Jau aštuntus metus skaičiuojantis Panevėžio atviras jaunimo centras (PAJC) didžiuojasi atradęs raktą į Panevėžio jaunimo širdis. Siūlydami ir vykdydami įvairias neformalaus ugdymo formas, PAJC jaunimo darbuotojai sulaukia daug smalsaus jaunimo.
Šią vasarą PAJC suteikė daugybę galimybių jaunuoliams pasinerti į asmeninio tobulėjimo kelionę, organizuodamas du įspūdingus projektus, kurie ne tik praturtino dalyvių žinias, bet ir pakėlė jų socialines, emocines ir pilietines kompetencijas į naują lygmenį.
Pirmasis projektas, dieninė stovykla „Aš esu Aš“, vykusi liepos 16-20 dienomis, buvo skirta jaunuoliams nuo 14 iki 18 metų, siekiantiems geriau pažinti save ir ugdyti asmenines savybes. Pirmąją dieną dalyviai pradėjo nuo pikniko ir žygio, kurie leido ne tik pasitikrinti savo fizinę ištvermę, bet ir pirmą kartą susipažinti bei užmegzti ryšius vieni su kitais. Vėlesnėmis stovyklos dienomis dėmesys buvo skiriamas individualiam savęs pažinimui per dailės terapiją, kūrybinio rašymo dirbtuves bei kritinį mąstymą lavinančias veiklas. Trečioji stovyklos diena buvo dedikuota komandinio darbo įgūdžiams tobulinti – jaunuoliai dalyvavo socialinėse užduotyse, kūrė rankdarbius ir įsitraukė į kūrybinius projektus. Baidarių žygis ketvirtąją dieną tapo ne tik fiziniu išbandymu, bet ir smagaus bendravimo bei komandiškumo ugdymo platforma. Stovyklos kulminacija tapo kūrybingas madų šou, kur jaunuoliai demonstravo savo kūrybą ir talentus muzikos bei poezijos srityse.
Antrasis projektas, intensyvi patirtinė stovykla „Saugūs bendrystėje“, vyko istorinio paveldo kupinoje Žaliojoje girioje nuo liepos 30 iki rugpjūčio 1 dienos. Šis nuotykis buvo sukurtas su ryžtu ugdyti tris esmines jaunimo kompetencijas: pilietiškumą, pilietinio pasipriešinimo gebėjimus ir emocinę savireguliaciją ekstremaliomis sąlygomis. Dalyviai turėjo progą iš arti susipažinti su Lietuvoje vykusiais istoriniais įvykiais, lankydami partizanų bunkerius ir kitus svarbius objektus. Be istorinių žinių, jaunuoliai dalyvavo praktinėse išgyvenimo sąlygų užduotyse gamtoje – mokėsi užkurti laužą, taupyti vandenį ir veikti komandoje be įprastos technologinės pagalbos. Simuliaciniai žaidimai ir žygiai stiprino jų bendradarbiavimo ir empatijos gebėjimus. Į stovyklos veiklą aktyviai įsitraukė ir „Lietuvos skautijos“ atstovai, lektoriai iš Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties bei Antano Smetonos šaulių 5-osios rinktinės, taip pat savanoriai, kurie dalijosi savo patirtimi organizuojant ekstremalių situacijų valdymo užsiėmimus.
Dalyvavimas Panevėžio atviro jaunimo centro vasaros projektuose jaunuoliams suteikė vertingų patirčių, kurios ženkliai prisidėjo prie jų asmeninio augimo. Stovyklose jaunuoliai tapo labiau pasitikintys savimi, geriau suvokė pilietiškumo ir bendrystės svarbą bei įgijo praktinių išgyvenimo ir emocinės savireguliacijos įgūdžių. Be to, jie išmoko efektyviai bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais, ugdė kritinį mąstymą ir kūrybiškumą bei sustiprino savo gebėjimus veikti tiek kaip komandos dalis, tiek individualiai. Šios patirtys neabejotinai palieka ilgalaikį teigiamą poveikį jų kasdieniame gyvenime .
Abu projektai, finansuojami Panevėžio miesto savivaldybės, ne tik leido jaunuoliams įgyti naujų žinių ir įgūdžių, bet ir suteikė drąsos bei motyvacijos siekti savo tikslų ir būti aktyviais bendruomenės nariais.
PAJC komandai pasiruošimas kitai vasarai prasidėjo nuo šių projektų refleksijų ir išvadų, kurios įkvėpė laikytis principo, kad su entuziazmu ir solidarumu galima įveikti bet kokius sunkumus. Panevėžio jaunimas dar kartą įrodė, jog yra pasiruošęs būti pokyčio katalizatoriais, savo drąsa ir bendryste rodydami pavyzdį ne tik bendraamžiams, bet ir vyresnėms kartoms.