Panevėžietis abiturientas D. Gzimaila: „Svarbiausia – ne titulai ar pasiektos pergalės“

AutoriusIGNAS JANELIŪNASFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
D. Gzimaila.

Nors nemaža dalis gyventojų skundžiasi, jog 2021-ieji metai buvo pilni iššūkių ar sunkumų versle, šeimoje ar kasdienybėje, susigyvenant su pandemija ir įvairiausiais valdžios skelbiamais nutarimais, tačiau Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos abiturientui Dovaldui Gzimailai šie metai atnešė puikių pergalių asmeniniame gyvenime.

Vaikinas birželio mėnesį ne tik kartu su Panevėžio sporto centro ir Raimundo Sargūno sporto gimnazijos mišria vaikinų krepšinio ekipa tapo Lietuvos moksleivių krepšinio lygos U19 čempionu, bet ir neseniai vykusioje IV-oje respublikinėje finansų olimpiadoje užėmė garbingą II-ąją vietą, savo žiniomis aplenkdamas daugiau nei 100 dalyvių iš visos Lietuvos.

Tad apie šiuos pasiekimus, kitus pomėgius bei turimą požiūrį į gyvenimą ir kalbamės su pačiu Dovaldu.

Sėkmė finansų olimpiadoje nebuvo netikėta

Kaip paaiškėja pokalbio metu, Dovaldui sėkmė šioje respublikinėje olimpiadoje nebuvo netikėta, nes jaunuolis jau ne pirmus metus aktyviai domisi finansais, mokykloje lanko ekonomikos pamokas bei skaito aktualius straipsnius apie investavimą bei finansų rinkos pokyčius.

„Nepasakyčiau, kad laimėta prizinė vieta kažkaip kardinaliai pakeitė mano gyvenimą, tačiau padėjo įsitikinti, kad įdėtos pastangos ir didelis troškimas domėtis finansais ir kitomis su ekonomika susijusiomis temomis davė vaisių, parodė, kad visgi kažką sugebu bei suteikė papildomos motyvacijos ir toliau gilinti savo žinias šioje srityje. Žinoma, kai paskelbė rezultatus, mane užklupo didelė euforija, bet tikrai galiu dėkoti organizatoriams, kad apdovanojimai vyko nuotoliniu būdu, tad niekas negalėjo girdėti kaip šūktelėjau iš laimės. Visgi, praėjus kelioms dienoms, emocijos atslūgo. Širdyje tikrai džiugu, tačiau per daug šio laimėjimo nesureikšminu. Tiesą pasakius, olimpiadai visiškai nesiruošiau, tiesiog norėjau pasitikrinti, ką sugebu. Prieš olimpiados finalinį etapą tikėjausi būti kažkur per vidurį tarp visų dalyvių ir jau būčiau sakęs, kad toks rezultatas patenkintų mano lūkesčius ir esamas žinias. Tačiau, kai gavau užduotis, pamačiau, kad jos nėra sudėtingos, o tai davė papildomą impulsą siekti maksimalių rezultatų, tad laukiant apdovanojimų, negaliu sakyti, kad buvau užtikrintas geru savo pasirodymu, bet giliai širdyje kirbėjo mintis, kad visgi yra šansų būti tarp nugalėtojų“, – atvirauja finansų olimpiados prizininkas.

Tuo tarpu pasakodamas apie finansinio raštingumo svarbą ir naudą jaunam ir ne tik jaunam žmogui, Dovaldas neslepia, kad finansų pagrindai turėtų būti svarbūs kiekvienam.

„Didžiąją dalį gyvenimo mes dirbame, o kaip atlygį gauname pinigus, tad finansinis raštingumas ir mokėjimas teisingai elgtis su pinigais turėtų būti įdiegtas kievieno žmogaus pasąmonėje. Man finansai svarbūs ir domiuosi šia sritimi, nes ji padėjo man įsisąmoninti, kad nebūtina visą gyvenimą dirbti 8 valandas per dieną, tuomet pasimėgauti savaitgaliu ir vėl kaip didžiausios kančios laukti pirmadienio bei būti patenkintu gyvenimu nuo algos iki algos. Finansai pakreipė mano mąstymą ta linkme, kad teisingas elgesys su pinigais gali paankstinti pensijinį gyvenimą bent keliolika metų ir suteikti daug laisvo laiko, kurio šiandieniniame, visur skubančiame ir niekur nespėjančiame pasaulyje, mums labai trūksta“, – samprotauja jaunasis finansininkas D. Gzimaila.

D. Gzimaila.

„Susidomėjimas finansais ir pačia saviugda prasidėjo, kai buvau 15-16 metų. Tuomet muzikos klausymąsi pakeitė tinklalaidės ir interviu klausymasis su įdomiais ir sėkmingais žmonėmis, o didžiąją daugumą video žaidimų, linksmo turinio video ar tų pačių vakarėlių išmainiau į paskaitas, knygas, verslo kursus ar kitokius naudingos medžiagos gavimo šaltinius. Žinoma, po šio mano virsmo daugelis bendraamžių, tikėtina, mano sprendimų nesuprato ir kraipė galvą, tačiau bėgant laikui pastebėjau, jog jauni žmonės tobulina save ne tik formaliuose dalykuose, bet ir kitose sferose, o tą daryti yra tikrai būtina. Pradėjau sekti vis daugiau įžymių žmonių, kurie yra finansiškai raštingi, sėkmingai įdarbinę savo pinigus. Pradėjau sekti žmones, kurie gali sau leisti žiemoti šiltuose kraštuose, turi pakankamai laiko savo pomėgiams bei gali neriboti savo poreikių ir norų. Toks šių išmintingų ir talentingų žmonių požiūris į gyvenimą ir pinigus paskatino ir mane patį domėtis panašiomis temomis bei perimti jų elgesio, mąstymo principus. Norėjau ir vis dar noriu lygiuotis į šiuos asmenis ir jų kuriamą pokytį pasaulyje“, – teigia pašnekovas.

Ekonomikos ir verslumo akademija – dar vienas įkvėpimo šaltinis

Dovaldas sako, jog pradžioje pakako noro ir laiko domėtis finansais, verslumu ir ekonomika savarankiškai socialinių tinklų bei interneto pagalba, tačiau jau atėjus į gimnaziją ir išgirdus kitų moksleivių bei draugų įžvalgas apie investavimą ar akcijas, panoro ir pats įgauti daugiau profesionalių žinių apie tai.

„Dešimtoje klasėje Panevėžyje startavo Mykolo Romerio universiteto, Panevėžio miesto savivaldybės ir 5-osios gimnazijos iniciatyva įsteigta Panevėžio ekonomikos ir verslumo akademija, kurios tikslas ugdyti ekonomika, finansais ir verslu besidominčius moksleivius, tobulinti jų asmenines savybes ir įgūdžius – kūrybiškumą, idėjos ir intelekto galias, savęs pažinimą, planavimą, gebėjimą organizuoti veiklą, siekį užbaigti viską, rizikos suvokimą ir valdymą, lyderystę bei aktyvumą. Tad pirmosios šios akademijos laidos dalyviu tapau ir aš. Kas antrą savaitgalį vykdavo paskaitos, susijusios su verslu ir finansais. Akademijoje sustiprinau iki to laiko turėtus finansinių žinių pagrindus. Na, o dabar jau trečius metus esu šios akademijos narys ir siūlyčiau kievienam gimnazistui prisijungti prie panašios veiklos, tokiu būdu tobulinant asmeninius įgūdžius neformaliai. Kai šiais laikais internetas pilnas galimybių ir naudingo turinio, tenkintis tik tuo, ką išmoksti mokykloje, mano galva yra kvailas sprendimas. Užtenka didelio troškimo, šiek ties valios pastangų, ir, žinoma, laiko, kurį teks atimti iš vakarėlių ar naršymo internete. Tą padarius galima išsiugdyti visus reikiamus įgūdžius, kurie bus itin naudingi ir išmokės savus „dividendus“ ateityje“, – esamomis įžvalgomis ir patarimais dalinasi gimnazistas.

Po pasiekto įspūdingo laimėjimo – karjeros pabaiga

Nors dar praėjusių mokslo metų pabaigoje Dovaldas kartu su Panevėžio sporto centro bei Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijos mišria vaikinų iki 19 metų amžiaus krepšinio komanda tapo Lietuvos moksleivių krepšinio lygos čempionu U19 grupėje, jaunuolis po šio aukščiausio laimėjimo, pasiekto krepšinio aikštelėje, sportinius batelius pakabino ant vinies ir užbaigė savo trumpą, tačiau prasmingą ir daug patirties bei nepamirštamų įspūdžių suteikusią kelionę sporte.

D. Gzimaila.

„Svarbu paminėti, kad čempionu tapau su metais vyresnių moksleivių komanda, tad didelio vaidmens ten neturėjau, bet visgi laimėjimas visai komandai ir pačiam Panevėžiui buvo neeilinis, istorinis ir tikrai labai ilgai lauktas. Tai įprasmino visų komandos narių kelerių ar net keliolikos metų sunkų darbą, atsidavimą treniruotėse bei didelį norą ir įdėtas pastangas varžybų metu. Be abejo, pats labai džiaugiausi, jog treneris Žydrūnas Valuckis žaisti kartu su U19 metų amžiaus vaikinų komanda pakvietė būtent mane, tai išties buvo įspūdingas įvertinimas iš profesionalaus trenerio. Tad pati išsvajotoji pergalė MKL finale tiek pačiam asmeniškai, tiek ir komandos draugams dar kartą įrodė, kad sunkus darbas ir daug išlieto prakaito yra talentą ir visas kliūtis nugalinti jėga“, – šypsosi ir džiaugiasi Dovaldas.

„Tuo tarpu pats krepšinis mano gyvenime atsirado tuo metu, kai buvau antrokas. Po pirmos klasės, vasaros metu lankiau futbolą, kurio treniruotės tuo metu vykdavo prie pat namų, tad tiek man, tiek tėvams buvo patogus ir priimtinas sprendimas man sportuoti šią sporto šaką. Tačiau ji visai manęs nesužavėjo, juk buvau mažas, tad pasirodė, kad visa sporto esmė, tik spirti kamuolį ir bėgti į priekį. Po kiek laiko, prasidėjus naujiems mokslo metams, žymus Panevėžio ir Lietuvos krepšinio treneris Žydrūnas Valuckis atėjo į mūsų mokyklą ir pranešė, kad renka berniukų grupę išbandyti savo jėgas krepšinio aikštelėje, tad nuėjau savo potencialą išmėginti ir aš. Nuo pat pirmosios treniruotės krepšinis mane sudomino. Tad taip ir prasidėjo ta ilga kelionė su oranžiniu kamuoliu rankose, kuri truko daugiau nei dešimtmetį ir užsibaigė dar visai neseniai“, – komentuoja vaikinas.

Svarbiausia – ne titulai ar pasiektos pergalės

„Visgi, visa, kas turi pradžią, turi ir pabaigą. Prieš naująjį, šiais mokslo metais startavusį sezoną, nusprendžiau, kad jau gana. Pakabinau savo sportbačius ant vinies, pasidėjau sportinį krepšį su buvusia apranga giliai į spintą ir užbaigiau dar vieną etapą savo gyvenime – krepšininko karjerą. Tokį sprendimą priėmiau vien dėl to, nes visą laiką man mokslai buvo aukščiau sporto ir treniruočių, tad, prasidėjus paskutiniesiems metams mokykloje, norėjau labiau susitelkti į pamokas ir užkamšyti visas akademines spragas prieš artėjančius egzaminus. Nepaisant šios priežasties, praėjusiais mokslo metais pastebėjau, kad praleidžiu vis daugiau treniruočių be jokios priežasties, nebejaučiau malonumo vaikščioti į jas, o ir krepšininko karjera neatrodo tobuliausias galimas variantas ateityje. Žinoma, daugelis žmonių iš šalies bandė įtikinti, kad dar metus lankyčiau treniruotes, tapčiau Panevėžio kūno kultūros ir sporto centro alumnu, bet supratau, kad gyvenimas tiesiog per trumpas, jog gyventum pagal kitų norus, tad pasielgiau taip, kaip man atrodė teisingiausia. Kol kas savo sprendimu esu labai patenkintas“, – sako Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos abiturientas D. Gzimaila.

D. Gzimaila.

„Krepšinis paliko didelę žymę kuklioje mano gyvenimo biografijoje. Ilgus metus po pamokų kiekvieną dieną žingsniuodavau į treniruotes, ten susiradau naujų draugų, kurie turėjo tą patį pomėgį kaip ir aš, savaitgaliais važinėdavom į skirtingus Lietuvos miestus žaisti bei siekti pergalių. Kas ten žino, jeigu nebūčiau lankęs šio sporto, į kurią kitą sritį būčiau nukrypęs, tačiau aišku viena – sportas padėjo ne tik fiziškai, bet ir morališkai. Laikui bėgant supratau, kad kaip žmogus, užsiimdamas mėgstama veikla, gaunu labai daug. Išmokau dirbti komandoje, paisyti kitų interesų, įsiklausyti į išsakomus patarimus, tapau supratingesnis ir atsakingesnis, o visos šios savybės ir gebėjimai ne tik jau spėjo padėti mokyklos suole ar popamokinėje veikloje, bet tikrai prisidės ir prie naujų siekių įgyvendinimo ateityje“, – įgyta patirtimi ir išmintimi dalinasi moksleivis.

Laisvas laikas leidžiamas su draugais ar knyga rankose

Moksleivis neslepia, jog mokantis vienoje stipriausių ne tik Panevėžio, bet ir visos Lietuvos gimnazijų, laisvo laiko kasdienybėje lieka kiek mažiau nei įprastai, tačiau esamų hobių jis nelinkęs apleisti ir jiems visada atranda bent kiek nors laiko kiekvieną dieną.

„Nors ir nebelankau krepšinio, tačiau ši sporto šaka vis dar sukelia tam tikrus sentimentus. Vasarą krepšinis yra kone kievieno vakaro pramoga, nes tai suteikia galimybę susirinkti su draugais, kurie turi tą patį pomėgį, ir linksmai praleisti laiką, tuo pačiu padeda išlieti emocijas ir susikaupusią energiją. Taip pat retkarčiais apsilankau Panevėžio miesto krepšinio klubo „Lietkabelis“ varžybose arba einu palaikyti buvusių komandos draugų. Mėgstu atsiversti knygą, tiek grožinę, tiek dalykinę literatūrą, nes ten gali rasti begalės informacijos, išminties, įkvėpimo bei pasimokyti iš kitų klaidų“, – pasakoja Dovaldas.

Kitas žingsnis – finansų studijos

Vaikinas pasakoja, jog didelių ambicijų ir tikslų kol kas savo gyvenime dar nebrėžia, tačiau artimiausias jų – finansų studijos ir tolimesnis žinių bei patirties kaupimas integruojantis į darbo rinką.

„Turiu sau išsikėlęs daugybę planų bent dešimčiai metų į priekį, tačiau manau, kad sėkmė mėgsta tylą, tad apie visus planus daug nekalbėsiu. Artimiausias tikslas, į kurį dabar stengiuosi susitelkti yra laukiantys egzaminai. Ketinu, kaip ir visi kiti abiturientai, sėkmingai pabaigti mokyklą ir pradėti nelengvą, bet tikiuosi, įdomų ir turiningą studento gyvenimą. Planuoju studijuoti verslo finansus ir šiuo metu renkuosi tarp kelių universitetų, nors labiausiai poreikius atitinka ir domina studijos būtent Vilniaus universitete. Apsisprendimas dėl studijų krpyties buvo gana lengvas, jau aštuntoje klasėje žinojau, kuria linkme noriu kreipti savo gyvenimą, tad didesnių abejonių šiuo klausimu nekilo. Tvirtai tikiu, kad pasirinkimas ir studijų kokybė pateisins visus turimus lūkesčius“, – kalba Dovaldas.

„Kalbant apie galimybę ateitį sieti su gimtuoju miestu, tai bent jau šiuo metu po studijų grįžti į Panevėžį neplanuoju. Manau, jog didesniame mieste yra daugiau galimybių, o jaunatviško maksimalizmo vedamas tikiuosi dauguma iš jų drąsiai pasinaudoti. Tačiau, kaip sakoma, tu planuoji, o Dievas juokiasi, tad kas ten žino, galbūt išvažiavęs pamatysiu, jog didžioji sostinė skirta ne man, o gimtasis miestas yra tobula ir perspektyvi vieta gyventi bei kurti šeimą. Tuomet ir būtų realu grįžti į gimtinę ir čia siekti karjeros, nes tiek aš, tiek visi miestiečiai pastebime, kad paskutinius kelerius metus Panevėžys sparčiai gražėja, sutvarkyti parkai, Laisvės aikštė, Senvagė, kitos lankytinos vietos, plečiasi ir atsinaujina miesto infrastruktūra, didėja įvairių galimybių ir pramogų skaičius, tad ko daugiau jaunam žmogui gali ir bereikėti. Viskas yra čia, vietoje ir pasiekiama ranka, nes juk tik nuo mažų, nuoseklių žingsnelių prasideda dideli ir platūs žingsniai į priekį ilgame gyvenimo kelyje“, – svarsto ir ateities viziją kuria jaunasis finansininkas Dovaldas Gzimaila.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Projekte „Lietuvos balsas. Kartos“ – duetas iš Raguvos

confident-noyce

Metų jaunimo lyderis R. Urbonas: „Visada svarbu dirbti ne tik dėl savęs“

confident-noyce

Metų panevėžietė I. Tamošiūnienė: „Kas daug daro, daug ir padaro“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau