Panevėžio akušerijos klinika – saugi vieta gimdyvėms ir naujagimiams

Panevėžio akušerijos klinika – saugi vieta gimdyvėms ir naujagimiams

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Luko VARANAUSKO nuotr.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Akušerijos ginekologijos klinika mažai kuo nusileidžia Vilniaus ir Kauno klinikoms. Juolab kad klinikai suteiktas naujagimiams palankios ligoninės statusas.

Akušerijos ginekologijos kliniką pristatęs laikinai vadovaujantis akušerijos ginekologijos skyriaus vedėjas, gydytojas akušeris ginekologas Raimundas Petrauskas, naujienų portalui JP pasakojo, kad klinika dirba visą parą, o pagalbą teikia kvalifikuota medikų komanda.

BIC

Atlieka įvairias operacijas

Ginekologijos skyriaus vedėja, gydytoja akušerė ginekologė Regina Genovaitė Valikonytė aiškino, kad per metus skyriuje gydoma apie du tūkstančiai pacienčių.

„Skyriuje atliekamos sudėtingos mikroinvazinės operacijos. Jas daryti pradėjome maždaug prieš penkerius metus. Pačios sudėtingiausios – organų pašalinimo operacijos, kurių kasmet daugėja. Operacijos atliekamos ginekologinės ir uroginekologinės operacijos skalpeliu, hysteroskopu, laparaskopu. Kasmet tobuliname įrangą naujais instrumentais, todėl, turint naujausią įrangą, operacijos sutrumpėja beveik pusvalandžiu“, – pasakojo skyriaus vedėja ir pasidžiaugė, kad kitąmet planuojama įsigyti naują laparaskopinę įrangą.

Dirba kvalifikuoti medikai

Pasak gydytojos, gavus naują įrangą bus galima atlikti daugiau operacijų, kuriose pacientei padaroma kuo mažiau pjūvių.

„Operacijos atliekamos taip, kad būtų kuo mažiau pjūvių. Juk išsaugoti moters grožį – labai svarbu. Beje, ir kiekvieną onkologinę operaciją stengiamės atlikti su minimalia invazija. Žinoma, yra išimčių. Kiaušidžių vėžio operacijos – sudėtingos, bet ir čia laukiame naujos įrangos“, – kalbėjo ginekologė R. G. Valikonytė ir pridūrė:

„Ginekologijos skyriuje dirba kvalifikuoti medikai – chirurginio profilio. Žinoma, jeigu reikia į savo operacinę pakviečiame ir daugiafunkcinę brigadą – dirbame kartu su pilvo chirurgais.“

Į sostinę siunčia išskirtiniais atvejais

Ginekologijos skyriaus vedėja R. G. Valikonytė teigė, kad skyriuje atliekamos visos operacijos.

„Gydytojai skirstosi darbą pagal chirurginį profilį. Vieni geriau dirba su uroginekologinės operacijos skalpeliu, kiti – specializuojasi onkologijos srityje, dar kiti – plastinėse ginekologijos operacijose. Yra, kaip juos vadinu, gydytojai poliglotai, kurie puikiai gali atlikti visas operacijas. Panevėžyje visas operacijas galime atlikti, nebent būtų sudėtinga situacija, kuomet pacientę siunčiame į Vilnių arba Kauną. Tačiau tų siuntimų mažėja, nes Panevėžio ligoninėje yra ir chemoterapijos skyrius“, – pasakojo medikė ir teigė, kad atliekama virš 500 operacijų, stengiantis išsaugoti organus.

R. Petrauskas ir R. G. Valikonytė.

Gimdo natūraliai

Akušerijos skyrių pristatė skyriaus vedėjas, gydytojas akušeris ginekologas R. Petrauskas ir sakė, kad gimdymų Panevėžio regione, kai ir visoje Lietuvoje, mažėja.

„Panevėžio regione esame vienintelė Akušerijos ginekologijos klinika. Gimdyvės vežamos pas mus beveik iš visos Panevėžio apskrities. Dar gimdyti galima Pasvalio ligoninėje. Akušerija – ne prognozuojamas dalykas ir būna priešlaikinių gimdymų. Kiekvienais metais jų pasitaiko iki 5 proc. Per metus gimdo apie 1200-1300 moterų. Tačiau galime pasigirti, kad moterys gimdo pačios ir tik apie 18 proc. gimdymų užbaigiama cezario pjūvio operacija“, – džiaugėsi natūraliais gimdymais ginekologas R. Petrauskas.

R. Petrauskas.

Turi stimuliacijų kambarį

Pasak skyriaus vedėjo R. Petrausko, gimdymo atvejais naujagimių mirtingumas Panevėžio ligoninėje – mažas.

„Mirtingumas yra mažas. Rodiklis svyruoja nuo 2,46 ir jie yra neblogi. Viską tobuliname, įsigijome naujausią aparatūrą, organizuojame mokymus, kursus. Juk ekstrinės situacijos atsitinka netikėtinai ir turime žinoti, kaip jose elgtis. Jau turime stimuliacijų kambarį, kuriame vyksta mokymai. Mūsų klinika – daugiaprofilinė ir suteikiame pagalbą visose srityse. Todėl pagalbos akušerijos srityje nereikia ieškoti Vilniuje ar kur kitur. Visa tai galime suteikti Panevėžio ligoninėje. Jeigu reikia, galime gimdymui suteikti aplinką, kokios norėtų gimdyvė“, – teigė ginekologas ir sakė, kad dar neteko gelbėti gimdyvės, kuri nusprendė gimdyti namų aplinkoje.

G. Mykolaitienė.

Pasirinko Panevėžio kliniką

Spalio 14-ąją berniuką pagimdžiusi trečią vaiką panevėžietė Gelmina Mykolaitienė džiaugėsi pasirinkusi gimdyti Panevėžio akušerijos klinikoje.

„Gimė berniukas, planuotas. Amžius jau toks, kad darė cezario pjūvį. Kita vertus, kiti du gimė tokiu pat būdu. Berniukas gimė 3,3 kg svorio. Beje, ir kiti du vaikai panašaus svorio gimė. Jau ir vardą turi – Liudas. Parinkome vardą tokį, kadangi – retas“, – pasakojo panevėžietė ir teigė, kad džiaugiasi pasirinkusi gimdyti Panevėžyje – geresnės ligoninės ir priežiūros kitur ieškoti neverta.

Akušerijos skyriuje yra 6 gimdyklos ir 2 naujai suremontuotos operacinės, aprūpintos modernia medicinine įranga. Gimdykloje yra hidromasažinė vonia, kuria gali naudotis gimdyvės gimdymo metu. Tiek gimdymo metu, tiek po gimdymo yra sudarytos sąlygos artimiesiems būti su gimdyve.

Neišnešiotiems kūdikiams ypatinga priežiūra

Naujagimių skyriuje per metus gydoma iki 1500 naujagimių, iš jų 5-6 proc. neišnešiotų. Iki 28 dienų po gimimo visi naujagimiai priimami skyrių iš namų dėl įvairių perinataliniame laikotarpyje pasitaikančių problemų.

Naujagimių skyriaus vedėja gydytoja neonatologė Irena Žilinskienė pristatė skyrių ir paaiškino jo paskirtį.

„Skyriuje teikiamos stacionarines, dienos stacionaro bei ambulatorinės paslaugos neščiosioms, esant neštumo patologijai. Naujagimiai intensyviai stebimi ir, kai praeina adaptacinį periodą, keliauja pas mamas. Jei gimė neišnešiotas kūdikis, jį reikia paauginti – kūdikis keliauja į naujagimių patologijos poskyrį. Specialistai stebi naujagimių fiziologinę adaptaciją, diagnozuoja ir gydo susirgimus, teikia skubią specializuotą neonatologinę pagalbą, ambulatorines paslaugas bei konsultacijas poliklinikoje“, – pasakojo medikė ir teigė, kad šiuo metu poskyryje stebimi penki naujagimiai.

I. Žilinskienė.

Nesvėrė nė kilogramo

Anot skyriaus vedėjos, neišnešioti naujagimiai skyriuje išbūna tiek, kad priaugtų svorį.

„Skyriuje naujagimiai išbūną, kol tampa išnešioti. Tačiau jie dar 28 paras stebimi. Šiais metais turėjome naujagimį, kuris gimė 25 savaičių 780 gramų svorio. Iškart buvo suteikta pagalba, bet dėl tokio mažo svorio buvo perkeltas į Vilnių. Ten gyvena iki šiol. Naujagimis – mažo svorio ir turi labai daug problemų. Per mėnesį jis susirinko visas patologijas, kokias tik įmanoma susirinkti“, – pasakojo apie mažiausio svorio gimusį kūdikį gydytoja neonatologė I. Žilinskienė ir pridūrė:

„Pusantro kilogramo, kilogramo 200 gramų gimę neišnešioti kūdikiai mūsų negąsdina. Turime visas reikiamas priemones, jais pasirūpinti ir išauginti iki reikiamo svorio, sutvarkyti kitas naujagimines problemas. Beje, sulaukiame ir nemažo svorio kūdikių. Tai buvo truputį virš 5 kg gimęs kūdikis. Jei naujagimis, kad ir didesnio svorio, gimė normaliai, jis būna kartu su mama. Didesnio svorio kūdikiai turi rizikas hipoglikemijai, cukriniam diabetui.“

Gimė anksčiau laiko

Naujagimių skyriuje kartu su naujagimiu gulinti Laura iš Rokiškio naujienų portalui JP pasakojo, kad ji turėjo sveikatos problemų, todėl buvo atvežta gimdyti į Panevėžį.

„Man nustatyta liga – preeklamsija. Todėl darė cezario pjūvį. Kūdikio svoris virš 2 kg. Tai mano pirmagimė ir jau turi vardą Kamilė. Neramu buvo, nes nežinai kaip baigsis. Planavau, kad gims lapkričio mėnesį, bet, va, gimė anksčiau – spalio 9 dieną nusprendė pasaulį išvysti. Gimė 35 savaičių, o į Panevėžio ligoninę gavau siuntimą ir važiavau. Džiaugiuosi, kad pasirinkau Panevėžį, kai viskas baigėsi gerai, tai ko nesidžiaugti“, – džiaugėsi pirmagime rokiškėnė.

AIK

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.