Panevėžietė triatlonininkė A. Ranceva: „Viena didžiausių mano svajonių jau išsipildė“

Panevėžietė triatlonininkė A. Ranceva: „Viena didžiausių mano svajonių jau išsipildė“

Arneta MATUZEVIČIŪTĖ / Elijaus KNIEŽAUSKO („Atrask Lietuvą“), Augusto DIDŽIAGALVIO nuotr.

A. Ranceva.

Triatlonu susižavėjusi dar vaikystėje, čempionės vardą  Alina Ranceva įtvirtino praėjuį savaitgalį Panevėžyje vykusiose pasaulio dvigubo ultratriatlono varžybose. Už nugaros palikusi ne tik būrį moterų, bet ir vyrų, ji visą distanciją įveikė per 25 val. 44:30 min.

Panevėžietė pasakoja, kad neturėjo galimybės šioms varžyboms skirti daug pasiruošimo laiko.

BIC

„Nesu profesionali sportininkė, negyvenu iš sporto, todėl ruošiausi išėjusi vasaros atostogų nuo darbų: liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Tai gavosi pusantro mėnesio treniruočių“, – pasakoja triatlonininkė.

Ruošiantis treniruotės trunka nuo keturių iki aštuonių valandų. Jas paįvairina asmeniniai iššūkiai, pavyzdžiui kelionė dviračiu iš Panevėžio į Klaipėdą. Taip stengiamasi kūną pripratinti prie ilgų distancijų.

A. Ranceva.

Pradžia nebuvo lengva

Alina Ranceva triatlonu susižavėjo stebėdama varžybas. Tris mėnesius nenustodama apie tai čiauškėjo savo draugei, kuri laikraštyje atsitiktinai pamatė skelbimą apie Vidmanto Urbono renkama būsimų triatlonininkų grupę.

„Pamenu, kad buvau gana apvalus vaikas, kurį nužvelgęs treneris Vidmantas Urbonas didelių vilčių nedėjo, – atvirauja dabartinė dvigubo ultratriatlono pasaulio čempionė. – Tiesiog esu užsispyrusi. Būdavo bėgame kartu su treneriu, kai jis pats dar varžyboms ruošdavosi, viduje jau visai nebegaliu, kenčiu, kovoju su noru sustoti, bet bėgu. Ir, pačiai sau netikėtai, sulaukiu komplimento, kad man, esą, neblogai sekasi.“

Moteris jautė, kad treneris joje nematė sportininkės, todėl labai daug dirbdavo savarankiškai.

„Nerūpėjo man nei diskotekos, nei kitokie pasilinksminimai. Keldavausi anksčiau ryte, kad tik spėčiau daugiau nubėgti“, – prisimena A. Ranceva.

A. Ranceva ir V. Urbonas.

Po poros metų mergina, kuri pirmoje triatlono treniruotėje nemokėjo nei plaukti, nei minti dviračio, ėmė rodyti rezultatus.

„Norint tapti geru triatloninku reikia laikytis pagrindinių taisyklių, kaip ir kiekvienoje sporto šakoje: turėti dienotvarkę, laikytis vadinamojo sportininko rėžimo ir dirbti, dirbti, dirbti. Nepasiseka vieną kartą – nusišluostyti ašaras ir vėl kibti į darbus. Manau, kad reikia turėti kovotojo charakterį ir nepasiduoti, nenuleisti rankų“, – sako sportininkė.

A. Ranceva.

Svajonės pildosi

Prieš porą metų duodama interviu A. Ranceva prasitarė, kad viena didžiausių jos svajonių – laimėti pasaulio dvigubo ultratriatlono auksinę taurę. Šiais metais jos tikslas buvo pasiektas. Tiesa, reikėjo tinkamo pasirengimo.

„Pasiruošimas ultratriatlonui skiriasi nuo pasirengimo įprastam triatlonui. Trumpos distancijos reikalauja treniruočių greičiui, o ultratriatlonui reikia kantrybės, „išsėdėti“, priprasti prie ilgų nuotolių, – pasakoja pašnekovė. – Bet esu sportininkė, kuriai kuo ilgesnė distancija – tuo geriau. Galiu ilgą laiką išlaikyti vienodą tempą. Jaučiu, kad ir fiziškai, ir psichologiškai esu ilgų nuotolių sportininkė.“

Moteris pasakoja, kad net atstumo iki atostogų vietos ji paverčia sportu: vyras su sūnumi kemperiu stovyklavietę prie ežerų pasiekia pirmi, o ji du šimtus kilometrų atmina dviračiu.

Taip pat ji pripažįsta, kad namuose – Panevėžyje – medealio norisi labiau, bet tam tikrais atvejais namų sienos ne visada padeda.

A. Ranceva ir Panevėžio meras R. Račkauskas.

„Savame mieste iš tavęs tikimasi daugiau, kad gali laimėti ir turi laimėti, todėl ne visada tos namų sienos būna patogios. Nuvažiuotum kažkur, sudalyvautum, niekas tavęs nepažinotų ir grįžęs tiesiog pasidžiaugtum laimėjimu, o būnant čia – dėmesio sulauki nuolatos. Ypač sunku buvo pernai, kai rezultatas nukentėjo dėl padarytų klaidų“, – atvirauja A.Ranceva.

Šiemet tinkamas pasirengimas ir varžybų metu priimti tinkami sprendimai jai atnešė pasaulio dvigubo ultratriatlono varžybų čempionės titulą. Panevėžietė per beveik 26-ias valandas stengėsi reguliariai užkasti makaronų bei bananų, gerti vandenį ir energinius gėrimus. Sušlapus drabužiams – juos pakeisdavo sausais.

Paklausta, ar jau turi naujų svajonių, sportininkė atsako abejodama. Ji norėtų pagerinti pasaulio dvigubo ultratriatlono rekordą arba  bent kartą įveikti trigubą ultratriatloną.

„Kol kas apie tai daug negalvojau. Dar neatlėgo džiaugsmas praėjusios savaitės pasiekimu. Įveikus tiek daug kilometrų reikia ir daugiau laiko susiprasti su faktu, su laimėjimu“, – vidinę būseną atskleidžia moteris.

Pagalba minioje

Anot pasaulio čempionės, vasara sportininkams – pats darbymetis. Vyksta įvairios varžybos, reikia palaikyti formą – minti ne tik dviratį, plaukti ar bėgti, reikia atlikti jėgos pratimus, ruoštis psichologiškai.

„Kas kartą mindama 180 kilometrų save skatini, kalbini, kad tik po 107-ojo nesustotum. Tokie sunkūs momentai išgyventi per treniruotes labai padeda varžybose, – sako pasaulio čempionė. – Ir dar per varžybas labai padeda žiūrovų palaikymas.“

A. Ranceva.

Varžybose triatlonininkė žmonių minioje ieško pažįstamų veidų, girdėtų balsų, kurie padeda bent trumpam atsiriboti nuo nubėgtų ratų ir likusiųjų skaičiavimo. Ji pasakoja, kad sportininkas ultratriatlone įkrenta į monotoniją, kurioje dar likę kilometrai gali gana greitai demotyvuoti, todėl žmonių palaikymas – labai didelė paspirtis.

„Noriu padėkoti visiems, kurie palaikė, plojo, kartais net greta bėgo, sveikino… Panevėžiečiams varžybos tapo gražia tradicija, švente, o mums – sportininkams – didelis palaikymas, motyvuojantis judėti pirmyn“, – tikina A.Ranceva.

A. Ranceva.

Dabar – laikas poilsiui

Triatlonas A. Rancevai – pomėgis ir laisvalaikis. Prasidėjus naujiems mokslo metams ji vėl grįžta į darbus Panevėžio lopšelyje-darželyje „Pasaka“, Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje ir Panevėžio sporto rūmų baseine.

Naujiems varžybų startams planų pašnekovė artimiausiu metu neturi. Dabar ji nori daugiau dėmesio skirti šeimai. Jai sūnus ir vyras buvo didžiausia parama visų treniruočių ir varžybų metu.

„Šeima – didžiausia vertybė. Sportas – tai pasiekimai, įdėto darbo vaisiai, bet šeima bus visada. Laikas su šeima man labai vertingas“, – sako triatlonininkė.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.