16 C
Panevėžys
Penktadienis, 14 gegužės, 2021

Panevėžio jaunimas imasi iniciatyvos: siekia atkreipti institucijų dėmesį į draugiškesnės, tvaresnės aplinkos kūrimą

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, FREEPIK.CCOM

Lietuvos moksleivių sąjungos Panevėžio mokinių savivaldų informavimo centro nariai miesto Savivaldybės institucijoms pateikė rezoliucijas. Jų tikslas – skatinti atsižvelgti į moksleivių poreikius bei lūkesčius įvairiose srityse – emocinės gerovės mokyklų bendruomenėse stiprinimą, lytinio ugdymo programą, aplinkos taršą, klimato kaitą.

Vis daugiau dėmesio ekologijai

Pasak Panevėžio miesto savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos pirmininko Igno Janeliūno, džiugu, kad Panevėžio miesto savivaldybė į moksleivių rezoliucijas atsižvelgs rengdama 2021-2027 m. Panevėžio jaunimo problematikos sprendimo priemonių planą. „Ekologijos klausimai vis dažniau turėtų būti paliečiami ir apie juos diskutuojama. Įvairių iniciatyvų šiomis temomis niekada nebus per daug. Norime, kad mes, jaunimas, būtume kuo daugiau įtraukiami į tokias diskusijas bei iniciatyvas, nes darnios aplinkos kūrimas, tai – visų mūsų ateitis“, – sakė I. Janeliūnas.

„Žinoma, kiekvienas turime savo mėgiamą sritį, kurioje siekiame išsikeltų tikslų, tačiau politiškai ir visuomeniškai aktyvus jaunimas nuolat diskutuoja, inicijuoja įvairius pasiūlymus bei savo veiklas. Taip jie stengiasi kurti pozityvią aplinką visiems kitiems jaunuoliams. Džiugu, kad jaunuoliai ne tik nori tobulėti, tačiau ir įsitraukti į bendrų, vieningų ir praktiškai Panevėžiui naudingų sprendimų priėmimą, teikiant savo idėjas, siūlymus, kuriuos būtų galima galbūt ne iš karto, tačiau laikui bėgant sėkmingai įgyvendinti. Toks jaunosios kartos įsitraukimas yra visuomet sveikintinas, nes jaunuoliai pastebėdami vienokias ar kitokias problemas nori prie jų sprendimo prisidėti tiek individualiai, tiek komandiškai“, – atskleidė I. Janeliūnas.

I. Janeliūnas.

Įdirbis siekia dešimtmetį

Vienas iš Panevėžio miesto strateginių tikslų – aplinkos kokybės gerinimas. Veiksmų dėl aplinkos taršos mažinimo Panevėžys imasi jau pastarąjį dešimtmetį. Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiosios specialistės Rūtos Taučikienės teigimu, Savivaldybė dar 2009 m. pasirašė atsakingą įsipareigojimą – Merų paktą – ir žengė koja kojon su didesne patirti turinčiomis Europos Sąjungos valstybėmis, siekiant bendrų tikslų aplinkosaugos ir energetikos srityse. Panevėžys iki 2030 m. įsipareigojo sumažinti bent 40 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas bei suformuoti bendrą požiūrį į klimato kaitos švelninimą, prisitaikymą.

2019 m. gruodį Panevėžio miesto savivaldybės taryba pritarė ekstremalios klimato kaitos deklaracijai ir jos tikslams: mažinti iškastinio kuro naudojimą, renovuoti daugiabučius namus ir visuomeninės paskirties pastatus, naudoti atsinaujinančios energijos šaltinius, vykdyti žaliuosius pirkimus, atnaujinti viešąjį transportą, skatinti beatliekę gamybą ir gyvenimo būdą, atnaujinti viešąsias erdves, šviesti visuomenę ir skatinti bendradarbiavimą. Šiuo metu yra atnaujinamas Panevėžio miesto savivaldybės tvarios energetikos ir kovos su klimato kaita veiksmų planas bei rengiamas naujas Panevėžio miesto atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo plėtros planas.

Taip pat prieš keletą metų drauge su septyniais miestais iš įvairių Baltijos jūros regiono šalių prieš buvo imtasi iniciatyvos ir sutelktos bendros jėgos Baltijos jūros regiono vandens kokybei gerinti. Tam buvo sukurta Miestų akceleratorių programa. „Savivaldybė šiemet prisijungė prie Baltijos jūros miestų akceleratorių klubo, kur su kitų Baltijos jūros šalių specialistais ieško inovatyvių sprendimų Nevėžio upės bei Baltijos jūros vandens būklei gerinti, eutrofikacijos procesams mažinti“, – pridūrė R. Taučikienė.

R. Taučikienė.

Ekologiją skatinančios iniciatyvos

Panevėžys pirmasis iš didžiųjų miestų nuo 2020 metų pradžios atsisakė miesto renginiuose naudoti vienkartinius plastikinius indus. „Tokie gaminiai paprastai skirti naudoti tik vieną kartą arba trumpą laikotarpį, o paskui išmetami. Išmesti jie teršia aplinką, yra kenksmingi ekosistemoms. Šiuo metu vengti atliekų yra svarbiausias prioritetas. Suprasdami, kad nuo kiekvieno iš mūsų priklauso planetos ateitis, aplinkos, oro, vandens, dirvožemio kokybė, turime ryžtingiau keisti savo įpročius ir gamtą“, – aiškino R. Taučikienė. Savivaldybė, miesto bendruomenė organizuoja bei prisijungia ir prie daugybės kitų taršą mažinančių iniciatyvų bei pokyčių – pvz., „Mes darom“, „Mes rūšiuojam“, „Man rūpi rytojus“, „River Cleanup“, Žemės valanda bei kt.

I. Janeliūno nuomone, informacijos ir iniciatyvų spręsti ekologinius klausimus nebus per daug. „Žinoma, kiekvienas pagal savo požiūrį galime spręsti, kiek daug yra daroma. Moksleivių ir mano nuomone, būtų labai sveikintina tiek jaunuosius panevėžiečius, tiek kitus miesto gyventojus aktyviai ir dažnai supažindinti su jau atliekamais veiksmais bei naujomis priemonėmis, atsirandančiomis mieste“, – teigė I. Janeliūnas.

Naujovės gatvėse

Siekiant gerinti oro kokybę mieste ir mažinti jo taršą, Savivaldybė įsigijo 3 vakuuminius gatvių bei šaligatvių valymo automobilius. Šluojant gatves bei šaligatvius, iš pradžių jie sudrėkinami, o tada vakuuminiu būdu šiukšlės ir purvas susiurbiamas. Atnaujintas ir miesto viešasis transportas, t. y. vietoje senų dyzelinu varomų autobusų, įsigyti nauji, mažiau taršūs autobusai.

Gerinant susisiekimo sąlygas pėstiesiems, bevariklio transporto mėgėjams, mažinant automobilių naudojimą bei oro taršą, modernizuojami, atnaujinami bei tiesiami nauji dviračių takai. Tikimasi, jog gyventojai, vietoje automobilio vykti į darbą, mokyklas, sporto sales ir t. t., rinksis alternatyvias transporto priemones.

Panevėžio jaunimas – aktyvus, norintis padėti

Pasak Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorės Tomos Karosienės, džiugu, kad jaunoji karta aktyviai pasisako šiomis temomis ir padeda kurti naujas idėjas, teikia pasiūlymus. „Jaunimas Panevėžio mieste tikrai aktyvus, šiuo metu aktyviai veikia ir jų balsui atstovauja įvairios nevyriausybinės organizacijos, neformalios grupės. Džiaugiamės, kad aktyvūs jaunuoliai yra labai įvairaus amžiaus, taigi girdimas tiek mokinių, tiek studentų, tiek jaunų šeimų balsas“, – sakė jaunimo reikalų koordinatorė.

T. Karosienės teigimu, dažniausiai visi klausimai susiję su jaunimu yra svarstomi Savivaldybės jaunimo reikalų taryboje (SJRT), kurioje dalyvauja tiek jaunimo, tiek Savivaldybės atstovai. „Posėdžiai vieši, atsižvelgiant į svarstomus klausimus į juos kviečiame jaunimo organizacijas, pavienius suinteresuotus asmenis, su jaunimu dirbančias organizacijas ar administracijos atstovus. Taip turime galimybę surinkti informaciją iš visų suinteresuotų šalių, geriau įsigilinti į esamą situaciją ir imtis konkretesnių priemonių, teikti konkrečius siūlymus Savivaldybės administracijai“, – aiškino T. Karosienė.

„Džiaugiamės LMS Panevėžio mokinių savivaldų informavimo centro iniciatyva ir noru prisidėti prie Panevėžio miesto gerovės. Kiekvienas jų pasiūlymas yra girdimas ir apsvarstomas. Rezoliucijos apie lytiškumo ugdymą ir emocinės sveikatos stiprinimą buvo aptartos SJRT, kur nuspręsta pateikti siūlymą Švietimo skyriui, su prašymu surinkti informaciją apie esamą situaciją. Surinkus informaciją Švietimo skyrius turėtų suorganizuoti diskusiją su LMS Panevėžio MSIC, SJRT atstovais, įtraukiant atsakingus švietimo skyriaus specialistus, Panevėžio švietimo centrą, Visuomenės sveikatos biurą bei Pedagoginę – psichologinę tarnybą“, – pasakojo T. Karosienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kviečia Panevėžio miesto jaunimą vasaros atostogas praleisti turiningai bei naudingai

confident-noyce

Panevėžio jaunimo organizacijų sąjunga siekia didesnio jaunimo įgalinimo

confident-noyce

Panevėžiečiai kviečiami pasitikriti savo žinias apie Europos Sąjungą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau