Nuo šių metų birželio visi elektros tiekėjai sąskaitose privalės nurodyti ne tik galutinę kainą, kiek reikės mokėti už elektrą, bet ir savo tuo metu turimus pigesnius planus, nei žmogus jau yra pasirinkęs. Taip siekiama užtikrinti didesnį skaidrumą ir padėti fiksuotus kainos planus turintiems vartotojams išvengti permokėjimo už elektros energiją.
Siūlomais pokyčiais siekiama, kad vartotojai nepermokėtų už suvartojamą elektros energiją, gerintų jų informavimą ir paskatintų domėtis pigiausiais ar labiausiai vartotojo poreikius atitinkančiais atsiskaitymo už suvartotą elektros energiją planus, rašoma Energetikos ministerijos pranešime spaudai.
„Vartotojai galės pasitikrinti, ar nepermoka už elektros energiją – apie permokėjimą akivaizdų priminimą jie matys kiekvieną mėnesį su kiekviena gaunama sąskaita. Aiškiau pateikta informacija nurodant vartotojui galutinę jo mokamą kainą už kilovatvalandę ir mažiausią tiekėjo siūlomą kainą leis palyginti alternatyvas ir pasirinkti pigesnį tiekėjo siūlomą elektros energijos tiekimo planą“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Elektros energijos tiekėjai sąskaitose privalės aiškiai nurodyti galutinę elektros energijos kainą, įskaitant tiekimo, persiuntimo dedamąsias ir valstybės reguliuojamus mokesčius, suvartotą elektros energijos kiekį, tiekėjo taikomą mėnesio (abonentinį) mokestį, jeigu toks yra taikomas, ir galutinę mokėtiną sumą.

Leis vartotojui rinktis
Pasak Vartotojų aljanso tarybos nario, nevyriausybinės organizacijos „Žiedinė ekonomika“ direktoriaus Domanto Tracevičiaus, pokytis vartotojams leis suprasti jų galimybes.
„Ne visi vartotojai žino, kad gali nutraukti sutartį ar kitas planas padės sutaupyti. Galima pasidžiaugti, kad toks sprendimas buvo priimtas. Manau, kad matysime tolesnį vartotojų planų migravimą į pigesnius ir galėsime matyti sutaupymus“, – tikina jis.
Vis dėlto, „Elektrum Lietuva“ rinkodaros ir produktų departamento vadovas Mantas Kavaliauskas mano, kad tokia priemonė nepadės pasiekti išsikeltų tikslų, siekiant, kad vartotojai nepermokėtų už suvartojamą elektros energiją.
„Iniciatyva gera aktyvinti vartotojus, kad jie galėtų keisti tiek ir tiekėją, jei jiems nepasiūlo geresnio plano, tiek patį planą. Tačiau aktyvinimą pasiekti galima ir kitais būdais – vartotojų švietimu, nes ne visi žino, kad gali pasikeisti planą ir tiekėją.
Šis pakeitimas nepadarys tokio poveikio, kokio galbūt tikimasi. Praktika rodo, kad vartotojui ir taip yra sudėtingos elektros sąskaitos dėl niuansų – turime išrašyti sąskaitą ir už savo dalį, ir už ESO dalį, ir kitas reguliuojamas dalis. Tų skaičių daug ir vartotojas gali susiklaidinti“, – teigia M. Kavaliauskas.
Tačiau anot D. Tracevičiaus, vartotojus galima pasiekti per jų edukaciją, tačiau nepriklausomi tiekėjai jos nesiima aktyviai. Be to teigia, kad šis pokytis leis išlaikyti konkurenciją.
„Jeigu vartotojas pasirinks planą, jau bus sutaupymai. Ir pats tiekėjas ieškos būdų pasiūlyti pigiau. Konkurencija veiks. Tam ir yra liberalizacija“, – sako nevyriausybinės organizacijos „Žiedinė ekonomika“ direktorius.
