1.7 C
Panevėžys
Penktadienis, 19 balandžio, 2024

Nepriklausomoje Lietuvoje prekyba žmonėmis vis dar aktuali tema

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, BNS, FREEPIK.COM
Prekyba žmonėmis – viena jautriausių nusikalstamų veikų, į kurias įtraukiami asmenys dažnai patiria ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą.

Prekyba žmonėmis – viena jautriausių nusikalstamų veikų, į kurias įtraukiami asmenys dažnai patiria ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą. Prekybai žmonėmis galime priskirti: seksualinio išnaudojimo, vergiško darbo, priverstinio elgetavimo ir kitus su žmonių išnaudojimu susijusius atvejus.

Bene ryškiausias šiuolaikinės vergovės pavyzdys – prekyba žmonėmis.

Prekyba žmonėmis pagal savo pelningumą yra antras pasaulyje nusikaltimas po prekybos narkotikais. Europos Sąjungos duomenimis – prekybos žmonėmis mastai nuolat auga – tai vadinamoji modernioji vergovė.

Remiantis Informatikos ir ryšių departamento statistika, 2020 metais prekybos žmonėmis aukomis tapo 19 Lietuvos piliečių. Nukentėjusieji dažnai patiria baimę, nesaugumą, gėdą – ir tai tik keletas išgyvenimų, kurie palieka ilgalaikes pasekmes.

Paverčia paklusniais įrankiais

Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) vadovė Kristina Mišinienė sako, kad net skaičiuojant nepriklausomos Lietuvos dešimtmečius vis dar kalbama apie prekyba moterimis.

„Teisėsauga tiria tokių nusikaltimų schemas, o mūsų centras nepaliaujamai teikiame pagalbą nukentėjusioms. Šiandieniniai prekeiviai moterimis išsiskiria psichologinėmis manipuliacijomis, kurios pažeidžiamas moteris paverčia tiesiog paklusniais įrankiais jų rankose. Be to, turinčias psichologinių, finansinių problemų moteris nesunku „prisijaukinti“, suvaidinti, jog jos tau brangios, svarbios, o tada jau pastūmėti prostitucijos, fiktyvių santuokų link“, – aiškino KOPŽI vadovė K. Mišinienė.

Susivokti reikia laiko

Pasak KOPŽI vadovės, nors didžiuojasi Panevėžio apygardos kriminalistų, specializuoto prokuroro atkakliu darbu ištiriant tokius nusikaltimus, tačiau pripažino – nėra lengvo atsakymo, ką daryti, jog pažeidžiamos moterys, mergaitės būtų saugesnės, netaptų piktavalių veikėjų grobiu.

„Deja, nėra lengvo atsakymo. Neretai aukų artimieji taip pat neatpažįsta artėjančios grėsmės ženklų, gal tų neabejingų žmonių iš viso šalia nėra, socialinės tarnybos irgi sureaguoja, kai kažkas jau įvyksta“, – svarstė K. Mišinienė ir tęsė:

„Pačioms nukentėjusioms neretai prireikia nemažai laiko, kol jos supranta tapusios aukomis, jos nedrįsta prašyti pagalbos. „Aš norėjau, kad visa tai baigtųsi, kad mane išgelbėtų, nebegalėjau daugiau gyventi tokiame košmare“, – vėliau mums pasakojo jauna moteris, santykiavusi su nepažįstamais vyrais, net teismo salėje bijojusi susitikti su ją išnaudojusiu prekeiviu moterimis.

Aišku yra viena – ten, kur vienatvė, apleisti, palikti patys spręsti savo nesibaigiančias problemas pažeidžiami žmonės – anksčiau ar vėliau prisistato apsukrūs išnaudotojai, įkalbinėjimais, apgaule ar net smurtu įvykdantys savo užmačias.“

K. Mišinienė.

Pasiekė gerų rezultatų

Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas, kuris specializuotose bylose, susijusiomis su prekyba žmonėmis, yra pasiekęs apkaltinamųjų nuosprendžių poroje unikalių bylų.

„Vienoje byloje kaltinimai buvo pateikti prekyba moterimis seksualiniam iškrypėliui, kuris internete užverbavo neįgalią merginą susitikinėti savo namuose su sekso pirkėjais. Buvo filmuojami lytiniai aktai, kurių transliacijas šis liguistas žmogus tiesiog stebėdavo. Manipuliuodamas pažeidžiamos jaunuolės jausmai ir visiškai ją užvaldė, merginos šeimai nieko nė neįtariant“, – pradėjo pokalbį prokuroras ir iškart pristatė kitą atvejį:

„Kitoje byloje auka buvo pasirinkta sudaryti fiktyviai išnaudojančiai santuokai. Jo organizatoriai – vienos Centrinės Azijos šalies gyventojai – tikėjosi paversti dideliame nepritekliuje gyvenančią vienišą motiną patikimu bilietu į Europos Sąjungą. Teismas nuteisė fiktyvų jaunikį ir jam padėjusį giminaitį kaip prekeivius žmonėmis. Šiuo metu nagrinėjama apeliacija.“

Prekyba žmonėmis – viena jautriausių nusikalstamų veikų, į kurias įtraukiami asmenys dažnai patiria ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą.

Informacija iš įvairių šaltinių

Pasak prokuroro, informacija apie šias nukentėjusias merginas gauta iš nevyriausybinės organizacijos KOPŽI.

„Be to, buvo gauta informacija ir iš socialinių darbuotojų. Buvo nustatyti nusikalstamos veikos požymiai – prekyba žmonėmis. Pradėti ikiteisminiai tyrimai, o juo atlikus – bylos pasiekė teismus. Esminis požymis šių nusikaltimų, kad į teisėsaugos institucijas kreipėsi ne pačios merginos, bet vienu atveju pranešė merginos artimieji ir KOPŽI, o kitu – socialinė darbuotoja“, –aiškino A. Navickas ir aiškino, jog ikiteisminį tyrimą kontroliuoja prokuratūra, kad nebūtų pažeisti įstatymą.

Profesionalai išsiaiškina

Panevėžio apygardos prokuratūros ONKT skyriaus prokuroras A. Navickas pasakojo, kad vienas šių minėtų atvejų – susijęs su Panevėžio kraštu.

„Kitas atvejis – Utenos krašto. Bylos jau pasiekusios teismą ir pirmos instancijos teismuose priimti kaltinamieji nuosprendžiai. Atvejis, kuris liečia fiktyvią santuoką, vyksta apeliacinis nagrinėjimas. Šie nusikaltimai turi savotišką specifiką ir reikia turėti tam tikrų žinių. Daugelių atvejų sėkmė priklauso ir nuo tyrėjų kvalifikacijos ir reikia pagirti, kad tyrėjai, kurie specializuojasi šio pobūdžio nusikaltimuose – kvalifikuoti ir žino, kokių duomenų reikia. Profesionalumo dėka nusikaltimai yra išaiškinami. Sėkme priklauso ir nuo pačios aukos, kokius duomenis pateiks, kokios psichologinės būsena aukos. Šiuo atveju labai pagelbėja KOPŽI darbuotojai, kurie suteikia psichologinę pagalbą“, – aiškino pareigūnas ir teigė, kad geras rezultatas pasiekiamas bendraujant institucijoms: policijos ir prokuratūros pareigūnams bei KOPŽI.

A. Navickas.

Visos tiesos nesakė

Pasiteiravus, kokios bausmės skiriamos už šiuos padarytus nusikaltimus, Panevėžio apygardos prokuratūros ONKT skyriaus prokuroras A. Navickas paaiškino:

„Pirmuoju atveju, dėl fiktyvios santuokos, dviem, padariusiems nusikaltimą, paskirtos po 4 metus laisvės atėmimo, o kitu atveju – treji metai laisvės atėmimo. Mažesnė bausmė todėl, kad nusikalstamą veiką padaręs neneigė kaltės. Beje, antrasis atvejis dėl seksualinės prievartos – labai retas, nors, padaręs nusikaltimą, visos tiesos nesakė, bet neneigė padaryto nusikaltimo.“

Surandamos įvairiais būdais

Kadangi prokuroras specializuojasi tokiose bylose, aiškino, kodėl merginos patenka į tokias situacijas.

„Priežastys, kodėl merginos patenka į vergijos pinkles, – įvairios. Tai ir socialinė atskirtis, sveikatos ir psichologinės problemos. Tokiomis situacijomis prekiautojai žmonės naudojasi ir įtraukia į savo pinkles. Pažeidžiamomis merginomis – lengviau manipuliuoti ir jas išnaudoti“, – pasakojo A. Navickas, o pasiteiravus, kaip surandamos ir įtraukiamos į pinkles merginos, paaiškino:

„Įvairiai atrandamos. Per pažįstamus, draugus, pažintis interneto svetainėse. Tais atvejai apie kuriuos kalbamės – fiktyvi santuoka, mergina buvo surasta per pažįstamus, o antruoju atveju – susipažino internetu.“

Prekyba žmonėmis – viena jautriausių nusikalstamų veikų, į kurias įtraukiami asmenys dažnai patiria ne tik fizinį, bet ir psichologinį smurtą.

Bylos specifinės

Pasak Panevėžio apygardos prokuratūros ONKT skyriaus prokuroro, nagrinėjant bylas teismuose, stengiasi, kad nuketėjusios kuo mažiau dalyvautų nagrinėjant bylas.

„Stengiamės aukas apklausti ikiteisminio tyrimo metu pas ikiteisminio tyrimo teisėją, dalyvaujant įtariamajam. Taip auka patyria mažesnę psichologinę traumą, nes dešimt kartų pasakoti tą patį ir prisiminti patirtus išgyvenimus – sudėtinga. Ne kartą teko matyti verkiančias merginas. Šios bylos specifinės. Labai smagu, po visų teismo procesų, sužinoti, kad merginos, po patirtų išgyvenimų, atsitiesė ir pradėjo gyventi normalų gyvenimą. Teko net gi bendrauti su kai kuriomis ir sužinoti jų tolimesnį gyvenimą. Kartais merginos pakeičia gyvenamąją vietą, kad jaustųsi saugiau ir ramiau“, – pasakojo prokuroras A. Navickas ir sakė, kad tokias bylas kontroliuoja bene nuo 2013 metų.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Tai vyksta ir šiandien: atpažinkite prekybos žmonėmis ir išnaudojimo atvejus artimoje aplinkoje

confident-noyce

Ataskaita: prekybos žmonėmis aukoms Lietuvoje turi būti užtikrinama pagalba, kompensacijos

confident-noyce

Teismas atmetė už poveikį nukentėjusiajam prekybos žmonėmis byloje nuteisto vyro skundą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau