21.1 C
Panevėžys
Trečiadienis, 19 birželio, 2024

Pakavimo medžiagų ir siuntų siuntimo istorija

AutoriusjpFotofreepik.com

Šiuolaikiniame pasaulyje įvairios pakuotės, siuntų siuntimas bei gavimas yra dažno žmogaus kasdienybės dalis. Naudojant šiuolaikiškas pakavimo medžiagas nesunkiai supakuojame reikiamus daiktus ar maisto produktus ir užtikriname saugią bei greitą siuntinio kelionę iš taško A į tašką B. Bet ar taip buvo visada? Ar kada susimąstėte, kokios pakuotės buvo naudojamos prieš tūkstančius metų, kaip pakavimo medžiagos kito bei tobulėjo ir kokiais būdais keliaudavo siuntos? Pažvelkime į praeitį ir sužinokime pagrindinius technologinius pasiekimus.

Nuo gyvūnų odos iki popieriaus ir stiklo

Poreikis supakuoti įvairius daiktus ar maistą tam, kad būtų galima juos saugiai laikyti bei gabenti buvo visada. Tad pakavimo medžiagų istorija prasideda nuo pačių seniausių civilizacijos laikų. Akcentuojama, kad gilioje senovėje pagrindinė ir vienintelė pakuotės funkcija buvo apsaugoti maisto produktus, o žvelgiant į tai, kokios pakavimo medžiagos buvo naudojamos tuomet, kai nebuvo nei plastiko, nei stiklo, nei popieriaus galima stebėtis senovės žmonių išradingumu.

Nors istorikai tikslių duomenų neturi, tačiau manoma, kad pirmosios pakuotės buvo gyvūnų oda ir lapai, kurie atlikdavo itin svarbią apsauginę funkciją gabenant ar laikant maistą. Laikui bėgant, naudojamos pakavimo medžiagos tobulėjo. Senovės egiptiečiai išradę stiklą buvo pirmieji, kurie padarė itin reikšmingą žingsnį pakavimo istorijoje.

Tiesa, stiklas nebuvo skaidrus, tačiau puikiai atliko maisto bei vandens laikymo funkciją. Vėliau sekė Senovės Kinijos išradimas – popierinė pakuotė. Visų pirma, kinai naudojo šilkmedžio žievę maistui vynioti. Vėliau kinai ištobulino savo popieriaus gamybos technologijas, tad popierius buvo pradėtas naudoti ir pakuoti tokias prekes kaip vaistai ir arbatos siuntiniai.

Nuo medinių statinių iki kartoninių dėžių

Persikėlus į viduramžius galima pamatyti, kad pakuotės ne tik tobulėjo, bet ir tvirtėjo. Tad viduramžių išradimas – sandarios bei tvirtos medinės statinės ir medinės dėžės, kurios buvo naudojamos sandėliavimo bei transportavimo tikslais. Dažniausiai medines statines naudodavo keliaujant jūromis ir vandenynais tam, kad būtų galima saugiai laikyti romą, gėlą vandenį, džiovintą maistą. Kas laukia toliau? Pramoninė revoliucija, kuri 1760 metais prasidėjo Anglijoje ir tęsėsi iki 1840 metų. Šiuo laikotarpiu kartu su dideliais technologiniais pasiekimais išaugo ir geresnės kokybės pakuočių paklausa. Vis tik daugelis tuo metu atsiradusių pakavimo medžiagų buvo brangios, tad dažniausiai buvo naudojamos prabangos prekėms laikyti ir gabenti.

Realūs pėdsakai pakavimo istorijoje palikti tuomet, kai buvo išrasta pirmoji skardinė pakuotė, skirta maisto konservavimui ir, žinoma, pirmoji kartotinė dėžė. Nors pats kartonas buvo išrastas prieš kelis šimtus metų Kinijoje, kartoninė dėžė sukurta tik 1817 metais. Atsiradus pirmosioms kartoninėms dėžėms, jos išpopuliarėjo milžinišku greičiu ir tapo itin naudingomis bei vertingomis gabenant įvairius daiktus, o ypatingai šių dėžių funkcionalumą pamėgo šilko gamintojai. Svarbu pažymėti, jog tai nebuvo gofrokartono dėžės. Tvirtesnis gofruotas kartonas išrastas gerokai vėliau – 1871 metais.

Nuo burbulinės plėvelės iki išmaniųjų pakavimo medžiagų

Keliaudami po pakavimo medžiagų istoriją artėjame prie dar patogesnių ir išmanesnių pakavimo būdų. Vienas reikšmingiausių įvykių pakavimo medžiagų istorijoje yra burbulinės plėvelės išradimas. Burbulinę plėvelė 1957 metais buvo išrasta visiškai atsitiktinai, turint tikslą ją panaudoti kaip interjero elementą – plastikinius tapetus. Vis tik šis sumanymas nepasiteisino, tad praėjus trejiems metams burbulinė plėvelė atgimė naujame amplua ir buvo pradėta naudoti kaip apsauginė pakavimo medžiaga visiems trapiems daiktams pakuoti.

Kas vyko toliau? Visos išrastos pakavimo medžiagos, tokios kaip mediena, kartonas, stiklas, plastikas, burbulinė plėvelė įsitvirtino rinkoje ir tapo nepakeičiamomis pakuojant bei gabenant įvairius daiktus ir maisto produktus. Tačiau pasaulis nestovi vietoje, tad šiuolaikinės technologijos taip pat suvaidino svarbų vaidmenį pakavimo medžiagų raidoje. Pastebėta, jog šiuo metu itin auga išmaniųjų pakavimo medžiagų naudojimas. Į pakuotes integruojami jutikliai,  belaidis ryšys tam, kad būtų galima realiuoju laiku stebėti produktų šviežumą, temperatūrą ir vietą. Tokios modernios pakavimo medžiagos ypatingai padeda įmonėms, siekiančioms užtikrinti savo gaminių kokybę ir saugų transportavimo procesą.

O kaip kito siuntimo būdai?

Pakavimo medžiagų istorijoje netrūksta svarbių išradimų bei pasiekimų. Tačiau įdomu sužinoti ir tai, kaip seniau keliaudavo siuntos. Šiandien vieną svarbiausių vaidmenų siuntų siuntimo bei gavimo procese atlieka kurjeriai. Būtent kurjerio profesija yra viena seniausių pasaulyje. Istoriniai tyrinėjimai atskleidžia, jog pirmieji kurjeriai siuntų gabenimu užsiėmė  2400 m. pr. Kr. Senovės Egipte. Egipto kurjeriai pristatydavo statybines medžiagas piramidėms. Senovės Graikijoje taip pat buvo naudojamasi kurjerių paslaugomis.

Antikos laikais kurjeriai bėgiodavo nuo taško A iki taško B tam, kad pristatytų daiktus ir skelbtų apie reikšmingas pergales. Vėliau Senovės graikų ir romėnų civilizacijose kurjeriai ėmė naudotis ne savo kojomis, bet vežimais bei arkliais. Įdomu tai, kad siuntas pristatydavo ne tik kurjeriai, bet ir gyvūnai bei paukščiai – asilai, kupranugariai, balandžiai.

Vėlesniais laikais siuntos keliaudavo įvairiausiais būdais, kurie kito priklausomai nuo modernėjančio pasaulio. Karietas keitė dviračiai, dviračius keitė automobiliai, visame pasaulyje kūrėsi kurjerių tarnybos ir galiausiai šiuo metu siunta oru, žeme ar vandeniu mus gali pasiekti net iš labiausiai nutolusio pasaulio kampelio.

Kas laukia toliau?

Kyla klausimas: kur dar galima tobulėti? Šiuo metu suteikiama galimybė naudoti pačias įvairiausias pakavimo medžiagas, leidžiančias užtikrinti saugumą, estetiką, tvarumą ir net išmanumą, o siuntų siuntimas bei gavimas praktiškai nekelia jokių rūpesčių, nes pasižymi greičiu, patogumu bei paprastumu. Vis tik niekada nežinai, kuo gali nustebinti sparčiai modernėjantis pasaulis. Išlieka didelė tikimybė, jog sulauksime kur kas daugiau novatoriškų pakavimo sprendimų, tad viską parodys ateitis.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šventės ne už kalnų: trys patarimai patikimam siuntos pakavimui

confident-noyce

Pakavimas ir tam skirtos medžiagos – ką svarbu žinoti įmonėms?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau