Panevėžietis dėstytojas apgynė daktaro disertaciją

Panevėžietis dėstytojas apgynė daktaro disertaciją

JP / KTU nuotr.

Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (KTU PTVF) dėstytojas Evaldas Sapeliauskas universitete sėkmingai apgynė technologijos mokslų srities elektros ir elektronikos inžinerijos krypties daktaro disertaciją.

Disertacijos tema: „Talpinių mikromontuojamų ultragarsinių keitiklių panaudojimas biojutikliams“. Mokslinis vadovas – prof. dr. Darius Viržonis.

E. Sapeliauskas savo disertacijoje teigia, kad daugelis cheminių, biologinių ir biocheminių jutiklių yra grindžiami specifine medžiagų sąveika. Sąveikos detekcijai gali būti naudojami masės matavimo rezonansiniai cheminiai jutikliai (t. y. gravimetriniai jutikliai) funkcionalizuotu paviršiumi, specifiškai adsorbuojančiu tikslines molekules iš aplinkos). Iš esmės tai yra elektromechaninės rezonansinės sistemos, potencialiai neribotos funkcinių medžiagų įvairovės, pritaikomos įvairiose srityse. Įvairioms analitėms (cheminiams, biocheminiams komponentams, kurie turi būti nustatomi analitinės procedūros metu) išmatuoti  turi būti pritaikomos atitinkamos funkcinės medžiagos, imobilizuojamos jutiklio paviršiuje. Specifinė tikslinių medžiagos molekulių sąveika su mikroelektromechanine struktūra padeda aptikti dažniausiai randamus biologinius elementus, tokius, kaip fermentai, antikūnai, DNR oligonukleotidai, baltymai.

BIC

Daktaro disertacijos tyrime gautos esminės inžinerinės ir fundamentinės žinios, kurių reikia CMUT struktūra grindžiamiems biojutikliams sukurti ir panaudoti. Taip išrasti biojutiklio funkcionalizavimo  būdai, pagrįstas matuojamų signalų informatyvumas ir naudingumas aptinkant analitę. Pagrįstas sukurtos koncepcijos technologiškumas, pademonstruotas prototipinio „šukų“ tipo CMUT su integruotu mikrokanalu jutiklio veikimas skystyje realiu laiku, prietaisais  stebint biocheminių elementų sąveiką.

Dekanė Daiva Žostautienė teigia, jog kasmet savo kolektyvą papildo jaunaisiais mokslininkais,  kurie eina pažangos keliu.

„Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi Evaldu. Jis vertinamas administracijos darbuotojų ir dėstytojų, o svarbiausia, kad jį myli studentai“, – sakė D. Žostautienė.

Su disertacija galima susipažinti internete ir KTU bibliotekoje  (K. Donelaičio g. 20, Kaunas).

Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto bendruomenė sveikina Evaldą Sapeliauską sėkmingai apgynus daktaro disertaciją ir linki tolimesnės akademinės ir profesinės sėkmės.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.