5.1 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 29 vasario, 2024

Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namams uždarymas negresia

Šalyje vykstanti vaikų globos namų pertvarka sulaukė nemažo atgarsio. Prieš kelias dienas Kaune buvo uždaryti vaikų globos namai „Atžalynas“, juose gyvenę vaikai išsikraustė gyventi į šeimynas. Šiandien Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namuose lankysis socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Jis ketina ne tik susipažinti su Panevėžyje esančiais vaikų globos namais, bet ir pristatyti šalyje vykdomą pertvarką.

„Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namams uždarymas tikrai negresia. Tai puikiai įrengti globos namai su relaksaciniais kambariais ir puikia įranga. Ministro apsilankymas suplanuotas jau senai“, – apie socialinės apsaugos ir darbo ministro vizitą kalbėjo Panevėžio vicemeras Petras Luomanas.

Planuoja pertvarkyti visus globos namus

Lietuvoje iš viso yra 93 globos namai, priklausantys savivaldybėms, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei nevyriausybinėms organizacijoms. Jau dabar daugumoje jų stengiamasi sudaryti į šeimas panašesnes sąlygas, o iki 2020 metų visi vaikai turėtų gyventi šeimynose.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu jau reorganizuoti arba uždaryti yra valstybiniai Marijampolės vaikų globos namai „Putinas” ir Pabradės vaikų globos namai, kurių vaikai gyvena bendruomeniniuose namuose.

Taip pat pernai uždaryti Vilniaus savivaldybės „Minties” globos namai, „Žolyno” vaikų globos namai reorganizuoti. Vaikai gyvena butuose.

Kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę gyventi mylinčioje šeimoje

Tačiau ministerijos skelbiamais duomenimis, šiuo metu yra reorganizuojami valstybiniai Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namai, „Skalvijos“ vaikų globos namai, Obelių vaikų globos namai. Šiuose globos namuose dalis vaikų gyvena bendruomenėje, o dalis – institucijoje.

Į bendruomeninius namus keliasi „Židinio” globos centro, esančio Lazdijų rajone, Šilutės rajono Saugų vaikų globos namų ir Klaipėdos „Ryto“ globos namų vaikai.

Miesto taryba 49 luomanas
Panevėžio vicemeras P. Luomanas ramina, jog A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namams uždarymas negresia.

„Joks vaikas neturi gyventi kažkur kitur – kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę gyventi mylinčioje šeimoje. Jei jau taip susiklostė, kad jis neturi galimybių gyventi biologinėje šeimoje, jis turi gyventi šeimoje, kur jį su meile ir atsakomybe priima kaip šeimos narį“, – sako prezidentės vyriausioji patarėja Lina Antanavičienė.

Stengiamasi išsaugoti esamą sistemą

Didžiausia problema, su kuria susiduriama siekiant pertvarkų – pasipriešinimas iš pačių vaikų namų darbuotojų, kurie, ypač mažesniuose miesteliuose, nerimauja, kad liks be darbo.

„Kai kur stengiamasi išsaugoti esamą sistemą”, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

Jis pripažino, kad kai kur vaikai bus iškraustomi iš neseniai suremontuotų, puikiai įrengtų patalpų, tačiau pabrėžė, kad šiuos pastatus bus stengiamasi pritaikyti kitoms socialinėms reikmėms.

„Tie pastatai gali būti panaudoti tiems patiems vaikams ir šeimoms, senoliams“, – teigė L. Kukuraitis.

linas-kukuraitis-70646170 (1)
Šiandien Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namuose lankysis socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis.

Trūksta dienos ir krizių centrų

Ministras atkreipė dėmesį, kad daugelyje miestelių trūksta dienos centrų, krizių centrų ir kitų socialines paslaugas teikiančių įstaigų. Jas planuojama įrengti ištuštinus globos įstaigas.

Vietoje „Atžalyno“ vaikų globos namų Kaune planuojama į šias patalpas perkelti specialiąją mokyklą neįgaliesiems. Ji šiuo metu įsikūrusi didelėse patalpose.

42 įvairaus amžiaus vaikai iš Kauno „Atžalyno“ globos namų persikėlė į septynis butus. Vaikai į naujas gyvenamąsias vietas suskirstyti atsižvelgus į jų giminystės ryšius ir lankomas mokyklas. Su kiekviena šeimyna dirba po šešis specialistus – du socialiniai darbuotojai, po du padėjėjus dienos ir nakties metu.

Planas

Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos prieš trejus metus patvirtintą planą, 2015 metais buvo atrinktos 26 bandomosios globos įstaigos, kuriose pradedami pertvarkos veiksmai. Iš šių įstaigų trys yra vaikų ir jaunimo su negalia socialinės globos namai, penki sutrikusio vystymosi kūdikių namai, 11 vaikų globos namų, septyni suaugusių asmenų su negalia socialinės globos namai.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkos ministro vizitas Panevėžio rajone: aplinkosaugos apribojimai išliks, tačiau biurokratinė našta mažės

confident-noyce

A. Anušauskas apie gynybos mokestį: nėra teisinga, kad dalis visuomenės nejunta grėsmės

confident-noyce

K. Navickas nemato pagrindo grūdų krovinių tikrinimams Lenkijos pasienyje su Lietuva

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau