5.7 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Nootropinių medžiagų galia: Kas tai yra ir kodėl turėtumėte juos naudoti?

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Nootropiniai preparatai yra kognityvines funkcijas gerinantys papildai. Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje dažnai reikia turėti aštrų protą, kad galėtumėte priimti naujus iššūkius ir neatsilikti nuo konkurentų. Nootropiniai preparatai skirti būtent tam. Jie paprastai vadinami protingais vaistais arba kognityvinių funkcijų stiprintojais. Šias medžiagas jau dešimtmečius vartoja studentai, dėstytojai, specialistai ir kariškiai, kad pagerintų savo budrumą ir susikaupimą, siekdami geresnių intelektinių rezultatų.

Nootropines medžiagas asmenys vartoja norėdami pagerinti pažinimo funkciją. Šios medžiagos dažnai vadinamos kognityviniais stiprikliais, kognityviniais vaistais arba neurostiprintuvais. Joms priskiriami receptiniai antidepresantai, receptiniai stimuliatoriai, receptiniai antipsichotikai ir receptinės vaistažolės. Žmonės jau tūkstančius metų naudoja natūralius protingus vaistus savo protiniams gebėjimams pagerinti.

Nootropikai- tai natūralios medžiagos, kurias žmonės jau tūkstančius metų vartoja pažinimo gebėjimams gerinti ir protiniam intelektui didinti. Jie nėra receptiniai ir neturi jokio neigiamo šalutinio poveikio. Rawpowders.lt ekspertai dalinasi kokios yra notropikų naudos, poveikis, rūšys.

Kaip veikia nootropinės medžiagos?

Daugelis nootropinių medžiagų teigiamai veikia smegenų neuromediatorius, hormonus ir receptorius. Jie gali padidinti smegenų galią keisdami šių medžiagų kiekį. Kai kurie nootropiniai preparatai skatina neuronų augimą, didina kraujotaką ir deguonies kiekį smegenyse bei smegenų gebėjimą saugoti ir atkurti prisiminimus.

Nootropinių medžiagų rūšys

  • Racetamai: Šios medžiagos dažnai vartojamos gydant centrinę nervų sistemą veikiančius sutrikimus. Jos daugiausia naudojamos su amžiumi susijusiems sutrikimams gydyti, tačiau taip pat vartojamos atminčiai ir dėmesio koncentracijai gerinti.
  • Nootropinės medžiagos, didinančios neuromediatorių kiekį: Šios medžiagos didina neuromediatorių kiekį smegenyse. Jos gali pagerinti dėmesį, susikaupimą ir nuotaiką didindamos serotonino, dopamino, norepinefrino ir GABA kiekį.
  • Nootropinės medžiagos, didinančios receptorių lygį: Šios medžiagos didina receptorių lygį smegenyse, todėl gali pagerinti atmintį, mokymąsi ir dėmesio sutelkimą.
  • Nootropinės medžiagos, didinančios neuronų augimą: Šios medžiagos didina smegenų ląstelių augimą, o tai gali pagerinti mokymąsi ir pažinimą.
  • Nootropinės medžiagos, skatinančios sveiką smegenų senėjimą: Šios medžiagos padeda išlaikyti sveikas smegenis senstant, nes skatina sveikų ląstelių augimą ir užkerta kelią pažinimo funkcijų silpnėjimui.

Nootropinių medžiagų nauda

  • Gerina atmintį: Nootropinės medžiagos, didinančios neuromediatorių kiekį, gali pagerinti trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį. Jie taip pat gali sumažinti Alzheimerio ligos simptomus, nes didina acetilcholino gamybą smegenyse.
  • Didina dėmesio sutelkimą: Kai kurie nootropiniai preparatai gali pagerinti dėmesio sutelkimą, koncentraciją ir dėmesį. Tai gali sumažinti ADHD poveikį, pagerinti akademinius rezultatus ir sumažinti nerimo bei nuotaikos sutrikimų simptomus.
  • Geresnis mokymasis: Kai kurie nootropiniai preparatai gali skatinti sveiką smegenų senėjimą ir užkirsti kelią kognityvinių funkcijų silpnėjimui, nes didina smegenų ląstelių augimą. Tai gali pagerinti atmintį, pažinimą ir gebėjimą mokytis.
  • Geresnė nuotaika: kai kurie nootropiniai preparatai gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti nuotaikos sutrikimų, tokių kaip nerimas ir depresija, simptomus.

Šalutinis nootropinių medžiagų poveikis

  • Mieguistumas: Daugelis nootropinių medžiagų gali sukelti mieguistumą, ypač jei vartojamos prieš miegą. Tai gali būti pavojinga, jei vairuojate ar naudojate pavojingus mechanizmus. Dažnai tai galima sumažinti nootropinę medžiagą vartojant prieš miegą.
  • Padidėjęs kraujospūdis: kai kurios nootropinės medžiagos gali padidinti kraujospūdį, o tai gali būti pavojinga žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį ar sergantiems širdies ligomis. Dažnai tai galima sumažinti nootropinę medžiagą vartojant su maistu.
  • Halitozė: Daugelis nootropinių medžiagų gali sukelti halitozę, t. y. nemalonų burnos kvapą. Jį galima sumažinti kramtant gumą, geriant vandenį ir valantis dantis prieš vartojant nootropinę medžiagą.
  • Pykinimas: Kai kurios nootropinės medžiagos gali sukelti pykinimą, todėl jų geriau vengti, jei anksčiau sirgote pykinimu. Jį dažnai galima sumažinti nootropinę medžiagą išgėrus prieš valgį.

Šias medžiagas jau tūkstančius metų vartoja įvairių kultūrų žmonės, kad pagerintų savo pažinimo funkciją. Jos nėra receptiniai vaistai ir neturi jokio žinomo medicininio neigiamo šalutinio poveikio. Jos gali pagerinti atmintį, sutelkti dėmesį, nes keičia neuromediatorių, receptorių ir smegenų ląstelių augimo lygį. Jie taip pat gali skatinti sveiką smegenų senėjimą ir užkirsti kelią kognityvinių funkcijų silpnėjimui, nes didina smegenų ląstelių augimą.

Jie gali būti vartojami kaip tabletės, skysčiai ir geliai, taip pat juos galima įkvėpti garų pavidalu, vartoti su maistu ir gėrimais arba dėti po liežuviu. Kai kurie jų yra natūralūs ekstraktai, o kiti – sintetiniai junginiai. Jie gali būti vartojami miltelių, skysčių ir batonėlių pavidalu.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nepasitarę su gydytoju vartojate papildus? Galite sulaukti skaudžių pasekmių

confident-noyce

Kaip įtraukti beta alaniną į savo treniruotes?

confident-noyce

Kokius papildus vartoti kasdien?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau