Panevėžietis fotografas Ramūnas Reifas jau daugelį metų yra gamtos fotografijos entuziastas. Išnaršęs Panevėžio rajono miškus Ramūnas prieš trejus metus ėmėsi dar vienos aistros – pradėjo fotografuoti vorus. Ir visai neseniai Panevėžio rajone, Bernatoniuose, „Ekranas II“ soduose, fotoobjektyvu užfiksavo itin retą Europoje vorą.
Pirmas Lietuvoje
Tai paaiškėjo fotografui socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvos voragyvių grupėje įkėlus šio nariuotakojo nuotrauką. Žinovai ir specialistai patvirtino, kad tai „Pseudicius encarpatus“ – nauja šokliavorinių šeimos gentis ir rūšis Lietuvoje. Tą patvirtino ir vokiečių ekspertai, mat tai – vokiška rūšis.
Užsienio šaltiniai rašo, kad „Pseudicius encarpatus“ rūšies patelė yra 5–7 milimetrų dydžio. Jų pilvas tamsiai rudas su baltomis V formos dėmėmis ir baltais taškais centre. Apsuptas balta juosta. Patinai mažesni, 4,5–6 milimetrų. Jų pilvas gali būti nuo tamsiai rudos iki juodos spalvos su dviem plačiomis baltomis išilginėmis juostomis. Dažniausiai jų buveinė nustatoma ant medžių žievės ir krūmų. Kartais ant žemės, po akmenimis ar samanomis. Ši rūšis paplitusi Europoje, bet gana reta.
Gražūs ir mieli
Pasak gamtos fotografo R. Reifo, daugelis žmonių vorų bijo, tačiau šie nariuotakojai fotografui, priešingai nei kitiems, yra gražūs ir net mieli.
„Bandant įvairius fotografijos žanrus mano gyvenime atsirado ir makrofotografija. Sode nufotografavau voriuką, jį priartinau ir pamačiau, kad labai gražu. Gal kas ir turi fobijų, bet iš tiesų voriukų akys labai mielos. Tiesa, keliantį pasibjaurėjimą vieną vorą esu užfiksavęs. Jis labai ilgom kojom ir dažnai įsikuria gyvenamosiose patalpose“, – pasakojo R. Reifas.
Anot fotografo, jis specialiai nevažiuoja ieškoti vorų, skirtingai nei miško gyvūnų ar paukščių. Juos fotografuoja kur pasitaiko: soduose, parkuose, gatvėse ar net pačioje miesto širdyje – Senvagėje. „Soduose jų galybė“, – priduria fotografas.
Gamta – tyrinėjimo objektas
Visgi, anot Ramūno, didžiausia jo aistra – gamtos fotografija. Norėdamas gamtoje padaryti tobulą kadrą, mėgėjas fotografas dažnai turi ne tik sušlapti, išsipurvinti, bet ir būti kantrus bei etiškas, nes pasak jo, fotosesija neturi kelti gyvūnui streso.
„Gamta mane traukė visą gyvenimą, o atsiradus fotoaparatui, traukti pradėjo ir gražūs vaizdai: elniai, stirnos, lapės, danieliai, šernai, paukščiai ir kiti“, – sako fotografas.
Ieškoti gražiausių savo gyvenimo kadrų, Ramūnas į gamtą dažniausiai važiuoja anksti ryte – prieš saulėtekį, arba vakare – prieš saulėlydį.
Jis nebijo nei klampių pelkių, nei speigų, nei audrų, kantriai vaikšto Panevėžio rajono miškais ir ieško to vienintelio – paukščio ar gyvūno. Ir nesvarbu, koks metų laikas būtų – visi jie savaip gražūs.
„Nesu iš tų, kurie laukia, nors gal taip galima ir gražesnės nuotraukos išlaukti, bet tai ne mano būdui, man per sunku, labiau mėgstu pasivaikščioti“, – sako R. Reifas.
Bauginanti akistata
Laisvą laiką miškuose leidžiantis panevėžietis neslepia – čia ne tik gražu, bet ir andrenalinas kunkuliuoja.
„Nejaukių akimirkų tikrai būta. Sėkmingai teko išvengti susidūrimo su šernų šeimyna, fotografuojant danielius iš po krūmų išlindo lūšis, o ką jau kalbėti, kai tamsoje neaišku, kas sušnara krūmuose. Baisu, bet visada smagu, kai žaismingi paukščiai kėkštai palydi iki stirnų. Ir visa tai patirti verta, svarbiausia visada išlikti mandagiam su miško gyventojais ir juos saugoti“, – sako R. Reifas.
Panevėžiečio fotografijos viešinamos įvairiuose šalies naujienų portaluose, socialinėje žiniasklaidoje.