Niurkonių kaime – talkos

Niurkonių kaime – talkos

Ona STRIŠKIENĖ / Organizatorių nuotr.

Du balandžio mėnesio savaitgalius Niurkonių kaime, Pasvalio rajone, vyko talkos. Kvietime į talką buvo rašoma: „2002 metų vasarą bokštas buvo įskeltas žaibo. Laikinai sutvarkėme, kad jis išgyventų. Atėjo laikas vėl juo pasirūpinti. Prisijunkite savanorišku darbu, iniciatyvomis, lėšomis.“

Abu savaitgalius buvo tvarkyta aplinka apie didingą koloną-obeliską. Ta vieta laukuose netoli tebestovinčios Niurkonių koplyčios ir buvusio Niurkonių medinio dvaro, kurio nebelikę. Niurkonių kaime brolio generolo Juozapo Vavžeckio lėšomis buvo pastatyta Tomo Vavžeckio atminimo koplyčia (arch. Julijus Grosas). Niurkonių koplyčia – Tomo Vavžeckio memorialas, pastatytas jo atminimui pagerbti. Tai ne tik architektūros, bet ir istorijos paminklas 1794 m. (Kosciuškos) sukilimo garbei – ko gero, vienintelis visoje Lietuvoje.

Pirmąsias žinias apie šią vietovę ir žmones perskaičiau 1991 metais Vytauto Vyšniausko sudarytoje knygoje „Paįstrio apylinkės istorija“. Čia rašoma: „Apylinkėse, be Paįstrio bažnyčios, yra Niurkonių koplyčia, statyta 1827 metais ir skirta 1794 m. sukilimo vado Tomo Vovžeckio atminimui.

BIC

Tomas Vavžeckis (1754-1816) buvo Lietuvos ir Lenkijos politinis ir karinis veikėjas. Teisininkas, 1782-1784 – LDK vyriausiojo tribunolo teisėjas. Ketverių metų seime (1788-1792) priklausė Patriotų partijai ir su kitais parengė Gegužės trečiosios konstituciją. Civilinių ir karinių tvarkomųjų komisijų įsteigimo iniciatorius. 1794 m. sukilėlių vyriausybių – Lietuvos tautinės aukščiausios tarybos (1794.IV.24.-VI.11.), Tautinės aukščiausios tarybos (Varšuvoje 1794.V.28.-XI.4.) narys. Nuo 1792.V.12 Žemaičių divizijos vadas, generolas leitenantas. Tadui Kosčiuskai patekus į nelaisvę (X.30.), nuo lapkričio 12 d. sukilėlių vyriausiasis vadas“.

Po antrosios talkos vieno iš iniciatorių Algimanto Stalilionio žodžiai: „Džiugu, kad vis daugiau žmonių atsiliepia į kvietimą talkininkauti. Malonu, kad atvažiavo iš šio kaimo kilusi Ona Petrauskaitė Tamauskienė. Jinai buvo vyriausia talkos dalyvė, na, o jauniausia – 4 m. Ainė. Ainė –  patyrusi žygeivė –  jau yra dalyvavusi daugiaetapiame žygyje PARTIZANŲ LIETUVA.“

Sutvarkyta aplinka, akmenimis išgrįsta aikštelė apie koloną. Bus pradėta tinkuoti paminklo apačia. Atėjus laikui ant kolonos puikuosis, anksčiau buvęs, atkurtas metalinis žirgas.

AIK

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.