Panevėžiečiai paminėjo birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Panevėžiečiai paminėjo birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną.

Šiandien, birželio 14-ąją, sukanka 80 metų nuo masinio gyventojų trėmimo į Sibirą pradžios. Šiai atmintinai dienai skirti renginiai prasidėjo Kristaus Karaliaus katedroje visuomeninių organizacijų vėliavų įnešimu ir šv. Mišiomis už politinius kalinius bei tremtinius.

Atmintinai dienai – koncertai, parodos, skaitymai

Šv. Mišiose giedojo Panevėžio muzikinio teatro choras (chormeisteris Algirdas Viesulas), vargonininkė Jarūnė Barkauskaitė.

Po pamaldų – okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimas – atmintinose vietose padėtos gėlės ir uždegtos atminimo žvakelės.

Iš karto po jų – Panevėžio muzikinio teatro simfoninio orkestro ir solistės Laimos Česlauskaitės koncertas „Mano žemė – vieninteliai namai“.

Panevėžiečiai paminėjo birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną.

„Praėjo 80 metų nuo dienos, turėjusios sulaužyti mūsų tautą. Tą dieną ir ilgus dešimtmečius po to sovietų okupantai vykdė terorą prieš svarbiausią Lietuvos dalį – jos žmones, siekusius laisvės, ją gynusius, kūrusius Lietuvą ir niekada nepraradusius vilties vėl pamatyti jos laisvę. Galinga teroro mašina naikino viską savo kelyje – kankino, žudė žmones ir ištisas šeimas, laužė likimus ir bandė į užmarštį nustumti pačią laisvos Lietuvos idėją. Sovietai galėjo daug, bet negalėjo svarbiausio – palaužti žmonių dvasios ir vertybių. Gerbiami tremtiniai, tuomet Jūs praradote namus, laisvę, artimuosius, bet niekada nepraradote tikėjimo. Jūsų tvirtybė mums dovanojo šiandienos Lietuvą. Žinau, kad niekada neužmiršime 1941-ųjų birželio ir jo paliktų negyjančių žaizdų. Tačiau tikiu, kad prisiminsime jį net tik kaip kančios laiką –  tai tikėjimo pergalės prieš smurtą simbolis“, – sveikinimo kalbą sakė meras Rytis Račkauskas.

R. Račkauskas.

Šią dieną Panevėžio kraštotyros muziejaus pasipriešinimo sovietinei okupacijai ir sąjūdžio ekspozicijos patalpose atidaryta paroda iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro muziejaus fondų. Paroda „Lietuviai Kengyro sukilime. 1954 m. gegužės 16 d. – birželio 26 d.“ veiks iki liepos 15 dienos.

Kaip ir kiekvienais metais taip ir šiemet vyko virtualus tremtinių ir politinių kalinių vardų skaitymo akcija portale www.birzelio14.lt.

Panevėžio muzikiniame teatre buvo rodomas nemokamas dokumentinis filmas „Vanago portretas“ (2019 m.).

Panevėžiečiai paminėjo birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną.

Masiniai trėmimai

Lietuvoje birželio 14 d. minima Gedulo ir vilties diena – birželio 14-ąją prieš 80 metų šalį okupavę sovietai pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sovietų Sąjungos gilumą.

1941 metų birželio 14 dieną, 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.

1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Per šią okupaciją įkalinta ir ištremta 280 tūkst. Lietuvos piliečių.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje paminėtos 80-osios politinių kalinių sušaudymo metinės

confident-noyce

Minint 80-ąsias tremties metines valstybės vadovai akcentavo viltį

confident-noyce

Baltijos šalių vadovai paminėjo trėmimų pradžią: ragina pasaulį nepamiršti šių įvykių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau