Molotovo kokteilius į Rusijos ambasadą Vilniuje mėčiusiam vyrui teismas paskyrė pusės metų laisvės atėmimo bausmę, nuteistajam taip pat teks atlyginti daugiau nei 6 tūkst. eurų žalą Rusijos ambasadai.
Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė, kad 50-metis Deivis G., vedamas asmeninio pobūdžio paskatų, siekdamas išreikšti nepasitenkinimą Rusijos valdžia ir jos vykdoma agresija prieš Ukrainą, viešoje vietoje vandališkais veiksmais, demonstruodamas nepagarbą aplinkiniams ir aplinkai, sugadino svetimą turtą visuotinai pavojingu.
Nusikaltimai buvo vykdomi šių metų balandžio 7-osios ir 8-osios naktimis.
Nuosprendyje rašoma, kad vyras padegė Rusijos ambasados Lietuvoje administracinio pastato, esančio Ukrainos Didvyrių gatvėje, sieną, kai dėl to galėjo nukentėti žmonės bei sutrikdė visuomenės rimtį ir tvarką.
„Negali teroristinė valstybė turėti savo ambasadą demokratinėje šalyje“, – sakė nuteistasis.
Vyras nemano, kad karo padėtis po jo poelgio pasikeis, tačiau tokiu būdu išreiškė savo emocijas ir nepasitenkinimą.
Nusikaltimai buvo įvykdyti balandžio pradžioje, Molotovo koktelius vyras mėtė iš daugiabučio namo balkono, esančio priešais Rusijos ambasadą.
Padegęs vieną butelį su padegamuoju mišiniu Molotovo kokteiliu, iš balkono metė per tvorą į Rusijos Federacijos ambasados langą, tačiau pataikė į sieną.
Deivis G. kaltas prisipažino visiškai.
Jis pasakojo, kad jį tokiam poelgiui pastūmėjo „Telegram“ kanale pamatytas vaizdas, kai Rusijos pajėgos sulaikė tris Ukrainos karius, paėmė juos į nelaisvę, vėliau juos sušaudė.
Vyras dėl to labai supyko ir nusprendė, kad turi ką nors padaryti. Vaikščiodamas gatve pamatė tuščią tarą, nusipirko degalinėje benzino, pripylė, užkimšo su servetėle ir pasidėjo saugiai namuose. Deivis G. laukė iki 2.30 val. nakties, kol žmonių nebuvo lauke, kad niekas nenukentėtų iš pašalinių. Vyras matė, kad pareigūnai, kurie saugo pastatą, sėdi būdelėje, nevaikšto, todėl jiems jokio pavojaus nebuvo. Jo bute yra balkonas, kuris yra į ambasados pusę. Vyras nuėjo į balkoną, uždegė dagtį, turėjo pasiruošęs du butelius ir juos metė.
Ar pataikė, ar ne, nežinojo, ryte pažiūrėjo, kad nepadarė jokios žalos. Numetęs Molotovo kokteilius girdėjo tik dūžtančių šukių garsą, liepsną matė, tačiau ji nebuvo didelė. Antrą kartą mesdamas jis norėjo pataikyti į teroristų „dvigalvę vištą“ – į herbą.
Vyras norėjo pataikyti į ambasados langą, kad būtų padaryta didesnė žala, tačiau buteliui pataikius į sieną labai nusiminė, suprato, kad planas nepavyko. Įvyko sprogimas. Deivis G. iš karto uždegė kitą butelį ir irgi iš karto metė, tačiau po to iš karto bėgo į butą ir nematė, kur pataikė. Naktį dar prieš mesdamas butelius į ambasadą, butelį, kuriame buvo pripiltas benzinas, jis išmetė į netoli namų esantį šiukšlių konteinerį. Ryte nuėjo vėl į tą patį bendro naudojimo balkoną, pasidaręs kavos, ir suprato, kad padaryta per maža žala, todėl nusprendė pakartoti.
Vyras suprato, kad reikia didesnės talpos butelio, norėjo pataikyti į ant ambasados pastato esantį Rusijos Federacijos herbą.
Deivis G. nesutiko su pranešime apie įtarimą nurodyta sąvoka „Rusijos Federacijos ambasada“, jo manymu, tai yra „laikinai žudikų ir teroristų užgrobtas Rusijos Federacijos ambasados pastatas“.
Jis taip pat nesutiko, kad apgadinimai yra daugiau nei 6 tūkst. eurų, jo manymu, padarytų apgadinimų žala yra ne daugiau nei 100 eurų. Rusijos Federacijai padarytą žalą vyras pasižada atlyginti tuomet, kai Rusijos Federacija atlygins Ukrainai padarytą žalą dėl savo teroristinių veiksmų.
„Sakote, kad Rusijos Federacijos ambasadai padaryta žala sudaro 100 eurų, o įtarime nurodyta 6 000 eurų, kodėl taip sakote, pagrįskite savo nuomonę?“, – įtariamojo klausė advokatė.
Vyras atsakė, kad tai yra absoliučiai juokinga kaina, pats yra dirbęs statybos srityje apie 10 metų, žino, kad nudažyti pajuodavusias sienas, kurios yra ne daugiau negu 3 cm3, kainuoja mažiau negu 100 eurų.
„Ar pats galėtumėte pataisyti padarytą žalą?“, – klausė advokatė.
„Be problemų, bet tik tada, kai Rusijos Federacija atlygins Ukrainai padarytą žalą“, – atsakė Deivis G.
Vyras iki šiol laikomas suimtas, jis buvo suimtas nuo pat sulaikymo. Laikas, praleistas suėmime iki nuosprendžio, bus įskaitytas į teismo skirtos bausmės laiką. Deivis G. yra anksčiau teistas, laisvėje registravosi Užimtumo tarnyboje.
Ikiteisminį tyrimą atliko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo ir jį organizavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.