-0.7 C
Panevėžys
Trečiadienis, 11 gruodžio, 2024

Nuo žaibinės meningokokinės infekcijos apsaugo skiepai

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Besitęsiant šaltajam sezonui Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena apie pavojingą, žaibiškai progresuojančią ligą – meningokokinę infekciją, nuo kurios apsisaugoti padeda skiepai.

Nors meningokokinės infekcijos suvaldymui, skiepijimo apimtys Lietuvoje vis dar nėra pakankamos (2023 m. skiepijimo apimtys skiepijant vaikus iki vienerių metų amžiaus nuo meningokokinės infekcijos siekė vos 76,2 proc.), sergamumo duomenys (2017–2023 m.) rodo, kad pradėjus vaikus skiepyti nuo šios infekcijos (nuo 2018 m.), sergamumas ženkliai sumažėjo – 2017 m. sergamumo rodiklis Lietuvoje buvo 2,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 2023 m. – 0,73 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Infekcijos šaltinis – žmogus

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas Neisseria meningitidis perduodamas lašeliniu būdu per orą esant labai artimam sąlyčiui – artimu atstumu kosint, čiaudint ar kalbant, naudojantis tais pačiais indais, bučiuojantis, kartu sėdint ar miegant. Infekcijos šaltinis gali būti tik žmogus – sergantis ar besimptomis užkrato nešiotojas. Meningokoko bakterijų nešiojimas nosiaryklėje gali tęstis iki kelių savaičių, o „slaptasis“ ligos periodas svyruoja nuo 2 iki 10 dienų (vidutiniškai 3–4 dienos).

Ligos simptomai panašūs į peršalimo

Ankstyvieji meningokokinės infekcijos simptomai gali pasireikšti sloga, gerklės skausmu, karščiavimu. Ligai progresuojant ir atsiradus kitiems būdingiems ligos simptomams, tokiems kaip stiprus galvos skausmas, šaltkrėtis, pykinimas, vėmimas, sprando raumenų sustingimas, jautrumas šviesai, ligos eiga sunkėja – išryškėja hemoraginis odos bėrimas. Atkreipiame dėmesį, kad meningokokinė infekcija pasireiškia įvairiomis klinikinėmis formomis, todėl ligos simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kokia ligos forma vystosi organizme.

Infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms

Dažniausiai meningokokine infekcija serga kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus, tačiau pavojus susirgti yra ir kitiems: sergantiems virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, paaugliams ir jaunimui, lankantiems kolektyvus, vyresniems nei 65 m. amžiaus asmenims, kurių imunitetas yra nusilpęs ar asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis.

Meningokoko bakterija – labai neatspari aplinkos poveikiui

Meningokokai mažai atsparūs išorinėje aplinkoje, greitai žūva nuo saulės spindulių ar įprastų dezinfekcijos priemonių, todėl profilaktiškai patalpas pakanka dažnai vėdinti, valyti drėgnu būdu. Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką taip pat reikėtų nepamiršti reguliariai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo bei vengti artimo sąlyčio su sergančiu asmeniu.

Efektyviausia apsauga – skiepai

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo 2018 m. liepos 1 d. valstybės biudžeto lėšomis skiepijami kūdikiai nuo B tipo meningokokinės infekcijos 3 vakcinos dozėmis: 3, 5 ir 12–15 mėn.

Pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos rekomenduojama asmenims, planuojantiems keliauti į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis, kur ši infekcija yra paplitusi. Šalių sąrašą su reikalinga informacija apie skiepus galima rasti čia. Lietuvoje galima pasiskiepyti vakcinomis, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W-135 meningokokinės infekcijos tipų.

Dėl galimybės pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos rekomenduojama kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vaistininkai: skiepijimas nuo gripo tampa įpročiu

confident-noyce

Sveikatos priežiūros specialistai atskleidžia faktus, kodėl turėtumėte nuo gripo skiepytis kasmet

confident-noyce

Vaikų skiepijimo situacija Lietuvoje priklauso ir nuo kiekvienos skiepijančios įstaigos rezultatų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau