Pajamomis grindžiamas finansavimas (angl. revenue-based financing, RBF) populiarėja tarp Europos pradedančiųjų ir augančių įmonių. Vietoj tradicinio verslo paskolos modelio siūlo įmonėms būdą pritraukti lėšų neatsisakant nuosavo kapitalo ir nesusiduriant su fiksuotomis paskolos grąžinimo įmokomis. Tačiau, kaip ir bet kuri kita finansinė priemonė, jis turi ir privalumų, ir trūkumų. Išskaidykime juos.
Kas yra pajamomis pagrįstas finansavimas?
RBF yra finansavimo rūšis, kai įmonės gauna kapitalą mainais į būsimų pajamų procentinę dalį. Užuot mokėję fiksuotas mėnesines įmokas, jūs grąžinate dalį savo pajamų, kol bus grąžinta sutarta suma. Grąžinimo norma tiesiogiai priklauso nuo jūsų pardavimų, t. y. kuo daugiau uždirbate, tuo greičiau grąžinate.
Kaip tai veikia?
- Išankstinis kapitalas: Įmonė iš investuotojo gauna vienkartinę grynųjų pinigų sumą.
- Pajamų dalis: Įmonė sutinka mokėti nedidelę procentinę dalį (paprastai 3-10 %) savo mėnesinių pajamų.
- Bendra grąžinimo riba: Priklausomai nuo sąlygų, grąžintina suma paprastai būna 1,2x-3x didesnė už pradinę investiciją.
Pavyzdžiui, jei įmonė paima 100 000 EUR ir sutinka grąžinti 1,5 karto didesnę sumą, bendra grąžintina suma bus 150 000 EUR. Jei jie įsipareigoja grąžinti 5 proc. mėnesinių pajamų, kiekvieną mėnesį grąžinama suma priklausys nuo to, kiek pajamų jie gauna.
Pajamomis grindžiamo finansavimo privalumai
- Lankstus grąžinimas
Vienas didžiausių RBF privalumų yra lankstus grąžinimas. Kadangi mokėjimai grindžiami pajamomis, jei mėnuo būna lėtas, jūsų mokėjimas yra mažesnis. Toks lankstumas gali padėti įmonėms išvengti spaudimo mokėti didelius fiksuotus mokėjimus, o tai ypač naudinga ekonominio nuosmukio ar sezoninių nuosmukių, kurie būdingi Europoje, metu.
- Neprarandamas nuosavas kapitalas
Skirtingai nei rizikos kapitalas, RBF nereikalauja atsisakyti savo įmonės nuosavybės dalies. Tai reiškia, kad išlaikote savo verslo kontrolę, o tai ypač svarbu steigėjams, kurie nori išlaikyti sprendimų priėmimo galią. Europos verslininkams, kurie gali norėti išlaikyti šeimos kontrolę arba išvengti užsienio nuosavybės, tai yra didžiulis privalumas.
- Suderinti interesai
Kadangi investuotojams mokama nuo procentinės jūsų pajamų dalies, jie skatinami siekti, kad jūsų verslas augtų. Jų sėkmė yra susijusi su jūsų sėkme, todėl santykiai yra labiau palaikantys. Europos investuotojai, ypač tie, kurie turi ilgalaikių interesų, gali būti labiau linkę teikti patarimus ir rekomendacijas, žinodami, kad jų grąža priklauso nuo jūsų sėkmės.
- Mažesnė turto rizika
Skirtingai nuo tradicinių banko paskolų, RBF paprastai nereikalauja užstato. Tai gali būti patraukli galimybė įmonėms, kurios galbūt neturi daug turto, kurį galėtų įkeisti kaip užstatą. Daugelis Europos MVĮ dėl užstato trūkumo sunkiai gauna tradicines paskolas, todėl RBF yra patraukli alternatyva.
Pajamomis grindžiamo finansavimo trūkumai
Didesnės kapitalo sąnaudos
Nors RBF gali suteikti kapitalą neatsisakant nuosavo kapitalo, jis dažnai kainuoja brangiau. Grąžinimo kartotinis dydis (nuo 1,2x iki 3x) reiškia, kad įmonės ilgainiui sumoka daugiau, palyginti su banko paskola su mažesnėmis palūkanų normomis. Pavyzdžiui, 100 000 EUR grąžinimas 1,5 karto reiškia, kad sumokėsite 150 000 EUR, o tai gali būti daug brangiau nei tradicinė paskola su palūkanomis.
Ribotas augimo potencialas
Kadangi grąžinimui skiriama tam tikra pajamų dalis, įmonėms gali būti apribotos reinvestavimo galimybės. Sparčiai augančioms bendrovėms, jei kiekvieną mėnesį būtų atiduodama 5-10 proc. pajamų, tai galėtų apriboti jų gebėjimą greitai plėstis.
Tai svarbus aspektas konkurencingose Europos rinkose, kuriose įmonės turi reinvestuoti, kad išliktų priekyje.
Nuolatinio mokėjimo prievolė
Nors RBF mokėjimai svyruoja priklausomai nuo pajamų, jie nenutrūksta tol, kol nepasiekiama bendra grąžinimo riba. Tai gali užtrukti kelerius metus.Įmonėms, kurių pajamų srautai nenuspėjami, pavyzdžiui, sezoninių pramonės šakų įmonėms (paplitusioms visoje Europoje), gali būti sudėtinga valdyti pinigų srautus ilgesnį laikotarpį.
Pajamų stebėsena
Investuotojai reikalaus reguliariai teikti ataskaitas apie jūsų pajamas. Tai reiškia daugiau administracinio darbo, nes įmonės turės teikti tikslias finansines ataskaitas, kad užtikrintų, jog grąžinimai būtų atliekami teisingai. Europos įmonėms, veikiančioms keliose šalyse, kuriose taikomi skirtingi mokesčių ir pajamų atskaitomybės standartai, šis procesas gali būti sudėtingas.
Kas turėtų apsvarstyti RBF?
RBF yra geras pasirinkimas įmonėms, kurių pajamos yra stabilios arba auga ir kurios nori išvengti nuosavo kapitalo atsisakymo. Jis ypač patrauklus prenumerata grindžiamoms įmonėms, SaaS įmonėms ir e. prekybos įmonėms, turinčioms nuspėjamus pajamų srautus. Šį profilį dažnai atitinka Europos technologijų ar paslaugų sektorių startuoliai, ypač tie, kurie plečiasi tarpvalstybiniu mastu ir didina pardavimus.
Tačiau jei jūsų įmonės pajamos labai nepastovios arba norint augti reikia nuolat reinvestuoti, RBF gali būti ne pats geriausias pasirinkimas. Kapitalo sąnaudos gali būti didesnės nei nauda, ypač jei galėtumėte gauti tradicinę paskolą su mažesnėmis palūkanomis.
Pagrindinės išvados
- RBF siūlo lanksčias grąžinimo sąlygas, pagrįstas pajamomis, todėl tinka įmonėms, kurių pardavimai svyruoja.
- Neatsisakoma nuosavo kapitalo, todėl steigėjai išlaiko savo įmonių kontrolę.
- Jis gali būti brangesnis nei kitos finansavimo formos, ypač įmonėms, kurios gali pretenduoti į tradicines banko paskolas.
- Sparčiai augančios įmonės gali pastebėti, kad mėnesinės paskolos grąžinimo įmokos mažina reinvestavimo galimybes ir lėtina augimą.
Apibendrinant galima teigti, kad pajamomis grindžiamas finansavimas yra tarpinis variantas tarp investicijų į nuosavą kapitalą ir skolos. Jis yra lankstus, keičiamas ir nesumažina nuosavybės teisių, tačiau svarbūs veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti, yra didesnės išlaidos ir ilgas grąžinimo terminas. Europos įmonės, ypač technologijų ir e. prekybos srityje, turėtų atidžiai pasverti visus „už“ ir „prieš“, kad nustatytų, ar tai atitinka jų ilgalaikius tikslus.