių, plastikinių gaminių gamybos mašinų operatorių, suvirintojų, šaltkalvių remontininkų, tarptautinių krovinių pervežimo transporto priemonių vairuotojų, valytojų, automobilių remonto šaltkalvių. O Panevėžio rajone ieškoma traktorininkų, mechanizatorių, fermos darbuotojų, melžėjų, veterinarijos gydytojų, zootechnikų, baldžių, siuvėjų, pardavėjų, statybininkų. Darbdaviams reikia ir darbininkų sezoniniams darbams – obuoliams skinti, bulvėms perrinkti.“

Didžioji dalis darbo ieško vyresnio amžiaus žmonės.

Ieško kvalifikuoto darbo

Anot A. Biguzienės, didžioji dalis darbo ieško vyresnio amžiaus žmonės:

„Tarp registruotų darbo ieškančiųjų šiek tiek daugiau vyrų – jų 50,3 proc. Registruoti 1706 jaunuoliai iki 29 metų. Iš jų 1228 gyvenantys mieste, 478 – rajone, 3063 – 30–49 metų amžiaus darbo ieškantys žmonės (2097 gyvenantys mieste, 966 – rajone) ir 3280 vyresnių nei 50 m. (2130 gyvenančių mieste, 1150 – rajone)“.

Ji paaiškino, kokių darbų ieško bedarbiai:

„23,5 proc. registruotų žmonių ieško specialistų ir vadovų darbo, 32,6 proc. nori dirbti kvalifikuotais darbininkais, 43,9 proc. ieško nekvalifikuoto darbo. Ieškantys kvalifikuoto darbo dažniausiai pageidauja dirbti pardavėjais, automobilių vairuotojais, administratoriais, pardavimo vadybininkais, kirpėjais, verslo paslaugų vadybininkais, apdailininkais, apskaitininkais, apsaugos darbuotojais“, – sakė A. Biguzienė ir teigė, kad išaugusiai bedarbystei tiek mieste, tiek rajone turėjo įtakos pandemija.

Per šių metų sausio–rugsėjo mėnesius pavyko surasti darbą keliems tūkstančiams Panevėžio miesto ir rajono gyventojų.

Pavyko įdarbinti

Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriaus vadovė pasidžiaugė, kad per šių metų sausio–rugsėjo mėnesius pavyko surasti darbą keliems tūkstančiams Panevėžio miesto ir rajono gyventojų.

„Per šių metų sausio–rugsėjo mėnesius padėta įsidarbinti 6 tūkstančiams 723 Panevėžio miesto ir rajono gyventojams. Iš jų nuolatiniam darbui 4570 miesto ir 1543 rajono gyventojams. Terminuotai įdarbinta 610 gyventojų: mieste – 473, rajone – 137. Nuolatiniame darbe daugiausia pradėjo dirbti pagalbiniais darbininkais, pardavėjais, nekvalifikuotais apdirbimo pramonės darbininkais, valytojais, virėjais, automobilių vairuotojais, pakuotojais, krovikais, nekvalifikuotais surinkėjais, plataus profilio statybininkais, nekvalifikuotais statybos darbininkais“, – sakė A. Biguzienė.

Liūdina faktas, jog yra įmonių ir įstaigų, kurios pandemijos metu atleidžia darbuotojus.

Atleidžia po vieną

A. Biguzienė teigė, kad liūdina faktas, jog yra įmonių ir įstaigų, kurios pandemijos metu atleidžia darbuotojus.

„Šiemet gauti du pranešimai apie numatomus grupės darbuotojų atleidimus. Vilniuje registruota UAB „Brink’s Lithuania“, besiverčianti privačia apsauga, informavo, kad nutrauks Panevėžio regiono skyriaus veiklą ir numato atleisti 28 darbuotojus regione. Be to, apie darbuotojų atleidimą pranešė ir bendrovė „Lietuvos paštas“. Įmonė dėl automatizuoto siuntų skirstymo įdiegimo atleis 11 perteklines darbo funkcijas atliekančių darbuotojų“, – informavo Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriaus vadovė.

Bedarbystės padėtis Panevėžio mieste ir rajone nėra beviltiška.

Padėtis nėra beviltiška

Įvertinus visus statistinius duomenis, Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriaus vadovė A. Biguzienė mano, kad bedarbystės padėtis Panevėžio mieste ir rajone nėra beviltiška.

„Nedarbas tiek Panevėžio mieste, tiek rajone mažėja. Žmonės įsidarbina ir terminuotai, ir neterminuotai. Tačiau yra tokių profesijų, kaip pardavėjai, barmenai, virėjai, tokių darbuotojų ieškoma nuolat. Taip yra todėl, kad tose įmonėse – didelė darbuotojų kaita. Kita vertus, nieko keista – žmonės ieško, kur geriau, kur moka daugiau. Dar įmonės ieško vairuotojų ir jų nesuranda. Šitoje srityje situacija prasta ne tik pas mus, bet ir daugelyje Europos šalių. Vairuotojų labai trūksta“, – aiškino ji, bet tvirtino, kad bedarbių skaičius mažėja.

S. Gailiūnas.

Trūksta vairuotojų

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas sakė, kad bedarbių – daugiau nei siūlomų darbo vietų.

„Tačiau situacija Panevėžio krašte nėra išskirtinė. Panašiai su bedarbyste yra visoje šalyje. Registruota netekusių darbo per 266 tūkstančius, o įdarbinti 197  tūkstančiai 708 asmenys. Kita vertus, įsidarbinti nekvalifikuotam žmogui – sudėtinga. Be to, bedarbiai nelabai noriai darbinasi ten, kur reikia sunkiai dirbti. Tačiau įmonėse trūksta inžinierių, pardavėjų, barmenų, programuotojų. Beje, trūksta ir vairuotojų, bet ši problema jaučiama ne vien Panevėžyje ar rajone. Tai visos šalies problema“, – teigė S. Gailiūnas.

Panevėžio rajone bedarbystės lygis didesnis nei mieste. Nedarbo lygis rajone spalio 1 dieną siekė 11,9 proc., o mieste – 10,8 proc. Panevėžio rajone darbdaviai ieško traktorininkų, mechanizatorių, fermos darbuotojų, melžėjų, veterinarijos gydytojų, zootechnikų, baldžių, siuvėjų, pardavėjų, statybininkų. O Panevėžio įmonių vadovai skundžiasi, kad ieško vairuotojų ir jų neranda, nors atlyginimus kelia.

 

Panevėžio miesto įmonės „Indastrus“ vadovas Kęstutis Kišonas aiškina, kad vairuotojų, elektromonterių ieško jau seniai.

K. Kišonas.

„Skelbimus, kad ieškome darbuotojų, dedame įvairiuose portaluose, bet kol kas norinčiųjų įsidarbinti nėra. Nors algos siūlomos iki 1300 eurų (neatskaičius mokesčių), bet per pusmetį nesulaukėme įsidarbinti mūsų įmonėje. Šiuo metu galima įmonėje įdarbinti 15 elektromonterių. Trūksta ir vairuotojų.

 

Manau, kad nesidarbina todėl, kad bedarbiai gauna pašalpas, o artėjant žiemai gaus dar išmokas už šildymą. Suskaičiuoja pajamas ir jos yra tokios, kokį uždarbį gautų įsidarbinę, o įsidarbinus dar ir dirbti reikia. Todėl ir nesidarbina, o gal dar dirba nelegaliai. Bėda, kad negalime įdarbinti migrantų iš Ukrainos, Baltarusijos – nėra kvotų. Žmonės – išlepinti ir nenori dirbti. Be to, profsąjungų vadovai aiškina, kad daugiau kaip 85 tūkstančiai bedarbių yra per 50 metų ir vyresni. Neva jais niekas nesidomi ir jie nereikalingi darbo rinkai. Tegu jie būna ir penkiasdešimtmečiai arba šešiasdešimtmečiai – mes priimtume į darbą. Svarbu, kad sveikata jiems leidžia dirbti. Dar ir apmokytume, kaip dirbti.“

A. Kisielienė.

Radviliškių kaimo kepyklos vadovė Audronė Kisielienė sako, kad šiuo metu įmonėje darbuotojų netrūksta.

 

„Šiuo metu visos darbo vietos – užpildytos. Su Užimtumo tarnybos pagalba įdarbinome tris asmenis. Merginos, kurios anksčiau dirbo, išvažiavo uždarbiauti į Norvegiją. Todėl ir ieškojome darbuotojų. Nebuvo lengva rasti žmones, norinčius dirbti. Užimtumo tarnyba atsiuntė, o mes atsirinkome. Pasakysiu tiesiai – yra daug bedarbių, bet jie dirbti nenori. O dirbti nenori todėl, kad gauna pašalpas.

 

Tačiau normalūs žmonės dirba. Beje, šiuo metu darbuotojų kaita maža – įsidarbinę dirba ir vertina darbą. Bet prieš penkerius metus buvo blogiau – darbuotojų kaita buvo didelė. Šiuo metu iš viso dirba 49 darbuotojai ir yra tokių darbuotojų, kurie dirba nuo kepyklos įsikūrimo ir dvidešimt, penkiolika metų. Su darbuotojais esam susigyvenę, kaip viena šeima.“


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Darbo rinkoje didėjo neįgaliųjų užimtumas

confident-noyce

Vidaus reikalų ministrė: likviduojamų įstaigų darbuotojai turės ieškoti kito darbo

confident-noyce

Užimtumo tarnyba: daugėja darbo ieškančių atvykėlių iš trečiųjų šalių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau