2021 m. tarp mokslininkų ir inžinierių Lietuvoje 52 proc. buvo moterys – tai didžiausias skaičius visoje Europos Sąjungoje (ES), skelbia „Eurostat“. „Saulėtekio parko“, mokslo ir kitų inovacijų skatinamų startuolių centro Lietuvoje generalinė direktorė Laima Balčiūnė bei biotechnologijų įmonės „Caszyme“ atstovė Monika Paulė pagrindines tokios situacijos priežastis įvardina Lietuvos kultūrinį ir istorinį foną.
„Saulėtekio parko“ generalinė direktorė L. Balčiūnė sako, kad Vilnius – ir Lietuva – kaip besiformuojanti ekosistema yra universali. Jos nuomone, šalyje kuriama puiki terpė moterų augimui profesinėje srityje, rašoma startuolių naujienų platformoje „Sifted“. Specialistės teigimu, tokiomis moterų įgalinimo iniciatyvomis, kaip „Women In Tech“, „Women4Cyber“ ir verslo moterų asociacija „Leaders“ kuriama moterų mokslininkių, įkūrėjų bei lyderių kultūra.
M. Paulė sako, kad lietuvės taip pat linkusios orientuotis į karjerą dėl kultūrinių ir istorinių priežasčių: „Istoriškai Lietuvoje moterys visada siekė aukštojo mokslo – tai darė mūsų tėvai ir net kai kurie seneliai. Galbūt vis dar neturime daug moterų, užimančių vadovaujančias pareigas, tačiau moterys tampa steigėjomis, generalinėmis direktorėmis arba vadovauja biotechnologijų bendrovėms, o tai yra įkvepiantis pavyzdys kitoms moterims.“
Vilnius – profesionalų traukos centras
Šalyje vykdoma šeimai palanki politika, gera gyvenimo kokybė ir požiūris į darbą bei lyčių lygybę pritraukia talentingus pasaulio gyventojus. Vilnius pritraukia pasaulinius technologijų talentus ne tik dėl klestinčios startuolių ekosistemos, bet ir dėl tikslingų socialinių iniciatyvų, pavyzdžiui, emigrantams skirtų kampanijų „Move to Vilnius“. 2022 m. miesto gyventojų skaičius išaugo daugiau nei 5 proc., o iki 2030 m. turėtų pasiekti 830 tūkst. gyventojų.
Priešingai nei visame pasaulyje vykstantys masiniai atleidimai technologijų srityje, Lietuvos startuoliai 2022 m. samdė talentingus darbuotojus – jų skaičius, palyginti su 2021 m., išaugo 13 proc.