Neįgaliesiems patekti į Panevėžio polikliniką – misija neįmanoma

Neįgalūs panevėžiečiai dar negali normaliai ir saugiai patekti į Panevėžio miesto polikliniką. Tai viena iš sunkiau įveikiamų vietų, į kurią sėdintiems neįgaliojo vežimėlyje sudėtinga užvažiuoti pandusu į medicinos įstaigą, o norint pasinaudoti liftu, reikia persėsti į kitą vežimėlį – liftas nėra pritaikytas platesniems neįgaliojo vežimėliams.

Neįgalieji susitinka su medikais

Neįgaliųjų aplinkos asociacija vadovas Algis Gibas naujienų portalui JP aiškino, kad šiandien vidurdienį neįgalieji susitinka su Panevėžio miesto poliklinikos atstovais.

„Susitikimo pagrindinis tikslas – aptarti, kaip bus tvarkomas pandusas ir, ar bus keičiami įstaigos liftai, kad juose tilptų neįgaliųjų vežimėliai. Beje, poliklinika paruošė projektą, kaip bus tvarkomas pandusas. Jis pateiktas sistemai „Infostatyba“, – pasakojo A. Gibas.

A. Gibas.

Projekto nepasirašė

A. Gibas, kaip Neįgaliųjų aplinkos asociacijos vadovas, vertina projektus, susijusius su neįgaliaisiais.

„Projekto nepasirašiau, nes jame pristatomas ne tik panduso remontas, bet ir patekimas į poliklinikos 2-3 aukštus, nors apie lifto pakeitimą nėra užsiminta. Todėl projekto ir nepasirašiau. Dabar nežinau, kaip elgsis poliklinikos vadovai. Tikiuosi, kad susitikimo metu bus priimtas sprendimas, kai pagerinti aplinką neįgaliesiems, kad jie galėtų normaliai patekti pas gydytojus. Tuo labiau kad poliklinikoje neįgaliesiems tenka lankytis gana dažnai“, – pasakojo A. Gibas.

Problema sena

Neįgaliųjų aplinkos asociacijos vadovo nuomone, projekte galėjo būti pristatomas tik panduso remontas.

„Pastatų pritaikymas neįgaliesiems, kad jiems būtų patogu patekti į įvairias įstaigas – įsisenėjusi problema. Naujų statybų pastatai projektuojami su priemonėmis pritaikytomis žmonėms su negalia. Blogiau – su anksčiau pastatytais pastatais, kurie nebuvo pritaikyti neįgaliesiems. Renovuojant pastatus reikia nemažai lėšų, kad būtų įrengti pandusai, liftai. Tai lėtas procesas“, – pasakojo A. Gibas, bet mano, kad Panevėžyje vis daugiau atsiranda įstaigų, į kurias sudarytos sąlygos patekti negalią turintiems žmonėms.

Laukia pritarimo

Panevėžio miesto poliklinikos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Saulius Kriaučiūnas naujienų portalui JP patvirtino, kad šiandien susitinka su neįgaliųjų organizacijų atstovais.

„Pokalbio tema – pristatyti poliklinikos projektą, kurį įgyvendinus bus sutvarkytas pandusas ir sprendžiama, kaip neįgalieji patogiau galėtų patekti į poliklinikos antrą ir trečią aukštus. Labai svarbu, kad neįgalieji pritartų projektui. Tuomet galėtume skelbti konkursą ir per jį nustatytume, kas galėtų atlikti darbus“, – aiškino S. Kriaučiūnas ir tikisi, kad susitikime bus surastas sprendimas priimtinas abiem pusėms.

Naujas liftas – prabanga

Pasiteiravus, ar projektu bus išspręsta galimybė neįgaliesiems patekti liftu į poliklinikos antrą, trečią aukštus, poliklinikos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams S. Kriaučiūnas informavo:

„Naujo ir platesnio lifto įrengimas brangus dalykas. Kainuoja iki 70 tūkst. eurų. Šiuo metu turime patvirtintą finansavimą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų įrengti tinkamą pandusą. Tačiau poliklinika pasirūpino, kad neįgalieji galėtų patekti į antrą ir trečią aukštus. Turime parengę siauresnius neįgaliųjų vežimėlius, kurie telpa į liftą. Neįgaliesiems reikia tik į juos persėsti.“

Susirūpino Seimo nariai

Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 340 sveikatos priežiūros įstaigų, bet daugiau nei pusės jų patalpos nepritaikytos žmonėms su judėjimo ir net 74,4 proc. žmonėms su regos negalia. Šie duomenys paaiškėjo paskelbus 2018 metų tyrimų apie fizinės aplinkos pritaikymą neįgaliesiems valstybės ir savivaldybių gydymo paskirties įstaigose vertinimo rezultatus.

J. Džiugelis.

Nusprendę išsiaiškinti tokios apverktinos padėties priežastis Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Justas Džiugelis ir Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė sužinojo, kad dar 2001 metais patvirtintame aplinkos ministro įsakyme nurodyta, jog sveikatos priežiūros įstaigos turi būti pritaikytos žmonėms su negalia. Jų teritorijose žmonėms su negalia turi būti užtikrinta judėjimo ir patekimo į šias įstaigas galimybė.

Todėl abu Seimo nariai kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, ragindami imtis aktyvių veiksmų, kad teisės aktų reikalavimai dėl patalpų ir pastatų, kuriuose teikiamos ar ketinamos teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugos, pritaikymo neįgaliesiems būtų tinkamai įgyvendinti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Už aršią kritiką Panevėžio poliklinikos vadovą pašalino iš nuotolinio susirinkimo

confident-noyce

Pandemija pablogino neįgaliųjų padėtį darbo rinkoje

confident-noyce

Ministerija žada gerinti neįgaliųjų patekimą į medicinos įstaigas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau