Panevėžiečiai neišeina iš miškų – vis dar renka pilnas pintines grybų

Panevėžiečiai neišeina iš miškų – vis dar renka pilnas pintines grybų

Jurgita IVONAITIENĖ (TV3.LT) / TV3 nuotr.

Aukštaičiai džiūgauja – užsilikusi auksinė bobų vasara vis dar dovanoja pilnas pintines grybų. Užkietėję grybautojai šiuo metu miškuose randa ne tik rudeninių grybų – žaliuokių, kelmučių ar kazlėkų, miškai dar pilni net gražuolių baravykų. O grybautojų laimikiai ne tokie ir menki. Tiesa, nors baravykai ir paskutiniai jų kainos jau nebėra auksinės.

Krekenavos apylinkės miškuose sutikta grybautoja Marytė neatsidžiaugia šiandienos laimikiu. Tačiau pažvelgus į Laurinčikų bagažinę gali iš koto išvirsti ši pilna baravykų, tačiau tokių kaip reta kepurėtojų.

BIC

Visą gyvenimą grybaujantys pensininkai sako ir patys nustebę koks netikėtai dosnus miškas šį rudenį:

„Baravykai ir labai nuostabu, kad vėlai rudenį ir vat sveikut sveikutėliai tik reikia nupjaut tas kojytes, o po apačia sveikučiai, gražučiai. Bet šiais metais jie auga ne pačiam miške, o kur saulės daugiau.“

Paprastai grybų tokiu metu nė su žiburiu neberastum sako grybautojai, tačiau užsilikusi bobų vasara matyt, dar leidžia grybauti. Grybautojams miške pritaria ir girininkas. Šis ruduo kaip reta auksinis.

M. Laurinčikienė.

„Labai kelmučių daug, guočių radom, kas mėgsta tai labai. Ir grybautojų dar radom žmonės vaikšto labai geras oras“, – sako grybautoja Marytė Laurinčikienė.

„Spalio pabaigoj kaip retai būna arba beveik niekada nebūna paprastai grybai pasibaigdavo mėnesiu anksčiau rugsėjo mėn gale jau būdavo paskutiniai grybai. O šiemet tikrai tas auksinis ruduo, kuris atneša grybų žmonėms“, – teigia Krekenavos girininkas Jonas Leika.

Štai girininkas miško tankynėj rodo tiltais augančius kelmučius, jie kaip ir baravykai vis dar dygsta masiškai. O išvydus miške tokį vaizdą net ir nebūnant grybavimo entuziastu nuo grybų gausos raibsta akys.

J. Leika.

 

„Šiemet kelmutės auga kaip nepaprastai. Ne į medžius, ne į kelmus lipa, o auga daugiau prie žemės ir ant žemės netoli kelmų tikriausiai dėl to, kad buvo labai sausa vasara ir jiems ten drėgmės daugiau yra. Tai aukštaičiai džiūgauja gali čiupti dar krepšius ir paskutinėm dienom dar iki Vėlinių pagrybauti? Nu, žada sekmadienį kaip ir pasibaigt sezonas pirmadienį šlapdriba tai tada ir užsibaigs viskas“, – kalbėjo J. Leika.

O štai panevėžietis Vytautas su žmona Žaliosios girioj kelmutes renka pintinėmis. Prisirinkę grybų užkietėję grybautojai jau antra savaitė kaip traukia tiesiai į turgų: „Aaš prieš kelias dienas jau rinkau žaliuokes, pilkutes paprastajį baltiką makavikus va pažiūrėkit dar atrandu.“

„Kelmučių buvo toks tarpas kad jų iš vis nebuvo dabar pradėjo dygti ir žmonės visk klausia kur ar jų bus tai dabar kelmutės atsirado. Kur užeini tai taip gražiai kelmai tiesiog vietoj gali kibirą pripjauti.“

Už kelmučių indelį priklausomai nuo jų kepurėlių dydžio grybautojai prašo nuo 2 iki euro. Kazlėkai po 1,5 euro, o po eurą parduodamos žaliuokės. Apie 4 eurų kaina sukasi ir už paskutines voveraites. Brangiausiai įkainoti baravykai, tiesų jų vos keliose vietose ir praštoma už indelį 15 eurų.

„Čia jau likučiai buvo – va. Baravykų jau išpardaviau. Bet visą dieną rinkau“, – džiaugiasi grybautojas Aidas Kisielius.

„Perka viską dabar 2 dėžutes šitų nupirko – šilbaravykių“, – pasakoja grybautojas Antanas Baronas.

Kol ištikimiausi grybautojai džiaugiasi vėlyvu šiltu rudeniu ir pintinėmis renka laimikius panevėžiečiai ir turguje nepraleidžia progos pasigrožėti gamtos išdaigomis: „Nesuprantu kaip taip dar yra žiūriu ar tik sukirmiję nebūtų gal ne.“

„Baravykai dar nu klausykit vasara ateina gerai bus ir pas mus šilta. Anksčiau taip nebūdavo ruošdavomės jau Kalėdoms o dabar čia kelmutės.“

Na, o miškininkai perspėja ėmus spausti šaltukui rinkti šalnos pakąstų grybų miškuose nebereikėtų, nes galima labai lengvai apsinuodyti.

AIK

KTU

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.