Panevėžietė menininkė I. Račinskienė: „Savo kūryba noriu atkreipti žmonių dėmesį į gamtą“

Autoriussamanta ilonytėFotoživilė večiorkutė
I. Račinskienė.

Panevėžietė Ieva Račinskienė jau kelerius metus džiaugiasi iš emigracijos grįžusi į gimtąjį miestą. Čia ji šiuo metu puoselėja savo kūrybos prekinį ženklą „Rara.art“, menininkė kuria abstrakcijas, naudodama žemės pigmentus.

Lietuvoje – vidinė ramybė

„Gyvenau Norvegijoje dešimtmetį, bet su vyru grįžome į Lietuvą prieš kelerius metus. Tiesiog pasiilgome tėvynės ir nusprendėme, kad Lietuvoje jausimės žymiai geriau. Čia esame savi ir jaučiamės laisvesni. Lietuvoje aš radau vidinę ramybę, ko niekaip negalėjau pajusti svetur. Net vaikelio pavyko susilaukti po ilgų metų santuokoje tik grįžus namo į savo šalį. Panevėžys – perspektyvus, augantis miestas. Čia viskas sava, todėl niekur kitur nenorėčiau gyventi. Na, nebent kažkur šalia, kaime“, –- tikino moteris, šiuo metu auginanti vienerių metų dar neturintį sūnų.

Ryšys su gamta

„Rara.art“ – Ievos kūrybos prekinis ženklas, kurį socialinėje erdvėje, ji paviešino 2022-aisiais.

„Tai tiesiog mano pavardės pirmosios raidės, tik dvigubai užrašytos. Taigi, tai – dviguba jėga. Norėjau meniškai išreikšti save ir tą energijos srautą einantį per mane, kurį pasiimu iš gamtos. Kuriu originalius abstrakcijos paveikslus su žemės pigmentais. Pati išgaunu pigmentą smulkindama ir trindama akmenį iki miltelių, kurie vėliau tampa dažais. Todėl mano kūriniuose vyrauja rudi tonai, nes taip aš perduodu ryšį su gamta. Tai – lyg toks mano asmeninis braižas… Taip pat rudi tonai įžemina kūrinį, pripildo žemės stichijos energijos ir duoda savitumo bei žavesio, jaukumo jausmą“, – atviravo panevėžietė.

„Man be galo patinka, kad pirštų galiukais galiu jausti kūrinio tekstūrą. Jausmas, lyg susilietum su paveikslu ir būtum vienuma, ta pati gamtos ir visos visatos dalis“, – atskleidė ji.

I. Račinskienė.

Neša gerą, ramią energiją

Anot menininkės, tokie kūriniai, kabantys namuose, neša gerą, ramią žemės energiją ir jaukiai atrodo interjere.

„Nors rodyti darbus pradėjau tik 2022-aisiais, iki tol daug eksperimentavau, ieškojau savęs, savo braižo. Tais metais sukūriau pirmąją kolekciją, kurią eksponavau Šiaurinėje bibliotekoje. Tai buvo mano pirmoji paroda, kurią padėjo paruošti menininkė Kristina Kogan. Taip pat turėjau garbės parodą surengti ir Raudonės pilyje, Panemunėje. Po pirmosios kolekcijos pritrūkau spalvų, tad kituose kūriniuose pridėjau spalvotų kreidelių, šiek tiek akrilo“, – dėstė moteris.

Ieva teigė, kad įkvėpimo kūriniams ji semiasi įvairiai.

„Man tai – nesuplanuotas veiksmas. Galiu tik kažkokią idėją pasižymėti sau, bet kūrybinis procesas yra visiška laisvė: ateinu į studiją be jokio lūkesčio, tiesiog leidžiu energijai lietis“, – paaiškino kūrėja.

Kūryba – būdas atkreipti žmonių dėmesį į gamtą

Idėja kurti būtent tokį meną panevėžietei gimė iš didelės meilės gamtai bei iš jos pačios vidinio virsmo.

„Tiesiog būdama gamtoje, kai labai stipriai ėjau savęs susigrąžinimo keliu, prisiminiau, jog kažkada internete mačiau kaip gamino dažus iš akmens. Tad pasiėmiau tuo metu rastą akmenį, grįžusi namo išsiaiškinau, kokių įrankių reikia ir pradėjau eksperimentuoti“, – sakė ji.

I. Račinskienė.

Pasak Ievos, gamta yra mūsų namai.

„Ji – globėja ir motina, kuri mums tiek daug duoda, o mes kartais to net nepastebime arba pamirštame, skubame kažkur nuleidę akis. Noriu ir aš jai duoti, todėl savo kūryba noriu atkreipti žmonių dėmesį į gamtą. Man tai – labai prasminga. Tai – mano jausmai, mintys ir požiūris į pasaulį. Kai pasakau, iš ko pasigaminu dažus, dažnas nustemba. O man smagu papasakoti ir pabrėžti, jog viską turime šalia, tereikia gerai apsidairyti“, – šypsojosi menininkė.

„Iš tiesų, tokie dažai anokia naujiena. Juk tai yra patys pirmieji žmonijos dažai. Akmens amžiuje   žmonės piešdavo uolose. Būtent dabar apie tai labai domiuosi, renku informaciją ateities kūriniams“, – pabrėžė ji.

Veidrodinis atspindys

Kūrėjos teigimu, šiais laikais žmonės mėgsta viską pagražinti, pateikti blizgančiai.

„Gyvename pertekliaus amžiuje, todėl norisi pabėgti nuo perdėto pagražinimo ir šiek tiek grįžti į primityvą. Kūryboje sujungiu modernumą bei primityvumą. Menas keičiasi kaip ir viskas aplinkui. Aš siekiu, kad mano kūriniai užduotų klausimus, o ne pateiktų atsakymus. Siekiu plėsti akiratį, pasaulėžiūrą, kokie jausmai kyla, kokie vaizdiniai, kokios emocijos? Man patinka abstrakcija, nes kiekvienas žmogus gali matyti skirtingai, iš savo asmeninio gyvenimo suvokimo“, – kalbėjo pašnekovė.

Siela šaukė kurti

Pasiteiravus, ar nuo pat mažens ji buvo meniška, Ieva atviravo, kad kiek save prisimena, jai visuomet patiko nestandartiniai sprendimai.

I. Račinskienė.

„Taip, visada buvau kūrybiška. Esu savamokslė. Nemėgstu įrėminti savęs nei gyvenime, nei kūryboje. Man menininkas yra lyg išradėjas, šiek tiek pakvaišęs, savotiška ir unikali asmenybė.  Jis sukuria kažką savito, kažką naujo, įdomaus, intriguojančio. Siela šaukė kurti. Paklausiau širdies ir nieko daug negalvodama, ėmiau daryti“, – atviravo panevėžietė.

Saviugda – nesvetima

Ievai artima ir saviugda. Lankydamasi saviugdos renginiuose, norėdama pabūti tarp bendraminčių, ji sutiko vieną iš projekto „Laimingos akys“ įkūrėjų – Gerdą, kuri vėliau jai pasiūlė prisidėti prie „(Ne)Tobula Moteris“ konferencijos organizavimo.

„Renginys buvo įspūdingas ir man tai buvo fantastiška patirtis. Taip pat atradimų mugėje turėjau galimybę pristatyti savo kūrybą. Na, o saviugda pradėjau domėtis vos grįžusi gyventi į Lietuvą. Iš tiesų, mano požiūris į pasaulį visuomet buvo kitoks. Dažnai tekdavo prisitaikyti prie aplinkos, kurioje būdavau. Tiesa ta, jog viską mes jau turime savyje, savo talentus, galią. Tiesiog reikia įsileisti ir priimti save, nes esame nutolę nuo savasties“, – aiškino moteris.

„Aš taip ir padariau. Susigrąžinau sau save ir nuo tada viskas prasidėjo. Suvokiau, kad labai svarbu yra išlikti savimi, būti sau ištikimai, nes tik tuomet tu sėkmingai gyveni ir trauki kaip magnetas viską kas tau tinka, o tie kas netinka – tavęs nepasiekia. Taip sutikau bičiulę, menininkę Kristiną Kogan – laisvalaikio ir kūrybos studijos „Mūza“ įkūrėją, kuri mane pastūmėjo rodyti ką esu sukūrusi. Esu be galo dėkinga už jos palaikymą“, – tikino Ieva.

I. Račinskienė.

Nauji atradimai ir pokalbiai su gyvūnais

Ieva taip pat mėgsta keliauti, stebėti aplinką ir atrasti vis kažką naujo savyje bei kituose.

„Taip plečiu savo pasaulėžiūrą. Mėgstu skaityti saviugdos knygas – kiekvieną karta randu kažkokias žinutes, atsakymus sau. Patinka bendrauti su gyvūnais. Visada su jais atrandu bendrą kalbą, todėl sekasi juos dresuoti. Mėgstu megzti. Tai ugdo kantrybę“, – pridūrė ji.


2 komentarai

R. R. 2024-01-08 14:56 at 14:56

Žinoma, kad kurti geriau, nei griauti. Ir ryšį su gamta pajusti irgi nuostabu ir net pagirtina. Tačiau jau daugiau nei gerą dešimtmetį visame pasaulyje (įskaitant ir Lietuvą) itin populiarią techniką vadinti kažkokiu savitu braižu, sakyčiau, gal jau ir per smarkus susireikšminimas? Ir P. Rara abstrakcijos(bent matomos nuotraukose) tikrai kolkas.. Gal koks skaitytojas, nesidomintis menu ir patikės šiuo reklaminiu straipsniu, gal net įsigys kokį paveikslą iš P. Rara, bet juk negražu taip mulkinti Žmones.
Linkiu šiai šviežiai kūrėjai kuo daugiau laiko, nuoširdumo ir meilės skirti pasirinktam savo pomėgiui, žiū, kažkada gal ir atitiks realybę tokios liaupsės. Gal ir tikrai kažką savito pavyks atrasti, gal paveikslai už save kalbės ir nereiks iš piršto laužtų reklaminių straipsnių tuomet.. Linkiu sėkmės kūryboje.

Atsakyti
Deva 2024-01-10 03:16 at 03:16

„Savo kūryba noriu atkreipti žmonių dėmesį į gamtą“ – tikslus pavadinimas! Aciu uz padrasinimus ir pamokymus atsigrezti i save, jausti gamta! Aciu uz ikvepima buti drasiems! Labai miela dailininke!

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Jauniausias „7bet-Lietkabelio“ žaidėjas N. Stuknys: „Mano svajonė – Eurolyga“

confident-noyce

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

confident-noyce

„Sidabrinės nakties“ karališkas duetas – R. Dulkytė ir P. Fedč – atskleidžia sėkmės formulę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau