Panevėžietė kūrėja S. Dagė: „Daugelis mano tekstų gimė po vidurnakčio“

Panevėžietė kūrėja S. Dagė: „Daugelis mano tekstų gimė po vidurnakčio“

Samanta ILONYTĖ / Asmeninio albumo nuotr.

S. Dagė.

Kirpėja-stilistė, kūrėja, savanorė bei knygų autorė… Tai – panevėžietė Solveiga Dagė, kurią dar būtų galima apibūdinti begale kitų žodžių, nes ši moteris įvairiose veiklose sukasi kaip vijurkas. Ji yra išleidusi jau net tris knygas: dvi poezijos („Laimės taupyklė“ ir „Aukščiau savęs“) bei vieną publicistinę knygą („Apie tai kalbasi plaukai“).

Kirpėjos darbas – kūryba

BIC

S. Dagė teigia, kad kirpėjos-stilistės darbas, be abejo, 50 proc. – kūryba.

„Juk kiekvieną sezoną iš savo klientų išgirstame tą patį klausimą: „O ką gali pasiūlyti naujo?“ Jei mano darbe nebūtų kūrybos, negalėčiau jo dirbti. Dabar – tai malonumas, tik reikalaujantis begalės žinių ir patirties“, – pasakojo ji.

Kuria visi

Tačiau moteris taip pat sako, jog kiekvienas žmogus daugiau ar mažiau kuria.

„Vieni – pyragus, kiti – įstatymus, o treti – tai, ką jaučia. Kūrybos kibirkštėlei reikia įvykio ar emocijos bei kiek talento. Mane viduje įkvepia labiau sukrečiančios ir gilios, egzistencinės temos, nei melancholiška graži diena, laiminga meilė ar progos, kurioms rašau pagal užsakymus. O išorėje, kasdieniame gyvenime, atvirkščiai – aš visada pasidžiaugiu gyva gamta, nuoširdžia meile, gerumu ar atjauta. Visose meno srityse kūrėjai siunčia žinutę, ką jie nori pasakyti savo kūriniu, į ką nori atkreipti dėmesį. Taip yra ir su manimi, dažniausiai ten tvyro stiprūs išgyvenimai, patirtys ir filosofija“, – „Jaunimo palėpei“ teigė Solveiga bei pripažino, jog vieta, kur gimsta geriausi tekstai – namai.

Kūrėja atskleidė, jog daugelis tekstų gimė po vidurnakčio, o kūrybinę energiją geriausiai išjudina jūra bei kitos stichijos. Taip pat ji pripažįsta, jog mieliausia vieta Panevėžyje kūrybai – kavinukė „Kavos dėžutė“.

Užsiima savanoryste

Be kirpėjos-stilistės darbo, rašymo ar kūrybos, S. Dagė daug savanoriauja. Tad paklausta, kaip randa laiko visiems darbams, ji atviravo, jog savanorystė tarsi pati ateina pas ją.

„Net nejaučiu, kada tai pradedu daryti, viskas ištinka labai natūraliai. Svarbiausia, kad padėdama kitiems, suteikiu jiems džiaugsmo bei galiu augti ir tobulėti pati. Teko dalyvauti tiek kultūrinėje, tiek socialinėje, tiek politinėje savanorystės erdvėje. Galiu pasakyti tik viena – atiduota energija ir laikas galiausiai širdį užpildo tokia palaima ir pilnatve, kad tai tampa viena iš varomųjų jėgų gyvenime“, – šypsodamasi pasakojo S. Dagė.

Prisimena ir pirmąjį eilėraštį

Solveiga atsimena, jog pirmąjį eilėraštį sukūrė dar būdama 6-erių, nes tuomet jau mokėjo rašyti.

„Su tėčiu ėjome į tuometinį Gegužės 1-osios paradą. Nesvarbu, kad kasmet iš to parado grįždavau kruvinais nubrozdintais keliais, nes kažkodėl sugebėdavau vis pargriūti, bet patirtas bendras žmonių dainų ir vienybės jausmas mane be galo įkvėpė ir sujaudino. Tokiais momentais, kūrėjui lemta išsilieti popieriaus lape, drobėje ar muzikoje, nes visa esybė viduje dega neapsakoma jėga“, – dalinosi prisiminimais pašnekovė.

Knygą išleisti paskatino draugė

„Mintis, išleisti savo pirmąją eilėraščių knygą, atėjo ne man. Ją skatino mano draugė poetė Elvyra Pažemeckaitė. Reikia turėti nemažai drąsos atidaryti ir parodyti savo vidinį pasaulį, o ypač – pirmą kartą. Tai man buvo labai svarbus lūžis ir postūmis kūrybinėje aplinkoje. Tai labai skatinčiau atlikti žmones, pajutus šalia esant kūrėją. Labai svarbus yra kažkieno palaikymas bei pagalba, naujų talentų gimime bei jaunų kūrėjų viešinime“, – apie pirmąją savo knygą atviravo Solveiga.

Išsikelti tikslus kūryboje – pavojinga

Paklausta, koks jos didžiausias tikslas kūryboje, Solveiga atskleidžia, jog išsikelti tikslus kūryboje yra išties pavojinga, nes jei neaplankys „mūza“, tai viskas gali žlugti.

„Tiesa tokia, kad kūrybiniame procese tu niekada nežinai, kas tave ištiks gyvenime. O tai ir nulemia kūrybinį įkvėpimą bei knygų skaičių. Kad ir dabartinė pasaulio būsena, apglėbta viruso burtais, kai visiškai pakito žmonių ir visos planetos gyvenimas, tai kelia naujas mintis ir tekstus“, – sako moteris.

Aktyvi kūrėja

Pirmosios dvi S. Dagės knygos buvo poezijos, trečioji – enciklopedinė knyga apie plaukus. Ji atskleidžia, jog ir ateityje turi mintį išleisti dar vieną komercinį leidinį – romaną.

Solveiga džiaugiasi, jog knygai apie plaukus, pagal jos parašytą pjesę, Panevėžio muzikiniame teatre buvo rodomas spektaklis.

„Su savo poezija esu aplankiusi beveik visas mūsų miesto bibliotekas, kuriose renginį puošia muzika. Teko nuvažiuoti ir į kelis rajonų kultūros centrus, dalyvauti tarptautiniuose „Poezijos pavasario“ bei „Poetinio Druskininkų rudens“ renginiuose. Smagu buvo sukurti ne vieną „himną“ mokykloms, organizacijoms, šventėms ar parašyti proginių sveikinimų“, – apie kūrybinę veiklą pasakojo Solveiga.

„Šiuo metu esu pasinėrusi į aukštąjį mokslą, todėl, veiklos deglas gal yra kiek prigesęs. Bet, visada esu atvira pasiūlymams, kurie visuomenėje skleidžia šviesą, išmintį ir gerumą“, – atviravo S. Dagė.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.