Panevėžietis R. Narkūnas: „Sausio 13-osios įvykius sunku apibūdinti žodžiais“

AutoriusSAMANTA ILONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS
Panevėžio miesto tarybos narys Rimantas Narkūnas (kairėje) yra apdovanotas „Laisvės gynėjo“ medaliu. Jis dalyvavo Sausio 13-ios įvykiuose, todėl ši diena jam ypač reikšminga.

Laisvės gynėjų dienos 30-metis dėl pandemijos šiemet bus minimas kitaip. Tačiau tai negali sumenkinti šios dienos reikšmės, aukų prasmės, sumažinti netekčių skausmo. Nors oficialių renginių nebus, vis dėlto panevėžiečiai atranda būdų, kaip įprasminti šią progą.

Žvakutės ir gėlės

Panevėžio miesto tarybos narys Rimantas Narkūnas yra apdovanotas „Laisvės gynėjo“ medaliu. Jis dalyvavo Sausio 13-ios įvykiuose, todėl ši diena jam ypač reikšminga.

„Planuojame rytoj iš ryto, dar prieš 8 val., su šeima, kadangi leidžiama tik su savo namų ūkiu, nueiti į Sausio 13-osios skverą, Panevėžyje. Uždegsime žvakutes ir padėsime gėlių“, – apie sukakties paminėjimo planus pasakojo jis.

Sausio 13-osios skveras.

Jau su Vyčio simbolika

Pats dalyvavęs 1991-ųjų sausio 13-osios dienų įvykiuose, R. Narkūnas prisiminė, kaip viskas tuomet vyko. „Kai prasidėjo judėjimas, žmonės jau jautė, kad kažkas bus. Šis įvykis brendo po truputį. Prieš trisdešimt metų budėjau Vilniuje, prie Aukščiausiosios Tarybos. Susirinko savanoriai, tarp kurių ir aš. Buvau ten kelias paras. Mūsų darbas buvo užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą“, – atsiminimais dalijosi jis.

R. Narkūnas (dešinėje).

Tautos apsaugojimas

Paklaustas, ką ši diena jam reiškia, Panevėžio miesto tarybos narys atviravo, kad jausmą, kuris užplūsta prisiminus 1991-ųjų įvykius, sunku apibūdinti žodžiais.

„Ši diena reiškia išties labai daug. Žodžiais neįmanoma nupasakoti, kas Vyko sostinėje, nes buvo visko: ir nerimo, ir jaudulio. Nebuvo tik baimės. Visa eiga vyko savaime. Negalvojome apie nieką, tik apie tautos apsaugojimą“, – pasakojo R. Narkūnas.

Sausio 13-osios skveras.

Susivieniję ir geranoriški

Vyras atviravo, kad labiausiai įsiminė, kaip tomis dienomis tautiečiai ėjo prie barikadų ir nešė savo rusiškus pasus, asmeninius dokumentus, apdovanojimus ir net rublius. „Taip pat įsiminė, kokie visi buvo susivieniję ir geranoriški – kvietė prie laužų pasišildyti, pasivaišinti“, – sakė jis.

„Imti jėga“

Vis dėlto R. Narkūnas iki šiol išskiria ypatingą momentą, kuris tuomet sukėlė tikrą nerimą. „Sausio 13-osios vakarą, atsimenu, komendantas pranešė, kad reikia atlaisvinti prieigas į parlamentą, nes priešingu atveju bus panaudota jėga. Mane užplūdo nerimas, nes kaip tik tada man buvo eilė budėti. Džiaugiuosi, kad nebuvo duota komanda „imti jėga“, – atsiminė panevėžietis parlamento gynėjas.

A. Čeponienė.

Prisiminti ir saugiai paminėti

Panevėžio miesto savivaldybės Kultūros ir meno skyriaus vedėja Asta Čeponienė teigė, kad Sausio 13-oji visuomet išliks ypatinga kiekvieno lietuvio širdyje, todėl net ir pandemijos metu, ją būtina paminėti bent simboliškai.

„Atsižvelgiant į karantino situaciją, prašome žmonių širdyje prisiminti šią datą bei sausio 13-ąją, 8 val., languose uždegti po žvakelę. Savivaldybė dėl suprantamos situacijos renginių neorganizuoja, bet Sausio 13-osios skvere bus neužmirštuolių pieva – speciali instaliacija, kurioje gyventojai galės prisiminti, ką ši diena reiškia. Prie Savivaldybės bus instaliacija „Laisvė“ ir lede užšaldytos 14 rožių, prisimenant aukas. Kviečiu Panevėžio gyventojus ir įstaigas saugiai tą datą paminėti“, – mintis dėstė A. Čeponienė.

Naktį iš sausio 12-os į 13-ą dieną Panevėžio miesto savivaldybės pastatas suspindės mėlyna šviesa.

Seimas priėmė sprendimą, kad iškilmingi sausio 13-osios renginiai bus perkelti į rugpjūtį, tad reikšmingąjį 30 metų jubiliejų dar atšvęsime šiltuoju sezonu.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

NATO šalių prašoma solidarumo apsaugant Sausio 13-osios bylos teisėjus nuo persekiojimo

confident-noyce

Vyriausybė pagerbė Sausio 13-osios aukas

confident-noyce

Prezidentas padėkojo už Laisvę žuvusiųjų artimiesiems

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau