-13 C
Panevėžys
Šeštadienis, 16 sausio, 2021

Netektis: mirė teatro legenda, J. Miltinio mokinys – aktorius A. Paulavičius

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖ, LRT.LTFotoJP
A. Paulavičius.

Panevėžys ir Lietuva neteko žymaus ir daugeliui gerai pažįstamo Juozo Miltinio dramos teatro aktoriaus, neseniai, beveik prieš mėnesį, paminėjusio 77-ąjį jubiliejų, Algirdo Romualdo Paulavičiaus.

Nors panevėžiečiai retokai matydavo aktorių vaikštinėjantį po Panevėžį, bet gerai mena A. Paulavičiaus sukurtus vaidmenis teatre, kine. Jo sodrus ir įsimenantis balsas žiūrovus persmelkdavo iki pat širdies gelmių. Net ir patį mažiausią vaidmenį, kuriam nereikėjo daug kalbėti, o pasakoti istorijas A. Paulavičius mėgo, kūrė atsakingai ir įsimintinai.

Kur aktorius bus pašarvotas ir kur bus laidojamas, turėtų paaiškėti antradienį.

Kolegė aktorė Eleonora Koriznaitė, velionį pažinojusi nuo vaikystės, nuo teatro kelionių po Lietuvą, nes jos mama, aktorė Eleonora Matulaitė, nuolat pasiimdavo dukrą į gastroles.

„Panašūs, panašūs“

A. Paulavičius garsėjo kaip labai draugiškas, optimistiškas, linksmas žmogus, humoristas. Žinojo daugybę anekdotų. Kartą dešimtmetė Eleonora vaikščiojo su aktoriumi po jo gimtuosius Kėdainius. Tas paliepė kiekvienam sutiktajam sakyti, kad ji esanti jo dukra.

„Panašūs, panašūs“, – linkčiojo galva sutiktieji.

Kolegė aktorė stebėjo A. Paulavičiaus karjerą nuo jo jaunystės. Anot jos, jis buvo nepaprastai gražus vyras, „moterys dėl jo alpdavo“.

Aktorius labai mylėjo vaikus, turėjo plačią širdį. Kartą E. Koriznaitei padovanojo visus savo mamos papuošalus, kol toji buvo išėjusi iš namų. Dar gavusi ir importinę vokišką lėlytę.

„Kai dovanas parsinešiau į grimo kambarį, kur turėjo būti spektaklis, mama pamatė, išsigando, sakė: „Dieve mano, ateis Algio mama žiūrėti spektaklio ir viską pamatys. Kuo greičiau atiduok“, – prisimena aktorė. Papuošalus teko grąžinti, o lėlė jai liko.

 

***

Aktorius A. Paulavičius gimė 1943 m. spalio 27 dieną Kėdainiuose.

1966-aisiais baigė J. Miltinio teatro studiją ir pradėjo dirbti Panevėžio dramos teatre, o dabar tai J. Miltinio dramos teatras. Teatre sukūrė virš 110 vaidmenų, tarp jų Figaro Bomarše „Sevilijos kirpėjuje“, Juozapą II-ąjį P. Šefero „Amadėjuje“, Aleksejų Turbiną M. Bulgakovo „Turbinų dienose“, Veršininą A. Čechovo „Trijose seseryse“, Kreontą Sofoklio „Care Edipe“ ir kitus.

Nepamirštami, žiūrovų pamėgti buvo ir kiti A. Paulavičiaus vaidmenys: Frilis – R. Bredberio „Pienių vyne“, Jajičnica – N. Gogolio „Vedybose“.

Įsimintinas Juozo Hananos vaidmuo G. Grekovo pjesėje „Hanana, kelkis ir eik“ atskleidė visą aktoriaus talento jėgą ir sužavėjo ne tik žiūrovus, bet ir kolegas bei kritikus.

2011 metais D. Tamulevičiūtės profesionaliųjų teatrų festivalyje A. Paulavičius buvo nominuotas geriausiu personažo be žodžių atlikėju.

Ne ką mažiau įsimintini aktoriaus vaidmenys kino filmuose: 1970 – „Šūviai griuvėsiuose“, rež. Vitalijus Četverikovas, Belarusfilm; 1971 – Adolis Vilkauskas. „Žaizdos žemės mūsų“, rež. Marijonas Giedrys, Lietuvos kino studija (LKS); 1975 – Jurėnas. „Nerami rudens diena“, rež. Algimantas Kundelis, LKS; 1977 – Girinis – „Ko verkė pušys“, rež. Balys Bratkauskas, LTV; 1980 – „Broliai Riko“, rež. Genadijus Ivanovas, Belarusfilm; 1980 – Kas trečias, rež. Eduardas Chačaturovas, Uzbekfilm, Belarusfilm; 1982 – Turtuolis, vargšas…, rež. Arūnas Žebriūnas, LKS; 1983 – „Svetimos aistros“, rež. Janis Streičs, Rygos kino studija; 1983 – Stulpinas. „Skrydis per Atlantą“, rež. Raimondas Vabalas, LKS; 1984 – „Aplodismentai, aplodismentai“, rež. Viktoras Buturlinas, Lenfilm; 1985 – Variantas „Zombis“, rež. Jebgenijus Jegorovas, Mosfilm; 1986 – „Pasistenk likti gyvas“, rež. Genadijus Ivanovas, M. Gorkio kino studija; 1987 – Kapitonas Eseris. „Savaitgalis pragare“, rež. Almantas Grikevičius, Avtandilas Kvirikašvilis, Vytautas Žalakevičius, LKS; 1987 – „Šešiolikmečiai“, rež. Raimundas Banionis, LKS; 1991 – Voras, rež. Vasilis Masas, Rygos kino studija; 1991 – „Mirtis užkulisiuose“, rež. Borisas Durovas, Delta – film; 1992 – „Atostogos“, rež. Audronė Slavinskienė; 2008 – Pilotas, rež. Saulius Vosylius; 2011 – Tadas Blinda Pradžia, rež. Donatas Ulvydas; 2013 – „Šimtametis, kuris išlipo pro langą ir dingo“, rež. Felix Herngren.

Įvertinimas: LTSR nusipelnęs artistas (1987), TSRS KM premija (1974), XVII kino festivalio Kijeve (Ukraina) žiuri diplomu už pagrindinį vaidmenį Rygos (Latvija) kino studijos filme „Svetimos aistros“ (1984).

2011 m. Dalios Tamulevičiūtės profesionaliųjų teatrų festivalyje nominuotas geriausiu personažo be žodžių atlikėju už Juozo Hananos vaidmenį G. Grekovo „Hanana, kelkis ir eik“. 2012 m. teatrų festivalyje „Vaidiname žemdirbiams“ už Juozo Hananos vaidmenį pripažintas geriausiu antrojo plano aktoriumi.

Išrinktas 2013-ųjų labiausiai nusipelniusiu panevėžiečiu kultūros srityje – už indėlį į Panevėžio teatro meno kultūrą, visos Lietuvos teatro simboliais tapusius vaidmenis bei miesto garsinimą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Mirė architektas V. Brėdikis

confident-noyce

Anapilin iškeliavo Metų panevėžietis, bendrovės „Stigma“ vadovas A. Zigmantas

confident-noyce

Praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 50–99 metų žmonės, daugiausia – 70–79 metų grupėje

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau