-0.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 4 gruodžio, 2021

Panevėžietė advokatė Rusijoje ketina susitikti su vienu garsiausiu Lietuvos nusikaltėliu R. Zamolskiu

R. Zamolskis.

Rusijos pareigūnų 2014 metais sulaikytas 48 metų Romas Zamolskis, kuriam 2016 metais Jekaterinburgo teismas skyrė 16 metų laisvės atėmimo bausmę už įvairius nusikaltimus, prašosi sugrąžinamas į Lietuvą ir nori už padarytus nusikaltimus Lietuvoje sulaukti teismo ir atlikti bausmę lietuviškuose pataisos namuose.

Padeda panevėžietė advokatė

Jį atstovaujantį advokatė panevėžietė Eligija Norkienė stengiasi susitikti su R. Zamolskiu ir padėti, pagal išgales, sugrįžti į Lietuvą. Tačiau, pagal Rusijos Federacijos galiojančius įstatymus, advokatė negali R. Zamolskiui atstovauti Rusijos teismuose.

Rusija nepripažįsta Europos Sąjungos advokatų pažymėjimo, licencijų. E. Norkienė pas R. Zamolskį vyks kaip teisininkė, turintį aukštą teisinį išsilavinimą. Ji tegali padėti nusikaltimus padariusiam vyrui teisingai surašyti teisinius dokumentus, kad jie būtų pateikti Rusijos teisėsaugai.

Advokatė susisiekė su Lietuvos ambasadoriumi Rusijoje Remigijumi Motuza ir aptarė su juo, kaip būtų galima spręsti R. Zamolskio ekstradicijos klausimą.

E. Norkienė.

Lietuva neskuba

Tačiau Lietuva dėl žiaurius nusikaltimus padariusio R. Zamolskio neskuba imtis veiksmų. Panevėžietė advokatė nenorinti teigti, kad reikia vien tik rūpintis R. Zamolskiu.

„Svarbus akcentas – Lietuvoje gyvenantys žmonės, kurie nukentėjo nuo R. Zamolskio, bet nesulaukė teisingumo, nėra pripažinti nukentėjusiais, negali net pareikšti ieškinių. Asmuo, padaręs nusikaltimą prieš juos, jų šeimos narius, nesulaukė jokio teisinio proceso. Ar sulauks jie teisingumo, jei R. Zamolskiui dar liko 11 metų atlikti bausmei. Klausimas, ar jis išgyvens tokiomis sąlygomis, kokiose atlieka bausmę. Manau, kad Lietuva turėtų imtis iniciatyvos ir pareikalauti, kad R. Zamolskis būtų sugrąžintas“, – mano advokatė E. Norkienė.

R. Zamolskis.

Neturi vertėjų

Advokatės tikslas – susitikti su R. Zamolskiu ir pamatyti realią situaciją.

„Noriu sužinoti, kokia jo sveikatos būklė, nes jau savaitė praėjo nuo pasibaigusios bado akcijos. Aptarti, kokius dokumentus ruošti kasacijai, nors tų dokumentų Rusijos teisėsaugai buvo įteikta begalė“, – aiškino advokatė E. Norkienė ir pridūrė:

„R. Zamolskis kalba lietuviškai, bet jo kalbos neverčiamos į rusų kalbą. Aiškinama, jog nėra galimybės rasti vertėjų. Dar aiškinama, kad tegu R. Zamolskis nerašo jokių skundų, nes ir jų nėra kam išversti.“

Vadeivai bausmė mažesnė

Rusijos teismas apeliacine tvarka R. Zamolskiui sumažino bausmę iki 15 metų. Jo bendrininkai rusai. Vienas buvo nuteistas 11 metui, o kitas tris metus. Abu rusai jau bausmę atliko ir yra laisvėje.

„Jie yra Rusijos piliečiai ir jiems taikomos kitokios sąlygos nei R. Zamolskiui. Lietuvos piliečiui negalima sumažinti bausmės, negalimos ir kitos nuolaidos. Man tik labai keista, kodėl organizuotos grupės vadeivai buvo paskirta bausmė – nelaisvės tris metai. Įprasta, kad grupės vadeivai skiriamos didesnės bausmės. Bent taip yra Lietuvoje“, – stebėjosi advokatė.

R. Zamolskis.

Paskelbė bado akciją

Panevėžietė advokatė E. Norkienė ginti žinomą nusikaltėlį R. Zamolskį pradėjo visai neseniai.

„Liepos 16 dieną su manimi susisiekė Svetlana Zamolskienė ir paprašė ginti jos vyrą, kuris planavo skelbti bado akciją. Badauti R. Zamolskis pradėjo liepos 18-ąją. Liepos 21 dieną su Svetlana sudarėme bendradarbiavimo sutartį ir ji man atsiuntė krūvą dokumentų rusų kalba. Rusijos žiniasklaidoje iškart atsirado straipsniai apie bado akciją. Be to, buvo paskleista žinia, kad R. Zamolskio tikslas – grįžti į Lietuvą, o grįžus jis iškart bus paleistas. Tokia informacija – visiškai nelogiška. Visi dokumentai rodo, kad jei įvyktų ekstradicija, Lietuva užtikrintų, jog R. Zamolskis turės atlikti bausmę, kurią skyrė Rusijos teismas. Rugpjūčio 14 dieną jam dar bus likę 11 metų bausmės“, – pasakojo advokatė ir teigė, kad su S. Zamolskienė ji bendrauja kone kiekvieną dieną.

R. Zamolskis.

Sąlygos baisios

Panevėžietė advokatė E. Norkienė aiškino, kad R. Zamolskio bando akcija – ne šou.

„Pažeidžiamos žmogaus teisės. Griežto rėžimo pataisos kolonijoje – vyksta baisus dalykai. Retkarčiais pasirodanti informacija apie kankinimus Rusijos kolonijose – reali. Informaciją apie tai paviešino advokatė Irina Biriukova. Nors R. Zamolskis kali ir ne toje kolonijoje, iš kurios buvo paviešinti kankinimų vaizdai. Jis aštuonis mėnesius buvo gydomas pataisos kolonijos ligoninėje. Buvo bandoma nustatyti, ar jis serga psichine liga. Toje ligoninėje R. Zamolskis buvo kankinamas. Apie kankinimus pranešė sutuoktinė bei R. Zamolskio surašyti skundai: apie baisias kolonijos sąlygas, apie žmogaus teisių pažeidimus. Ligoninėje jis nebuvo prausiamas, ant kūno atsirado pragulos, prastai maitinamas“, – pasakojo teisininkė apie pataisos kolonijos buitį ir pridūrė:

„Beje, R. Zamolskio iniciatyva nuteistiesiems buvo sudarytos sąlygos bent kartą per savaitę nusimaudyti po karštu vandeniu. Taip, jis padarė nusikaltimą ir ne vieną, bet, manau, žmogus atlikti bausmę turi oriai: gauti maitinimą, nusiprausti ir normaliai atlikti gamtinius reikalus. Žmogus sveiku protu turi suvokti, kad atlieka bausmę ir už ką ją atlieka.“

E. Norkienė.

Psichiškai sveikas

Advokatė pasakojo, kad sulaikant R. Zamolskis buvo peršautas bei jam lūžo abi kojos.

„Jis buvo gabenamas 2 tūkst. kilometrų į Maskvą tardymui, neužtikrinant elementarios medicininės pagalbos. Beje, medicinos konsiliumas nustatė, kad R. Zamolskis yra psichiškai sveikas ir pakaltinamas. Jis gali atlikti bausmę ir ją supranta“, – pateikė informaciją E. Norkienė.

Lietuvoje laukia pati aukščiausią bausmė

Pasak advokatės, bado akcija R. Zamolskis baigė liepos 28 dieną.

„Nors R. Zamolskis pasirašė, kad jis geriau numirs ir prašė su juo daugiau nedaryti jokių eksperimentų bei negabenti į pataisos kolonijos ligoninę, kurią puikiai žino, bet buvo nugabentas į pataisos namų ligoninę. Joje apsilankė Čeliabinkso žmogaus teisių atstovai. Buvo paviešinta, kad R. Zamolskiui pajungta lašelinė ir valomas organizmas. Bet jokie R. Zamolskio prašymai dėl žmogaus teisių pažeidimo nebuvo paviešinti. Jis nori, kad vėl būtų keliamas jo ekstradicijos į Lietuvą klausimas“, – sakė E. Norkienė ir teigė, kad R. Zamolskis nori grįžti į Lietuvą, nors puikiai žino, kad už padarytus nusikaltimus Lietuvoje jo laukia pati aukščiausia bausmė – nelaisvė iki gyvos galvos.

Byla politizuota

Advokatė sakė, kad R. Zamolskis nori bausmę atlikti savo šalyje, gimtinėje, kur būtų užtikrintos žmogaus teisės.

„Jam geriau Lietuvoje atlikti bausmę, nors ir labai griežtą, nei vėl būti kankinamam, pažemintam. Šiuo metu jis negali lietuviškai skaityti, nes nepristatomi leidiniai lietuvių kalba. Nors Čeliabinkso žmogaus teisių atstovė teigė, kad R. Zamolskiui bus perduoti išcenzūruoti leidiniai. Esą svarbu, kad juose nebūtų užsimenama apie terorizmą, sprogdinimus ir kitus dalykus. Nesuprantu tokio paaiškinimo, manau, kad viskas yra politizuota ir ši R. Zamolskio byla – politizuota“, – aiškino pašnekovė, o pasiteiravus, apie grąžinimo į Lietuvą galimybes, advokatė E. Norkienė sakė:

„Visur yra traktuojama, kad R. Zamolskis neišduodamas Lietuvai, kad neatlygino ieškinio – milijono rublių (apie 13,6 tūkst. eurų). Tai nėra tokie dideli pinigai, kad jų nebūtų galima grąžinti. Nuteistojo sutuoktinė Svetlana užstatė turtą ir pristatė dokumentus į teismą, kad žala bus atlyginta. Tačiau Rusijos Federacijos teismas atsisakė priimti, nes tai Rusijos pilietės turtas, o R. Zamolskis – lietuvis. Šiuo metu ir planuojame ruošti dokumentus kasacijai dėl R. Zamolskio išdavimo Lietuvai ir dėl galimybės jam atlyginti žalą. Tą nebūtinai turi atlikti S. Zamolskienė. Gali bet kuris kitas asmuo. Todėl ir važiuoju į Jekaterinburgą, kad galėtume išspręsti minėtus klausimus.“

R. Zamolskis.

Neteko daug svorio

Panevėžietė advokatė E. Norkienė teigė, kad Rusijoje kalintis R. Zamolskis neteko daug svorio.

„Anksčiau svėrė apie 100 kilogramų. Dabar belikę vos 70 kilogramų. Praktiškai neįmanoma jo atpažinti. Tą sako ir pati sutuoktinė, kuri jį matė dešimtą bado akcijos dieną. Tačiau jį matė tik per stiklą. R. Zamolskis jau nekalbėjo, tik pritarė jos veiksmams ir linkčiojo galva“, – sakė advokatė E. Norkienė.

R. Zamolskio sulaikymas Rusijoje

[quote_box_center] Apie Romą Zamolskį

– Gimė 1970 m. sausio 7 d. Ramučių kaime, netoli Kauno.

– Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai R. Zamolskį įtaria Lietuvoje padarius 22 nusikaltimus, įskaitant nužudymus, vagystes, plėšimus, neteisėtą ginklų ir narkotikų laikymą.

– Nuo Lietuvos teisėsaugos R. Zamolskis paspruko 2001 m. per įkaitų vadavimo operaciją Panevėžyje. Tuomet jo bendrininkas buvo nukautas.

– Nuo 1989 metų iki 1992-ųjų pabaigos R. Zamolskis nuolat buvo pareigūnų akiratyje dėl vagysčių.

– 1993 metais peiliu ginkluotas R. Zamolskis Kaune sumušė ir mirtinai subadė D. Bakanauską, Kauno nusikalstamo pasaulio įžymybės G. Bakanausko, pravarde Bakanas, brolį. Po žmogžudystės jis slapstėsi ir nuo pareigūnų, ir nuo nusikaltėlių pasaulio atstovų.

– 1993 metų kovo 18-osios vakarą R. Zamolskis su bendru bandė apvogti Jonavos tiro ginklų saugyklą ir pagrobti ginklus, tačiau buvo užklupti policininkų. Zamas peršovė policininką ir paspruko.

– 1994 metų spalio 16-ąją R. Zamolskis su bendrais Kaune apsvaiginęs migdomaisiais pasmaugė moterį iš pusseserės prostitučių firmos ir ketino užvaldyti aukos butą. Buvo sulaikytas gruodį, tačiau bausmės išvengė. Medikams nustačius, kad šizofrenija sergantis kaltinamasis nesuvokia savo veiksmų, buvo priverstinai gydomas Rokiškio psichiatrijos ligoninėje griežtojo stebėjimo sąlygomis. Pabėgo 2001-aisiais iš Žiegždrių psichiatrijos ligoninės.

– 2001 metų balandžio 17-osios vakarą prie didžiausio sostinės prekybos centro R. Zamolskis su V. Savickiu ir dar vienu banditu iš pistoleto sunkiai sužeidė Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių, iš automato apšaudė šarvuotą banko automobilį ir pagrobė 70 000 litų.

– Tų pačių metų birželio 6-osios vakare prie Vilniaus operos ir baleto teatro R. Zamolskis ir V. Savickis peršovė du policijos pareigūnus, paprašiusius parodyti asmens dokumentus.

– Liepos 25-osios rytą Kauno UAB „Lita-West“ metalo supirktuvėje rasti žiauriai nužudyti supirkėjas Sigitas M. ir Egidijus N. Ekspertai patvirtino, kad abiejų kauniečių kūnus suvarpė R. Zamolskio turimo Makarovo pistoleto kulkos.

– Rugpjūčio 4-ąją Kaune užklupti bevagiant (suveikė buto, į kurį įsilaužė, signalizacija) nusikaltėliai sprukdami įsiveržė į pirmą pasitaikiusį butą ir nušovė jiems kelią pastojusį šeimininkų sūnų studentą Arną T.

– Rugsėjo 28-osios pavakarę Kaune R. Zamolskis su V. Savickiu bandė iš vaikų atimti motorolerį ir peršovė du jiems į pagalbą atskubėjusius policininkus.

– Po spalio 8-osios R. Zamolskio pėdsakai nutrūko. Tą dieną jį ir V. Savickį Panevėžyje policininkai pastebėjo važiuojančius taksi. Nusikaltėliai iššokę iš mašinos apšaudė juos persekiojančius pareigūnus. V. Savickis su dviem įkaitais užsibarikadavo bute ir per  šturmą buvo nušautas, o sužeistam R. Zamolskiui pavyko pasprukti.

– Rusijos pareigūnų R. Zamolskis buvo sulaikytas 2014 m. Jekaterinburge.

– 2016 m. Rusijos Jekaterinburgo teismas R. Zamolskiui skyrė 15 metų laisvės atėmimo bausmę už įvairius nusikaltimus. Jis pripažintas kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, vagysčių, plėšimų, kėsinimosi nužudyti. [/quote_box_center]

R. Zamolskio kreipimasis


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Tyrimas: trys vaikai ir mergina per gaisrą Anykščių rajone žuvo dėl nelaimingo atsitikimo

confident-noyce

Svetimas mokėjimo korteles pardavinėjusiam tauragiškiui gresia iki šešerių metų nelaisvės

confident-noyce

Namine degtine darbininkams už darbą mokėjęs vyras nuteistas lygtinai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau