Paįstrietė komiksų kūrėja U. Naprytė: „Mane labiausiai traukia galimybė atskleisti savo mintis ne žodžiais, o vaizdais“

AutoriusDOVILĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, ASMENINIS ALBUMAS
U. Naprytė.

18–metė paįstrietė Ugnė Naprytė yra ambicinga, atkakli ir be galo kūrybinga asmenybė. Rugsėjį jau į dvyliktą klasę Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje žengsianti mergina turi išskirtinį hobį – piešia japoniškus komiksus, kitaip dar vadinamus mangomis.

Piešia nuo mažų dienų

Pasiteiravus, kaip ir kada išmoko piešti, būsima abiturientė atviravo, jog meniška ji buvo nuo pat mažų dienų. „Man visada labai patikdavo kažką kurti. Nuo penkerių–šešerių metų piešdavau daug įvairių būtybių, tokių kaip drakonai, dinozaurai. Į meną rimtai pradėjau žiūrėti maždaug antroje–trečioje klasėje. Ir aplinkiniai, ir aš matėme, kad man šioje srityje sekasi visai neblogai, tad paėmiau į rankas įvairias piešimo mokymo knygas. Taip pat pasitelkiau internetą. Kaip tik galėjau, taip bandžiau išmokti piešti“, – kalbėjo pašnekovė.

Komiksai – išties unikali piešimo sritis, kuria Lietuvoje užsiima vos keletas žmonių. Pati Ugnė jų piešimu susidomėjo prieš kelerius metus. „Tai yra labai įtakinga medija. Kai įsitrauki į kokias nors komiksų istorijas, tai palieka poveikį ir tavo mene. Tu tada bandai kurti savo interpretacijas, savo istorijas, veikėjus. Niekada nebuvau gera rašytoja, todėl mane labiausiai traukia galimybė atskleisti savo mintis ne žodžiais, o vaizdais“, – tvirtino menininkė, kuri mangas piešia kompiuteriu.

U. Naprytė.

Pasiekimai

Mergina nuo 2020-ųjų jau keturis kartus dalyvavo „Silent manga audition“ tarptautiniame japoniškų komiksų piešimo konkurse. Jame kasmet dalyvauja apie 700 dalyvių iš viso pasaulio. „Piešiniuose neturi būti jokio dialogo. Konkurse duodamos temos, kuriomis reikia sukurti trumpą istoriją. Jis yra išskirtinis, kadangi temos, kuriomis turi sukurti komiksą, yra labai paprastos ir atviros. Taip pat visas veikėjų emocijas ir jausmus turi perduoti be žodžių. Tai yra išskirtinis išbandymas. Be to, kadangi mangoje nėra dialogo, užtenka pagrindinių anglų kalbos žinių“, – atskleidė jaunoji kūrėja bei pridūrė, kad pati problemų šioje užsienio kalboje neturi.

Kaip pripažino Ugnė, konkurse jai iki prizinės vietos dar toli, tačiau komisijos jau buvo garbingai paminėta. „Gavau vertingos kritikos ir atsiliepimą. Man tai buvo garbė, nes komisija sudaryta iš įžymių Japonijos mangų kūrėjų“, – sakė ji.

Tiesa, paįstrietė, be šio komiksų konkurso, yra dalyvavusi ir kituose dailės konkursuose. „Turiu šiek tiek pasiekimų įvairiuose dailės konkursuose, pavyzdžiui, tarptautiniame grafikos miniatiūrų konkurse vyresnių klasių grupėje užėmiau trečiąją vietą. Taip pat Panevėžio rajono respublikinėje dailės olimpiadoje esu dalyvavusi kelis kartus ir užėmusi pirmąją bei antrąją vietas“, – pasiekimais dalijosi mergina.

Ugnės teigimu, jai komiksuose labiausiai patinka piešti įvairius veikėjus, kurti įtikimas istorijas bei perteikti emocijas.

Ateitis – kūryboje

Ugnės teigimu, jai komiksuose labiausiai patinka piešti įvairius veikėjus, kurti įtikimas istorijas bei perteikti emocijas.

„Bandau paįvairinti komiksus fantazijomis, kokiomis nors būtybėmis arba nematytu, išgalvotu pasauliu. Įkvėpimo daugiausia semiuosi iš kitų įžymių mangos kūrėjų. Tokių, kurie sugeba įtikinamai perteikti savo pasaulius ir istorijas kūryboje bei turi išskirtinius dailės stilius. Mintyse jau kyla keli vardai, tokie kaip Kentaro Miura, sukūręs „Berserk“ mangą. Ji žinoma savo tamsiomis ir groteskinėmis istorijomis, bet nuostabiu realistiniu menu. Kitas kūrėjas Moo-Jik Park – „Dr. Stone“ ir „Sun Ken Rock“ autorius. Mane jis įkvepia savo puikiomis anatomijos žiniomis, sugebėjimu perteikti žmogaus figūrą erdvėje ir be galo lanksčiu meno stiliumi“, – dėstė ji.

Paklausus, ar ateitį ketina sieti būtent su daile ar komiksų leidyba, kūrėja pasijuokė, jog klausimas „kokie planai baigus mokyklą?“ šiuo metu yra bene girdimiausias. „Jam ne visada turiu atsakymą. Nesu apsisprendusi, kokia kryptimi eisiu. Vis dėlto, ko gero, stosiu į meno arba grafikos studijas. Žinoma, dar kyla mintys sekti savo dailės mokytojo Tomo Rudoko pėdsakais bei pasukti į pedagogikos kelią.“

Ugnė taip pat pabrėžė, kad Lietuvoje uždirbti iš komiksų leidybos kol kas, deja, neįmanoma.

U. Naprytė.

Piešia kasdien

Menininkė pripažino, kad pastaruoju metu ji piešia ypač dažnai. „Dabar piešiu kasdien bent kelias valandas per dieną. Dažniausiai vakarais ir net naktimis. Naktys suteikia šokią tokią ramybės būseną, todėl taip lengviau sekasi įsijausti į piešimą. Būdama mokykloje taip pat pieštuko nepaleidžiu iš rankų – piešiu ne tik dailės pamokose, bet ir pamokose, kurios tikrai neskirtos piešimui“, – juokėsi būsima abiturientė.

„Jei tik išpuola kelios laisvos minutės pamokose, tai į rankas tuoj imu atskirą sąsiuvinį ar lapelį ir pradedu piešti. Iki mokslo metų pabaigos taip ir užsipildo keli stori sąsiuviniai, pilni visokių piešinių, eskizų, veikėjų, būtybių – kas tik tuo metu šauna į galvą. Žinoma, neleidžiu tokiai elgsenai sugadinti mano pažymių, tad tuo pačiu metu kreipiu dėmesį ir į tai, kas dėstoma.“

Vasaros metu Ugnė dažniausiai piešia namuose. „Priežastis tokia, jog šiuo metu aš visus piešinius atlieku kompiuteriu, todėl patogiausia tai daryti namuose. Jei kažkur išvykstu, tuomet bandau piešti gamtoje, atvaizduoti savo aplinką, pamatytus objektus. O mokslo metais, kaip minėjau, daugiausia piešiu mokykloje, todėl po to nebelieka nei jėgų, nei laiko dar kažką kurti namuose“, – atviravo kūrėja.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Menas tapo panevėžietės P. Palubinskaitės gyvenimo dalimi

confident-noyce

Panevėžiečių jaunuolių tarpe populiarėja motorinės dviratės transporto priemonės

confident-noyce

Jaunieji panevėžiečiai krepšininkai savo ateitį sieja tik su šia sporto šaka

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau