-1.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 4 gruodžio, 2021

Panevėžietė advokatė susitiko su su Rusijoje kalinčiu R. Zamolskiu (pokalbio garso įrašas)

Rusijos pareigūnų 2014 metais sulaikytas 48 metų R. Zamolskis, kuriam 2016 metais Jekaterinburgo teismas skyrė 16 metų laisvės atėmimo bausmę už įvairius nusikaltimus, praėjusią savaitę susitiko su panevėžiete advokate E. Norkiene.

Rusijos pareigūnų 2014 metais sulaikytas 48 metų Romas Zamolskis, kuriam 2016 metais Jekaterinburgo teismas skyrė 16 metų laisvės atėmimo bausmę už įvairius nusikaltimus, praėjusią savaitę susitiko su panevėžiete advokate Eligija Norkiene.

Po ilgų derybų advokatei iš Lietuvos buvo leista net du kartus susitikti su šiuo metu Jekaterinburgo 2-ųjų pataisos kolonijos ligoninėje, po badavimo, gulinčiu nuteistuoju lietuviu.

Advokatė E. Norkienė tvirtino, kad bus ruošiami dokumentai kasacijai pateikti ir bandys sutvarkyti ieškinio padengimo klausimą.

„Iki lapkričio 1 dienos turiu vizą, todėl planuoju dar kartą skristi į Jekaterinburgą. Tai bus ne vėliau, kaip spalio mėnesį“, – sakė teisininkė.

R. Zamolskis.

Bendravo per grotas

„Rugpjūčio 6 dienos ryte pirmiausia nuėjau į priežiūros instituciją, kuri prižiūri pataisos koloniją Nr. 2 ir ligoninę. R. Zamolskis šiuo metu, po badavimo, guli šioje ligoninėje. Procedūra, patekti į koloniją, užtruko pusantros valandos. Buvo patikrinti visi mano dokumentai ir padarytos jų kopijos“, – pradėjo pasakojimą E. Norkienė ir tęsė:

„Pats susitikimas su R. Zamolskiu vyko nedidelėje patalpoje. Jis buvo įvestas į geležinį narvą, per kurio grotas vos matėsi kalinio veidas. Patalpa viso susitikimo metu buvo filmuojama. Manau, kad buvo daromas ir garso įrašas. Su R. Zamolskiu bendravome tik lietuvių kalba.“

Advokatės E. Norkienės ir vieno žinomiausių Lietuvos nusikaltėlių R. Zamolskio pokalbio įrašas

Aptarė veiksmus

Pasak advokatės, su R. Zamolskiu aptarė labai daug klausimų.

„Svarbiausias klausimas – kasacija, kurią reikia pateikti Sverdlovsko Aukščiausiajam teismui dėl leidimo atlikti bausmę Lietuvoje. Be abejonės, kalbėjome ir apie ekstradiciją. Taip pat kalbėjome ir apie ieškinio padengimą, užstatą, laidavimą ir apie atlyginimą nukentėjusiajam. Jis sutinka su mažesne suma, nes žino, kad R. Zamolskio šeimoje yra du mažamečiai vaikai. Be to, nukentėjęs pritaria lietuvio grąžinimui Lietuvai. Jo nuomonė, didesnė tikimybė atgauti atlygį už patirtą žalą“, – aiškino advokatė, kokių veiksmų būtina imtis, norint kalinį susigrąžinti į Lietuvą.

R. Zamolskis.

Labai išsekęs

Advokatė teigė, kad R. Zamolskį vos galima atpažinti.

„Tai, kas iš jo liko, net sunku pasakyti, kad tai tas pats vyras, kurį matome padarytose nuotraukose. Likusios tik akys ir iš žvilgsnio bei lietuviškos kalbos, jį pažinau. Tai visai ne tas žmogus, kuris publikuojamas nuotraukose. Dviejų metrų vyras sveria vos 70 kilogramų ir yra labai išsekęs. Po badavimo, ligoninėje jis buvo pririštas prie lovos, jam leidžiami vaistai, ant kūno atsirado pragulos. Visi žmogaus teisių pažeidimai, kuriuos akcentuoja R. Zamolskis, akivaizdūs. Žmogus diskriminuojamas vien todėl, kad yra kitos šalies, Lietuvos pilietis“, – pabrėžė E. Norkienė.

Kameroje filmuojama

Panevėžietė advokatė stebėjosi, kad nuo įkalinimo pradžios Jekaterinburgo pataisos namuose R. Zamolskis nebuvo išvestas į gryną orą, o kameroje nėra jokios ventiliacijos.

E. Norkienė.

„Pabrėžiu, nė karto nebuvo išvestas į lauką. Laikomas kelių kvadratinių metrų kameroje, kurioje nėra langų. Visą parą kameroje R. Zamolskis filmuojamas. Absoliučiai nėra jokio privatumo atlikti buitinius, higieninius reikalus, net ir atliekant gamtinius reikalus jis stebimas. Tai absoliutus žmogaus teisių pažeidimas. Beje, paaiškėjo, kad taip stebimas yra tik R. Zamolskis“, – pasakojo E. Norkienė.

Ryšio su pasauliu neturi

Pasiteiravus, kaip R. Zamolskį pasiekia informacija apie įvykius pasaulyje, advokatė paaiškino:

„Pagal Rusijos įstatymus kaliniai gali turėti televizorius, bet R. Zamolskiui negalima. Jis neturi nei televizijos, nei radijo imtuvo, nei kompiuterio. Niekaip neįsivaizduoju, kaip publikuojama jo nuotrauka su kompiuteriu? Jo kameroje net rozetės nėra. Tiesa, pasiteiravus kolonijos prižiūrėtojų, jie sakė, kad draudimo R. Zamolskiui turėti televizorių nėra. Kitas dalykas, pristačius televizorių, vargu ar šis atitektų jam.“

R. Zamolskis.

Sustojęs laikas

Vieno iš žinomiausių Lietuvos nusikaltėlių R. Zamolskio advokatė E. Norkienė sakė buvo susitikusi su Sverdlovsko žmogaus teisių komiteto įgaliotine Tatjana Merzliakova.

„Kalinio sutuoktinė Svetlana jai perdavė lietuviškus leidinius, bet R. Zamolskiui jie perduoti nebuvo. Motyvuojama, kad neturi vertėjo ir negali pasakyti, kas tuose leidiniuose parašyta. Pasisiūliau peržiūrėti tuos leidinius. Tai Vytauto Mačernio ir Bernardo Brazdžionio eilėraščių rinkiniai. Išverčiau ir pasakiau, kad juose nėra terorizmo apraiškų. Taip pat buvo perduotas žurnalas „Keturi ratai“ ir keletas Lietuviškų laikraščių“, – pasakojo advokatė ir tęsė:

„Jekaterinburgo kolonijoje vyrauja stalinistiniai laikai. Kaliniai verčiami žygiuoti su šūkiais. Jie privalo dirbti, išskyrus R. Zamolskį – jis lietuvis. Už kiekvieną smulkmeną kaliniai baudžiami, tačiau pažeidimų lietuvis neturi. Juolab kad su juo uždrausta bendrauti. Kaltumo klausimo nesprendžiu, bet pats bausmės atlikimas pažeidžia elementarius dalykus. Daroma viskas, kad žmogus palūžtų psichologiškai.“

B. Zamolskis.

Neprieštaraus ekstradicijai

Pasak advokatės, susitikimas su žmogaus teisių atstove T. Merzliakova tęsėsi pusvalandį.

„Ji minėjo, kad niekas nedaroma, jog R. Zamolskis būtų grąžintas Lietuvai. Tvirtino, kad negauti jokie dokumentai, patvirtinantys, jog R. Zamolskis, grąžintas Lietuvai, atliks visą bausmę, skirtą Rusijos Federacijos teismo. Tačiau tai akivaizdus melas. Visi reikalingi dokumentai ekstradicijai buvo išsiųsti ir patvirtinti. Be to, juose rašoma, kad Lietuva įsipareigoja, jog R. Zamolskis atliks jam skirtą bausmę. Žmogaus teisių atstovė savo kalbose prieštaravo pati sau, bet patvirtino, kad neprieštarautų R. Zamolskio ekstradicijai į Lietuvą“, – kalbėjo E. Norkienė.


1 komentarai

1 2018-08-13 08:35 at 08:35

nu mat rusine niekas ten kotletais nemaitina dar ir bananu protarpiais išrašo, o cia tai ka tu laiškus rašo telefonais skambina, samane geria, net prižiuretojas peršikes bijo nosi kišt,

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Genocido centras ėmėsi rengti studiją dėl Lukiškių kalėjimo ateities

confident-noyce

Po ilgų metų Radži sulaukė savo nuotraukų iš moterų kalėjimo vaikų darželio: nieko dėl to nekaltinu

confident-noyce

Ieškomas iš darbo negrįžęs atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantis nuteistasis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau