Net ir optimistinė klimato kaitos prognozė skamba katastrofiškai

Dabartinis žmonijos tempas veda iki šio amžiaus pabaigos pasiektino Žemės įkaitinimo maždaug 3 laipsniais pagal Celsijų, virš priešindustrinio lygmens.

Šiltėjimo lygis būtų pragaištingas. Kodėl?

Iki šiol pasaulis sušilo kiek daugiau nei 1°C laipsniu. Pažiūrėkite kas vyksta apdegusioje Australijoje, sparčiai tirpstančioje Grenlandijoje ir negailestingai šylančiuose vandenynuose.

Šis 3°C laipsnių traukinys, kuriuo mes važiuojame, yra labiausiai tikėtinas šiltėjimo scenarijus. Tai reiškia, kad tokio masto šiltėjimas, greičiausiai, bus pasiektas išsilaikius iki šiol neveiksmingiems mūsų planams sumažinti anglies emisijas, žurnale „Nature“ paskelbtame komentare teigia klimato tyrėjai.

Net ir 3°C šiltėjimo atveju mes atsidurtumėme tarsi „verdančiame vandenyje“.

„3°C  pasaulis kai kuriems vis tiek reikštų katastrofinius padarinius, salų, koralų, Arkties jūrų ledo, kai kurių sausumos ledynų praradimus, nepamirštant ir ekstremalių orų reiškinių pokyčių,“ – sakė Glen Peters, tyrimų direktorius iš Tarptautinio klimato ir aplinkos tyrimų centro (CICERO) Osle, Norvegijoje, kuris taip pat yra ir šio komentaro autorius.

„Tai pasaulis, kurio mes norime išvengti,“ – sakė Peters.

„Trys laipsniai pagal Celsijų vis tiek yra blogai,“ – pabrėžė Sarah Green, aplinkos chemikė iš Mičigano technologijos universiteto, neprisidėjusi prie „Nature“ komentaro.

„Tiek 3°C, tiek 5°C yra ganėtinai katastrofiniai ir mes nenorime susidurti nei su vienu iš jų,“ – sakė Green.

Geros ar blogos naujienos?

Buvimas ant 3°C bėgių nėra gera žinia.

Visgi, egzistuoja ir šviesesnės perspektyvos. Judėjimas link 3°C, o ne 5°C, veda civilizaciją arčiau gerokai ambicingesnių 1,5 ar 2°C šiltėjimo tikslų, kuriems pasaulio valstybės pritarė istoriniame JT Paryžiaus susitarime (iš kurio, daugelio nepasitenkinimui, Trumpo administracija planuoja pasitraukti jau šį lapkritį).

„Faktas, kad mes judame link 3°C, virtualiai neturėdami jokių klimato politikų, turėtų suteikti mums nedidelės vilties, kad mes galime gebėti pakreipti savo maršrutą ir link 1,5 ar 2°C,“ – sakė Peters.

Mūsų laukia nežinios kupina ateitis

Jei mes judėtume 5°C traukiniu, perspektyvos stabilizuoti klimatą iš tiesų būtų demoralizuojančios. Didesnės ekstremalaus klimato poveikio švelninimo priemonės gali paversti sudėtingesnėmis, nei jos yra dabar.

Problema būtų priimama kaip nekontroliuojama ir nebeišsprendžiama.

Šiltėjimo apribojimas ties 2°C yra „herakliškas darbas“, rašoma Peters paskelbtame klimato darbe. Mes galimai esame 3°C traukinyje, tačiau 2°C siekis yra toli, toli, labai toli nuo mūsų. Net jei keturios didžiausios teršėjos anglimi – JAV, Kinija, ES ir Indija, pasiektų tikslą per artimiausius kelis dešimtmečius dramatiškai sumažinti savo emisijas, likusi pasaulio dalis per artimiausius dešimt metų turėtų radikaliai apriboti anglies emisijas iki beveik nulio.

Kaip skelbia JTO, tam, kad būtų pasiektas 1,5°C  siekis, per artimiausią dešimtmetį globali civilizacija anglies emisijas turi sumažinti po 7,6 procentus kasmet.

Tai precedento neturintis lygis. Šiltėjimo apribojimas ties 1,5°C, 2°C ar kažkur viduryje šių laipsnių, pareikalaus beprecedenčių globalių pastangų, nukreiptų į civilizacijos energijos, pramonės, žemės ūkio ir transporto sistemų transformavimą.

Kad suprastumėte šį iššūkį, pažvelkite į Jungtines Amerikos valstijas. Transporto sektorius JAV yra pirmaujantis šiltnamio efektą skatinančių dujų skleidėjas. Tuo tarpu 2018 metais kuro naudojimas šalyje pasiekė aukščiausią nacionalinį lygį.

Žinome kaip išvengti katastrofinio šiltėjimo, bet

Klimato mokslininkai vis dar bando suprasti, kaip labai komplikuoti Žemės vandenynų, atmosferos, ledo pasaulių ir sausumos ryšiai skirtingais būdais sąveikautų Žemei šylant.

Natūralios Žemės sistemos gali nebeveikti mūsų planetai toliau negailestingai šylant. Šios natūralios sistemos, tokios kaip anglies kiekiai, išlaisvinami ir tirpstančio Arkties dirvožemio (amžinojo įšalo) ir masyvių ledo sluoksnių traukimasis, gali skatinti žymesnį šiltėjimą, nei mes manome, pastebėjo Overpeck iš Mičigano universiteto.

Šiltėjanti Žemė gali mus pastumti gerokai už 3°C, tačiau, kaip demonstruoja Peters, ne mažiau nei 3°C vis tiek yra labiau tikėtini nei 5°C. Vis dėlto, žinojimas, ką reikštų labiau katastrofinis 5°C  scenarijus, yra gyvybiškai svarbus mokslinis uždavinys.

Galų gale, kad ir kuriame šiltėjimo maršrute mes esame, pati svarbiausia fundamentalioji taisyklė nesikeičia. Daugiau emisijų reiškia daugiau šiltėjimo, o mažiau emisijų – mažiau šiltėjimo.

Anglies emisijos toliau kyla. Žemės atmosferinio anglies dioksido, šiltnamio efektą skatinančių dujų, lygiai šiuo metu kyla į neregėtas aukštumas. CO2 lygiai tokie aukšti nebuvo mažiausiai 800000 metų, o dar labiau tikėtina – ištisus milijonus metų.

Be to, anglies lygiai šiuo metu kyla tokiais tempais, kurie precedento neturi tiek geologiniuose, tiek istoriniuose įrašuose.

Mes galime užtikrintai prognozuoti, kad 3°C  bus katastrofiniai. Tačiau mes žinome, kaip išvengti tokios ateities. „Sunkiausia prognozuoti, kaip reaguos žmonės,“ – sakė Sarah Green.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Orų prognozė: žiemiški orai tęsis, tačiau jie bus kitokie

confident-noyce

ORAI: nuo smarkesnio atšalimo saugos debesys

confident-noyce

Orų prognozė: kelioms dienoms sugrįš žiema

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau