Panevėžietis Seimo narys P. Urbšys nuo rinkėjų slepia, su kuo susitinka darbo...

Panevėžietis Seimo narys P. Urbšys nuo rinkėjų slepia, su kuo susitinka darbo metu

Raimonda MIKUČIONYTĖ / BNS nuotr.

P. Urbšys.

„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS), peržiūrėjęs Seimo narių oficialius darbo kalendorius, asmenines svetaines, paskelbė su kuo ir kaip sesijų metu susitikinėjo parlamentarai.

Daugiau negu pusė, apie 75 parlamentarų, skelbė apie savo susitikimus su interesų grupėmis ir registruotais lobistais.

BIC

Daugiausiai susitikimų šiųmetėje pavasario sesijos metu paskelbė ūkio ministras Virginijus Sinkevičius – 65.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė 44 susitikimus, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis – 38, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Liberalų sąjūdžio narys Simonas Gentvilas – po 29 susitikimus.

Suskaičiavo susitikimus

Panevėžio mieste ir rajone rinkti Seimo nariai savo asmeninėse svetainėse nurodė, kiek susitikimų jie turėjo.

TILS suvestinėje nurodyta, kad „valstietė“ Guoda Burokienė šių metų pavasario sesijos metu turėjo 7 susitikimus, o pernai – septyniolika.

Partijos kolega Petras Nevulis, pagal TILS skaičiavimus, turėjo 6, o pernai nė vieno susitikimo.

Tuo tarpu jokiai frakcijai nepriklausantis panevėžietis Povilas Urbšys, kaip nurodo TILS, susitikimų pernai ir šiais metais turėjo po du.

Seimo nariai Bronislovas Matelis ir Rasa Juknevičienė susitikimų neturėjo.

Panevėžiečių Seimo narių skelbtų susitikimų statistika

Seimo narys2018 m.2017 m.
Povilas Urbšys22
Rasa Juknevičienė--
Guoda Burokienė717
Bronislovas Matelis--
Petras Nevulis60

Visus susitikimus viešina

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė G. Burokienė naujienų portalui JP teigė, kad TILS informaciją teikia pati.

„Informaciją jiems teikiu pati, bet negaliu pasakyti, kokiais kriterijais vadovaudamiesi nustatė, kad šių metų pavasario sesijos metu turėjau tik 7 susitikimus. Susitinku su bendruomenėmis ir nežinau, ar toks susitikimas užskaitomas. Dažnai susitikinėjau, bet jei matau, kad susitikimas nėra susijęs su visuomenei svariais interesais, vengiu jų. Kita vertus, ir tų pasiūlymų ne visuomet sulauki. Savo asmeninėje svetainėje viešinu visus susitikimus“, – prisipažino G. Burokienė.

G. Burokienė.

Nežino kaip skaičiuoja

„Valstietis“ P. Nevulis, pagal TILS statistiką šiais metais turėjo 6 susitikimus, o pernai per pavasarinį laikotarpį – nė vieno.

„TILS informacijos neteikiu ir nežinau, kaip jie skaičiuoju mano susitikimus. Teks pasidomėti, kaip yra. Duomenis apie susitikimus ir renginius skelbiu Seimo nario tinklalapyje. Kiekvieną savaitę pateikiu informaciją“, – aiškino P. Nevulis ir stebėjosi, kodėl TILS nurodė tiek mažai susitikimų.

P. Nevulis.

Susitikimai – svarbu 

Nepartinis Seimo narys P. Urbšys stebėjosi, kad TILS nurodė, jog jis šiais ir pernai metais turėjo tik po du susitikimus.

„Man nėra žinoma, pagal ką TILS nusprendė, kad turėjau po du susitikimus. Kodėl tyrėjai padaro tokias išvadas?, – stebėjosi politikas. – Kaip Seimo nariui, tuo labiau išsikėlusiam save, susitikimai svarbus dalykas. Susitikimų yra daug, suskaičiuočiau daugiau kaip su 800 žmonių. Nežinau, kodėl tik du. Jeigu būtų taip,būčiau miegančiu Seimo nariu.“

Asmeniškai su lobistais nesusitikinėja

Pasak P. Urbšio, TILS viešinimai gal ir susiję su Seimo nario darbo skaidrumu.

„Praėjusioje kadencijoje buvo parengtas Lobizmo įstatymas, kuriame nurodyta, jeigu Seimo narys susitinka su asmeniu ir, jei tas žmogus pradeda kalbėti apie kokio nors įstatymo netobulumą, iškart turi paklausti, ar jis yra užsiregistravęs lobistu. Paprastai žmonės kalbėdami su Seimo nariais, kalba apie darbą parlamente“, – postringavo politikas ir teigė, kad tuomet ir Seimo narys ir pokalbio dalyvis turi registruotis, bet kurį pokalbio dalyvį galima įrašyti į lobistų kategoriją ir pridūrė:

„Per tą laikotarpį nei su neregistruotu nei su registruotu lobistu asmeninių susitikimų neturėjau.“

Pavojų daug

Seimo nario nuomonė, bandoma sudaryti iliuziją, kad tokie reglamentuojantys santykiai apsaugo Seimo narį ar politiką nuo neteisėtų susitikimų, kurių metu jis būtų paveikiamas.

„Tačiau pats susitikimas juk neatskleis turinio. Vadinasi, Seimo nariai yra taip izoliuoti ir susitikimams su jais būtina išrinkti atstovus. Tačiau kyla pavojus, kad atstovai nupirks Seimo narį. Todėl tuos susitikimus reikia registruoti. Vėlgi registracija neapsaugo nuo korupcijos atveju“, – įžvelgė povandenines korupcijos sroves P. Urbšys.

 TILS įžvalgos

Atliekant tyrimą TILS peržiūrėjo viešose Seimo narių darbotvarkėse ir asmeninėse svetainėse pateiktą informaciją apie susitikimus su interesų grupėmis ir pateikė įžvalgas ir rekomendacijas: savo darbotvarkes viešina mažiau kaip pusė parlamentarų, o bent vieną susitikimą su interesų grupe paviešino tik kas trečias Seimo narys.

Susitikimų turinys – ne visada aiškus – vos keletas Parlamento narių aiškiai

įvardina, su kokios organizacijos atstovais susitinka ir kokie klausimai aptariami

susitikimo metu. Daugeliu atveju viešinama informacija yra neišsami.

TILS siūlymai

Viešinti visus sutikimus su interesų grupėmis (asociacijos, konfederacijos,

nevyriausybinės organizacijos, paramos ir labdaros fondai ir kt.); su

registruotais lobistais; susitikimus, kurių metu politikas gauna rašytinių pasiūlymų, susijusių su norminių teisės aktų priėmimu, pakeitimu ar panaikinimu.

Susitikimus viešinti savo darbotvarkėse lrs.lt puslapyje arba pateikiant nuorodas į asmenines svetaines.

Darbotvarkėse nurodyti, su kokios organizacijos atstovais, kur ir kada susitinka bei aiškiai įvardinti, kokie klausimai aptariami susitikimo metu.

LKL

Modelis

AMES

Basakojis

Mano namukas

Musės salto

Dizainas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.