Panevėžietis gimnazistas S. Melaika: „Mokantis svarbiausia suprasti esmę“

S. Melaika.
S. Melaika.

Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje vienuoliktus mokslo metus šiandien pradedantis Simonas Melaika vasarą palydėjo džiugiomis naujienomis. Jis išrinktas mokslo kategorijos pagrindinės Lietuvos „Maximalisto“ stipendijos laimėtoju. Jaunuolis prisipažįsta, kad apie laimėjimą numanė.

„Maximalisto“ stipendija labiau ne laimėjimas, o įvertinimas. Jauti, darai, lygini rezultatus su kitais, žinai, ką pats laimėjai, ką kiti laimėjo… Lietuvoje pažįsti daugumą žmonių, kurie dalyvauja olimpiadose, tai gali nujausti kaip seksis ir tokiuose konkursuose“, – pasakoja vienuoliktokas.

Simonas sako, kad visų olimpiadų, kuriose teko dalyvauti, jis neskaičiuoja. Pagrindinės jam aktualios sritys – fizika, chemija, biologija, matematika. Pašnekovas prasitaria, kad norėtų studijuoti biochemiją, todėl šie dalykai – aktualiausi.

„Trečioje klasėje dalyvavau miesto lietuvių kalvos olimpiadoje, bet ji manęs nesužavėjo“, – prisipažįsta jaunuolis.

Į olimpiadas – iš azarto

Į pamokas Simonas kas rytą vyksta iš netoli miesto įsikūrusio Paliūniškio. Jis pasakoja, kad tai ne didžiausias atstumas, kurį tenka įveikti dėl mokslų.

„Lankau papildomas fizikos, biologijos ir chemijos mokyklas Vilniuje. Ten dėsto universitetų profesoriai, pažengę studentai, kurie orientuojasi į olimpiadininkų ruošimą. Savo stipendiją ir panaudosiu šioms mokykloms, kelionėms į sostinę“, – sako moksleivis.

Simonas prisimena, kad žinių išbandymais jis susižavėjo aštuntos klasės pabaigoje, kai Lietuvos gamtos mokslų olimpiadoje laimėjo kelialapį į tarptautinę olimpiadą, iš kurios parsivežė bronzos medalį. Tada jį pagavo azartas, kuris neapleidžia ir dabar.

Tiesa, jam pačiam neatrodo, kad jis daug mokosi. Vaikinas atvirauja, kad neretai tam, kad pasiruoštų kokiam rimtesniam žinių išbandymui į mokyklą neina kelias savaites – su mokytojais suderina laisvą grafiką.

S. Melaika.

„Pagal pažymius aš nesu pirmas klasėje, – prisipažįsta Simonas. –  Štai, mano dvynė sesuo mokosi labai gerai, bet ji olimpiadose nedalyvauja. Jos pažymiai geresni nei manieji… Ji stropesnė, manau, gal dėl to.“

Žinias Simonas susirenka ne skaitydamas knygas, o spręsdamas užduotis, dalyvaudamas konkursuose. Besiruošdamas olimpiadoms jis sprendžia užduotis ir jei kažko nežino – tiesiog pasižiūri.

„Man svarbu ne tik neprisikrauti daug žinių, bet ir suprasti esmę, bendrą vaizdą, – sako jaunuolis. – Kaip kitiems – nežinau, tad ir patarimu, kaip geriau mokytis, negaliu pasidalyti.“

Svarbu ir laisvalaikis

Simonas nesijaučia esąs moksliukas, tik šypsodamasis priduria, jog tėvai sako, kad jis daug mokosi. Jam pačiam taip neatrodo.

„Jei tik mokysies – daugiau nieko neveiksi – nebeliks malonumo ir semti žinias, ir dalyvauti konkursuose. Nežinau ar tikrai verta. Geriau rasti laiko ir su draugais susitikti, ir kažką savo malonumui nuveikti“, – garsiai svarsto vienuoliktokas.

Krepšinio treniruotes išmainęs į bėgiojimą, balčikonietis labiausiai mėgsta keliauti. Apie šį pomėgį jis pasakojo ir penkiskart dalyvaudamas LRT projekte „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“. Kartu su šeima jis jau apkeliavo 18 Europos valstybių.

„Lankydamas kitas šalis pamatai naujų dalykų, kitokį kraštovaizdį, kitokią kultūrą. Su šeima keliaujame aktyviai – taip daugiau naujų potyrių, azarto atrandame“, – pastebi Simonas.

Lietuvos komanda, su kuria Simonas tarptautinėje biologijos olimpijadoje laimėjo aukso medalius.

„Maximalistas“ ne pirmąkart

Pernai metais Simonas buvo gavęs  skatinamąją  „Maximalisto“ stipendiją. Vykdant šią programą buvo renkami mokslo, muzikos, kūrybos ir meno, sporto, visuomeniškumo, ekologiškumo, inovacijų ir pažangumo sričių „Maximalistai“. Jiems visus per mokslo metus kiekvieną mėnesį skiriamos 150 arba 75 eurų stipendijos. Šie pinigai padeda  moksleiviams dalyvauti įvairiose mokslo olimpiadose, sporto varžybose, Lietuvoje ir užsienyje vykstančiuose seminaruose ir kituose renginiuose, lankyti būrelius ir įvairius užsiėmimus, įsigyti mokymosi priemonių.

Sakinamosiomis stipendijomis šiais metais taip pat apdovanotos panevėžietės Erika Župerkaitė, Nerija Remeikaitė ir Deimantė Juknevičiūtė.

„Jei jau tave atrinko, tave skatina – džiaugiesi, kad tavo darbas ir pastangos buvo įvertinti, bet tuo pačiu jauti motyvaciją patvirtinti tą Maximalisto vardą, parodyti, kad neveltui gavai tą stipendiją“, – atvirauja Simonas.

Naujais mokslo metais jis visiems moksleiviams linki tikėti kuo ką šie daro, nebijoti svajoti, išsikelti tikslus ir juos įvykdyti. Paties Simono tikslų sąraše – dar bent viena tarptautinė olimpiada ir laimėjimą žymintis medalis iš tauriojo metalo.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mokyklos per metus: kokius pokyčius pastebi mokiniai, tėvai, pedagogai

confident-noyce

Nelegalių migrantų vaikai pradeda mokytis

confident-noyce

Panevėžyje įsteigtas pirmoko krepšelis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau