Panevėžio fotografijos galerijoje – M. Šileikaitės-Čičirkienės paroda „Kelias. Pradžia“

Panevėžio fotografijos galerijoje – M. Šileikaitės-Čičirkienės paroda „Kelias. Pradžia“

JP / Gedimino KUDIRKOS nuotr.

Marija Šileikaitė-Čičirkienė.

Šiandien, spalio 5 d. 16 val. atsinaujinusioje Panevėžio fotografijos galerijoje atidaroma panevėžietės fotomenininkės Marijos Šileikaitės-Čičirkienės paroda „Kelias. Pradžia“.

„Savitus vizualaus pasaulio suvokimo pratimus siūlo ši Marijos Šileikaitės-Čičirkienės paroda. Autorė, atrodytų, niekuo neišsiskiriančius kelio motyvus, eismo ženklus, miesto aplinką ar žmogų gamtos peizaže parodo kitaip, nei juos esame įpratę matyti kasdienybėje: iš neįprastų perspektyvų, fragmentiškai, didelio kontrasto nuotraukose. Taip kasdienybė paverčiama estetinio patyrimo šaltiniu, o žiūrovas skatinamas balansuoti tarp įprastų tikrovės objektų atpažinimo ir jų nekasdieniško, kone abstraktaus grožio pajautos“, – teigia menotyrininkas Tomas Pabedinskas.

Fotografijose matomus fragmentiškus kelio motyvus ir kitas užuominas į fizinę bei dvasinę žmogaus kelionę pati autorė apibūdina kaip „žmogaus išgyventas akimirkas, kurios yra skersinis pjūvis jo paties patirtims ir matymui“.

BIC

Pasak menotyrininko, Marijos Šileikaitės-Čičirkienės fotografijos byloja ir apie tai, kad mūsų gyvenimuose pėdsakus palieka bei įvairiomis formomis kasdienybėje įsikūnija neapčiuopiamos svajonės, kurios žmogų lydi visos gyvenimo kelionės metu ir primena apie save pravažiuojant pro baltus sklandytuvus vaikišku paspirtuku ar išvydus popierinį laivelį.

„Tokių asociacijų tinklai įtraukia žiūrovą į neapibrėžtą laiką ir abstrakčią erdvę, kurioje ir trumpalaikės, ir ištisų gyvenimų patirtys gali būti perkuriamos iš naujo, joms, nelyginant smėlio pilims, suteikiant netikėčiausias laikinas formas. Fotografinių vaizdų ir juos siejančių asociacijų neapibrėžtumas primena žmogaus sąmonę, kurioje nueitas gyvenimo kelias nebūtinai žymimas svarbiais įvykiais ir objektyviais faktais, bet dažniau – asmeniškai svarbių kasdienybės detalių prisiminimais, kurių prasmė ir emocinis turinys laikui bėgant gali kisti“, – teigia T. Pabedinskas.

Marija Šileikaitė-Čičirkienė kūrybine veikla užsiima  nuo 1986 metų. Nuo 1990 m. ji yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė, 2005 m. jai suteiktas Lietuvos meno kūrėjo statusas. Svarbiausi apdovanojimai: 1998 m. ir 1999 m. Čikagoje (JAV) – trečiosios vietos; 1999 m. – Tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) suteiktas fotografės menininkės (AFIAP) garbės vardas; 2000 m. Kroatijoje – Sidabro plyta; 2002 m. Rygoje (Latvija) – medalis ir FIAP’o diplomas;

2013 m. Lietuvos fotomenininkų sąjungos premija Už didelius nuopelnus fotografijos menui.

Autorė buvo Lietuvos fotomenininkų sąjungos valdybos narė (1992–1996, 2005–2009 m.).

1992–2010 m. Panevėžio fotografijos galerijos direktorė, nuo 2010 iki 2015 m. – Dailės galerijos padalinio Fotografijos galerijos parodų kuratorė.

Surengė 38 personalines parodas. Dalyvavo 102 grupinėse parodose. Išleido du autorinius fotografijų albumus: „Fotografinės frazės“ (2000) ir „Vieškelio motyvas“ (2005).

Paroda Fotografijos galerijoje veiks iki spalio 27 dienos.

AIK

H2Auto plovykla

EXPO

Labirintų parkas

Mano namukas

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.