Pavasarį saulei vis dažniau pasirodant, daugelis mėgsta pasišildyti jos spinduliuose. Ir net jei lauke šiomis dienomis vėsoka, kremas nuo saulės – būtinas, jei norite apsaugoti savo odą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių. „Camelia“ farmacijos specialistė Karolina Vėgėlė sako, kad dažniausiai tai lemia įsitikinimas, jog apsauginės priemonės reikalingos tik vasarą ar keliaujant atostogų į šiltus kraštus, nors tai – netiesa.
Kai lauke dar vėsu ir saulėje kaitiname tik veidą ir rankas, priemonės nuo saulės reikalingiausios būtent šioms kūno vietoms.
„Saulė mūsų odą veikia visus metus, o jos pačių kenksmingiausių UVA spindulių neuždengia nei ploni debesys, nei stiklas. UV spinduliuotė, kuri skatina priešlaikinį odos senėjimą ir sukelia vėžį, veikia mus net vėjuotą ir vėsią dieną. Dėl to apsauga nuo saulės reikia rūpintis nepriklausomai nuo metų laiko ir nepertraukiamai“, – teigia farmacijos specialistė K. Vėgėlė.
Kokias pasekmes sukelia žalingi UV spinduliai?
Anot „Camelia“ farmacijos specialistės, įprastai jau po kelių šiltesnių pavasario dienų į vaistinę ieškoti pagalbos ateina nenaudoję apsaugos priemonių ir nukentėję nuo žalingų UV spindulių. Kai švieži saulės nudegimai pasireiškia odos paraudimu, perštėjimu ir patinimu, rekomenduojamos priemonės su pantenoliu arba natūraliais augaliniais ekstraktais, pavyzdžiui, alavijų. Jos mažina odos sudirgimą, suteikia vėsumo pojūtį, drėkina ir gydo dėl saulės poveikio atsiradusius pažeidimus.
„Dažnai į vaistinę ateina ir tie, kurie susiduria su ilgalaikiais saulės poveikio padariniais. Jų veido kapiliarai yra išsiplėtę, oda praradusi elastingumą, o dėl sutrikusios kolageno gamybos atsiradusios raukšlės ir pigmentinės dėmės. Tada padės priemonės su vitaminu C, kuris šviesina atsiradusius odos spalvos pakitimus ir skatina kolageno gamybą. Galima rinktis priemones su švelniomis rūgštimis, kurios skatinti odos atsinaujinimo procesą ir padeda sumažinti jau esamas raukšles. Pacientui visada paaiškinu, kad geriausią rezultatą pavyks pasiekti, jeigu šios skirtingos priemonės bus naudojamos kartu“, – pasakoja K. Vėgėlė.
Veidui ir rankoms – ypatingas dėmesys
Šiuo metu, kai vis daugiau laiko praleidžiame lauke ir, nors ir neišsirengiame paplūdimyje, veidą, lūpas ir rankas reikėtų rūpestingai apsaugoti. Veido kremą su SPF reikėtų naudoti visada. Intensyvėjant saulės spinduliams, apsaugą reikėtų stiprinti. Šiuo metu geriausiai rinktis kremus su SPF30, o vasarą tinkama apauga – SPF 50 ar net daugiau.
„Veidui taip pat gera išeitis yra makiažo pagrindai, pudros su apsauga nuo saulės, tačiau nepamirškite, kad apsaugą dienos metu reikia atnaujinti. Tokiu atveju galima rinktis birią fiksuojančią pudrą su SPF 20–25, kurią dienos metu reikėtų aplikuoti papildomai, – pataria K. Vėgėlė.
– Jeigu nenorite naudoti fiksuojančios pudros, galite ją pakeisti veido dulksna ar migla, kurios suteikia patikimą apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių. Šias priemones galima naudoti ne tik ant švarios odos, bet ir makiažo.“
Nepamirškite lūpų priežiūros – tai itin svarbu, nes jų oda ypatingai plona ir lengvai paveikiama saulės. Lūpų priežiūrai yra sukurta patogi ir lengvai naudojama priemonė – specialus lūpų pieštukas su SPF 15–20, kurį reikia aplikuoti kas kelias valandas.
„Tokios priemonės naudojimas leidžia išvengti dėl žalingo saulės poveikio ant lūpų atsirandančios pūslelinės arba šios ligos paūmėjimo, jeigu ji dažnai atsinaujina“, – priduria K. Vėgėlė.
Šiuo metu rankoms tinkamas kremas – su SPF 30 apsauga. Nepamirškite kremo pakartotinai užtepti po kelių valandų, priklausomai, kaip gamintojas nurodė ant pakuotės, arba, jei rankas plovėte.
Nepamirškite – net jei lauke vėsu ir vėjuota, o saulė vos išlenda iš debesų, jos spinduliai vis tiek veikia mūsų odą, tad apsauga siekiant išvengti žalingo poveikio, būtina ir tokiu atveju.