Nuo uždegimų – ciberžolė

Ciberžolė – į nendrę panašus, iki 1 m užaugantis imbierinių šeimos augalas, natūraliai augantis ir kildinamas iš pietryčių Indijos, o auginamas Kinijoje, Japonijoje, Kambodžoje, Šri Lankoje ir kitose palankaus klimato šalyse, kuriose dažnai lyja ir visus metus būna 20-30 laipsnių šilumos.

Visų pirma, ciberžolė – tai klasikiniu laikomas geltonos spalvos prieskonis, be kurio neįsivaizduojama daugelio Rytų šalių virtuvė. Ne atsitiktinai indai ciberžolę vadina „šventaisiais milteliais“, o Europos pirkliai, vis ieškoję naujų kvapų ir skonių, viduramžiais šį prieskonį atvežę į Europą iš pradžių jį vadino „indiškuoju šafranu“.

Tačiau ciberžolė – ne tik prieskonis. Jau seniai žinoma, kad ciberžolė turi ir gydomųjų savybių. Ji padeda gerinti kepenų veiklą, padeda gydyti artritą, silpnaprotystę, naudojama kaip galingas antioksidantas ir netgi gali naikinti vėžio ląsteles. Bet labiausiai išsiskirianti ciberžolės savybė – tai priešuždegiminė. Ji netgi vadinama stipriu priešuždegiminiu antibiotiku.

Visas gydomąsias savybes ciberžolei suteikia kurkuminas – ypatingas fenolių junginys, kuris suteikia jai ir ryškiai geltoną spalvą. Kurkuminai lėtina produktų gedimo procesus, todėl veikia kaip natūralus konservantas – o tai labai svarbu karšto klimato šalyse. Svarbios ir dažomosios kurkumino savybės. Jis naudojamas kaip geltonas pigmentas gaminant kosmetiką, dažant patiekalus, odą, drabužius.

Šiuolaikinė medicina ypač susidomėjo ciberžole, kai buvo nustatyta, kad joje esantis kurkuminas pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu. Jis mažina uždegimą palaikančių medžiagų – leukotrienų ir prostaglandinų sintezę, tokiu būdu mažina uždegiminį procesą.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad ciberžolė gali būti naudojama siekiant sumažinti artrito simptomus. Sąnarių skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, bet daugumai žmonių sąnarių uždegimas atsiranda dėl per didelio fizinio krūvio. Ciberžolė, kaip natūralus vaistas, negali atstatyti pažeistos sąnario kremzlės, tačiau gali sumažinti skausmą, sukeltą vietinio uždegimo. Uždegimą sukelia fermentai COX, todėl, prasidėjus uždegimui, svarbu juos slopinti.

Ciberžolė kaip tik ir slopina šių fermentų veiklą. Taigi, maisto papildai su ciberžole yra plačiai vartojami norint numalšinti artrito sukeltiems skausmams, sąnarių uždegimams, raumenų skausmams ir net riešo tunelio sindromui. Veikia kaip galinga priešuždegiminė priemonė ir nepalieka jokių šalutinių veiksnių.

Ciberžolėje gausu C, B1, B2, B3 vitaminų, mikroelementų (geležies, kalcio, fosforo, jodo). Yra duomenų, kad ji pasižymi stipriomis antioksidantinėmis savybėmis. Padeda iš organizmo pašalinti medžiagų apykaitos procesuose susidariusius laisvuosius radikalus, kurie neigiamai veikia žmogaus organizmą, sendina jį.

Dėl savo priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių ciberžolė labai tinka ir sergant kepenų ligomis. Ji saugo kepenis nuo toksinių medžiagų, skatina tulžies išsiskyrimą ir jos gamybą, reguliuoja virškinamojo trakto veiklą, padeda tirpdyti riebalus. Ji rekomenduojama vartoti netgi sergant hepatitu, kepenų ciroze.

Be to, ciberžolė turi antiseptinį poveikį, todėl nuo senų senovės indų medicinoje ją vartojo niežuliui, dermatitui, alerginiams bėrimams gydyti, pastos pavidalu tepdavo esant votims, egzemai, įkandus vabzdžiams. Peršalusius vaikus indai girdo pienu su ciberžole, o atsikosėjimui palengvinti kvėpuoja ciberžolės viralo garais.

Taip pat yra duomenų, kad ciberžolė gali padėti netgi sergant vėžiu. Jos ekstraktas iššaukia kai kurių navikinių ląstelių žuvimą ir stabdo kraujagyslių susidarymą navike. Yra atlikta nemažai tyrimų su gyvūnais. Jų metu nustatyta, kad kurkuminas sumažina gyvūnams diagnozuotų navikų skaičių, dydį ir procentinę dalį. Jis blokuoja hormonus, kurie, kaip manoma, suaktyvina prostatos vėžį.

Taip pat, panaudojus moderniausias tyrimo technologijas pavyko užfiksuoti, kad kurkumino molekulės prasiskverbia į ląstelių membranas ir jas sutvirtina, taigi ląstelė tampa atsparesnė infekcijoms.

Nors tyrimai atlikti daugiausia su gyvūnais, tačiau rezultatai teikia daug vilčių.

Taigi, galima teigti, kad biologiškai aktyvios ciberžolės medžiagos, kurkuminas ir kiti junginiai, turi organinių medžiagų oksidacijos lėtinamųjų, antivirusinių, antibakterinių bei uždegimų ir grybinių ligų slopinamųjų savybių. Jais būtų galima gydyti vėžį, cukrinį diabetą, artritą, Alzheimerio ligą ir kitas lėtines ligas. Tačiau reikia žinoti, kad organizmas gali jos ir neįsisavinti.

Tuomet jos poveikis bus nulinis. Mokslininkai įrodė, kad geriausiai ciberžolė įsisavinama kartu su juodųjų pipirų ekstraktu. Vartojant juos kartu, įsisavinimas padidėja netgi 2000 procentų!


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau