Panevėžietė A. Lukoševičienė kalbų moko pasitelkdama savo sodą

AutoriusSAMANTA ILONYTĖ
FotoŽIVILĖ VEČIORKUTĖ
A. Lukoševičienė.

Anglų ir italų kalbos mokytoja iš Panevėžio – Aida Lukoševičienė, palikusi darbą mokykloje savo profesinį kelią tęsia su daugiau laisvės ir kūrybos. Dviejų vaikų mama ruošia unikalias edukacines programas, kuriose derina kalbų mokymąsi ir sodininkystę, socialiniuose tinkluose pasivadinusi „Gėlyno fėja“ kuria tinklaraštį.

Pasirinko anglų ir italų kalbas

Kalbos paslaptys Aidą žavėjo jau mokyklos suole.

„Italų kalba mano gyvenime atsirado mokykloje. Vytauto Žemkalnio gimnazijoje užsirašiau į italų kalbos būrelį pas nuostabią mokytoją Reginą Mačiulaitienę. Vėliau italų kalbos studijas tęsiau VDU bei Italijoje, Turino universitete. Šios kalbos grožiui tiesiog negali likti abejingas. Ji – kaip daina“, – pasakojo mokytoja.

„Kalba mane domino ne tik kaip komunikavimo priemonė. Tai man – hobis ir aistra. Mėgstu analizuoti kalbą, stebėti, kaip ji kinta, ieškoti įdomių frazių, tyrinėti žodžių kilmę. Prie gramatikos knygų ar žodynų galiu sėdėti valandų valandas – man tai be galo įdomu. Labai daug dėmesio skiriu mokymo priemonėms, įvairiems kūrybiniams metodams. Neseniai sukūriau mokomuosius atvirukus, kuriuos pati iliustravau“, – pridūrė Aida.

Pasirinko švietėjišką misiją

Vaikystėje moteris svajojo apie gydytojos darbą, visgi mokykloje labiau sekėsi humanitariniai mokslai. Bene pagrindinė priežastis, kodėl ji pasirinko pedagogo specialybę – ją mokę nuostabūs mokytojai.

„Tai buvo savo srities profesionalai, įdomios asmenybės, šilti ir mane palaikę žmonės, kuriais žavėjausi ir, kurie mane įkvėpė. Į tokius mokytojus visada žvelgiau su begaline pagarba, svarstydavau, koks jausmas stovėti prieš klasę ir kažką pasakoti, padedant mokiniams pažinti nepaprastą mokslo pasaulį. Studijuodama Vytauto Didžiojo universitete svarsčiau ir vertėjos darbo galimybę, tačiau galų gale apsisprendžiau ir pasirinkau švietėjišką misiją“, – pasakojo panevėžietė.

A. Lukoševičienė.

Pirmoji darbo patirtis

Pirmasis jos, kaip mokytojos darbas, kurį šiuo metu atsimena su nostalgija, buvo kalbų mokykloje, Kaune.

„Patirtis, kurią ten įgijau, buvo kaip tvirtas pamatas tolimesniam darbui. Atmosfera kalbų mokykloje buvo fantastiška, o vadovė Inga iki šiol man – vadovės idealas: dalykiška, taktiška, aukštos moralės, be galo profesionali. Ji mane daug ko išmokė“, – dėstė ji.

Teko nusivilti

Kadangi pirmoje darbovietėje kartelė buvo iškelta labai aukštai, vėliau, pasak mokytojos, išėjus dirbti į valstybines mokyklas, teko ne kartą nusivilti.

„Vienas iš pavyzdžių – sukarintas licėjus Kaune, kuriame vadovas iš mokytojų ir vaikų tikėjosi besąlygiško paklusnumo, viešai, kaip tarybiniais laikais, peikdavo mokytojus, eidamas per koridorius reikalavo, jog klasėse būtų mirtina tyla. Kaip tai įmanoma per užsienio kalbos pamokas? Teko išgirsti daug seksistinių replikų, žeminančių frazių. Po pirmųjų metų, pusė mokytojų išėjo iš darbo“, – atskleidė Aida.

Skaudi patirtis Panevėžio gimnazijoje

Grįžusi gyventi į gimtąjį Panevėžį moteris pradėjo dirbti vienoje gimnazijoje, kuri, kaip teigė, iš pradžių buvo nuostabi vieta darbuotis, tačiau netrukus viskas pasikeitė.

„Aš esu profesionali mokytoja, gebanti kūrybiškai pažvelgti į mokymosi procesą, į darbą ateinu mokyti, o ne kaip karys, užsidėjęs neperšaunamą liemenę ruoštis kasdieniam mūšiui. Gimnazija radikaliai pasikeitė išėjus buvusiam vadovui. Tuo metu pasikeitė ir mano šeimyninė padėtis. Tapau dviejų vaikų mama. Grįžusi iš vaiko priežiūros atostogų jau mačiau, kad kažkas ne taip: mokytojai nelinksmi, mažiau juoko, ramių pokalbių. Vėliau prasidėjo nemalonūs dalykai – reikalavimas, jog nesirgtų vaikai, priekaištai dėl to, kad noriu teisėtai priklausančio mamadienio. Pasyvi agresija tapo norma. Įtampa buvo tokia didelė, jog vieną kartą, iš streso, prieš darbą, namuose netekau sąmonės ir turėjau vykti į priėmimo skyrių. Grįžusi po ligos išgirdau žodžius: „daugiau nesirk“. Vėliau supratau, kad mamos, kurios bando suderinti darbą ir šeimą, labai dažnai patiria panašų psichologinį spaudimą, pilnas „Facebook“ tokių pasisakymų ir aš tas mamas labai gerai suprantu! Ilgainiui darbas tokioje atmosferoje tapo nebepakeliamas, o išgirdusi frazę: „pasirink, kas tau svarbiau: šeima ar karjera?“, apsisprendžiau išeiti“, – atvirai pasakojo pedagogė.

A. Lukoševičienė.

Gimus vaikams – pokyčiai

Motinystė į Aidos gyvenimą atnešė daug pokyčių. Teko perdėlioti prioritetus, tačiau tai, pasak jos, buvo lengva.

„Vaikai visada yra ir bus numeris vienas. Stebėtina tai, kad palikusi darbą mąsčiau labai ribotai: arba darbas, arba šeima. Dabar matau, kad viską pavyko suderinti. Vyras laimingas, jog aš laiminga. Aš laiminga, nes galiu rūpintis vaikais, juos nuvesti, pasiimti iš ugdymo įstaigų. Ir jeigu vaikai suserga, ramiai juos slaugau. Laisvai samdomos mokytojos darbas išlaisvino. Šitiems gyvenimo pokyčiams reikėjo daug drąsos, tačiau vyro ir vaikų dėka jos radau“, – pasakojo panevėžietė.

Tinklaraštis apie sodininkystę

Motinystės atostogų metu Aidai kilo idėja rašyti tinklaraštį, kuriame galėtų dalintis savo sodininkystės patirtimi – moteris pasivadino „Gėlyno fėja“.

„Tinklaraštis gimė vaiko priežiūros atostogų metu. Jame ėmiau aprašinėti savo sodininkavimo patirtis, dalintis nuotraukomis,  diskutuoti su skaitytojais. Pastaruoju metu apjungiau veiklas ir dalinuosi ne tik augalų nuotraukomis, bet ir anglų kalbos pamokėlėmis, sodą mylintiems skaitytojams. Labai džiaugiuosi, jog startavo mokymai „English garden“ – tai mano sukurtos pamokos žmonėms, kurie nori mokytis anglų kalbos per gamtos prizmę. Tokios šaunios grupės dar nesu turėjusi – visos esame sodo entuziastės, todėl mokytis lengva ir įdomu. Tinklaraščio sekėjų ratas plečiasi, jų virš 500. Tai nėra daug, tačiau man smagu, kad galime pabendrauti, pasitarti, pasidalinti patirtimis. To tikrai užtenka“, – dėstė Aida.

A. Lukoševičienė.

Kuria mokomąsias programas

„Šiuo metu esu savarankiškai dirbanti mokytoja. Kiekvieną dieną dirbu su mokiniais – nuo mažiausio iki didžiausio. Tuo labai džiaugiuosi. Kuriu mokomąsias priemones – atvirukus, atmintines ir kalbų programas –kursus, edukacijas. Kai kuriose iš jų mokymąsi apjungiu su mėgstama veikla – sodininkyste“, – paaiškino ji.

A. Lukoševičienė.

Edukacinė programa mergaitėms

Aida, būdama mama, suprato koks svarbus klausimas yra vaikų užimtumas per atostogas, tai paskatino sukurti unikalią edukacinę programą –„Flower fairy“.

„Žinau, kad artėjant vasarai, Panevėžio tėveliai sprendžia vaikų užimtumo problemą. O aš gyvenu name, aplink kurį puoselėju sodą, jame mėgstu užsiimti kūryba. Taip sujungusi tris mylimas veiklas, sukūriau anglų kalbos edukacinę programą mergaitėms. Jos metu sodinome augalus, mokėmės anglų kalbos ir lipdėme fėjų namelį. Tiesa, mergaičių atvyko ir iš Anykščių, ir iš Vilniaus. Tad ji tapo tarpmiestine“, – džiaugėsi moteris.

„Auginti savo kūrybos vaisius – džiugina. Kartais reikia tik truputėlio drąsos žengti ten, kur nori būti. Ilgainiui supranti, kad tai ko bijojai, buvo vienas geriausių sprendimų“, – užbaigė Aida.


1 komentarai

Edita 2023-11-30 14:33 at 14:33

Aidą pažįstu daug daug metų, ir neįsivaizduoju tinkamesnės specialybės jai kaip Mokytoja! Tai labai šilta, maloni, jautri ir empatiška moteris, šalia kurios visada jausiesi jaukiai! Žinoma ji labai myli ir mėgsta savo darbą! Jei kažkas ieškote ar galvojate mokytis anglų ar italų kalbos, labai rekomenduoju, tikrai nepasigailėsite, o liksite įkvėpti!;)

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Jauniausias „7bet-Lietkabelio“ žaidėjas N. Stuknys: „Mano svajonė – Eurolyga“

confident-noyce

Profesionalus fotografas iš Ramygalos R. Dūda: „Mano tikslas parodyti žmonėms, kad jie – gražūs“

confident-noyce

„Sidabrinės nakties“ karališkas duetas – R. Dulkytė ir P. Fedč – atskleidžia sėkmės formulę

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau