Neeilinis radinys: Mėnulyje surasta seniausia Žemės uoliena

Neeilinis radinys: Mėnulyje surasta seniausia Žemės uoliena

Gismeteo.lt / NASA nuotr.

Seniausias kada nors aptiktas Žemės akmuo surastas Mėnulyje.

Būtent tai skelbiama sensacija tapusio tyrimo išvadose, kur rašoma, kad prieš beveik 50 metų NASA „Apollo 14“ astronautų pargabenta Mėnulio uoliena savyje slepia senosios mūsų planetos dalelę.

Šis akmuo iš Žemės buvo išneštas kai prieš 4 milijardus metų su mūsų planeta susidūrė didžiulis asteroidas arba kometa, teigia mokslininkai.

BIC

Susidūrimo metu nuolaužos ištrūko iš Žemės atmosferos ir nusileido Mėnulyje, kuris tuo metu buvo tris kartus arčiau Žemės, negu jis yra dabar.

Senovinė Žemės uoliena palaipsniui susimaišė su Mėnulio dirvožemiu ir suformavo vientisą akmeninį pavyzdį, kurį praėjus keliems milijardams metų ir parsigabeno NASA astronautai.

„Tai neįprastas atradimas, kuris leidžia nupiešti geresnį ankstyvosios Žemės istorijos paveikslą bei atvaizduoti bombardavimus, kurie modifikavo mūsų planetą jos gyvavimo aušroje,“ – sakė tyrėjų komandos narys Dr. David Kring.

Senovinis uolienų gabalas, kodiniu pavadinimu 14321-46, buvo vienas iš tuzino kitų Mėnulio akmenų, kuriuos 1971 metų „Apollo 14“ misijos metu surinko NASA astronautai.

Nuo to laiko jos buvo saugojamos NASA archyvuose iki kol tarptautinė mokslininkų komanda, panaudodama naująsias technologijas, ištyrė jų cheminę sudėtį.

Jie atrado kvarco, lauko špato, cirkono, kurie yra dažnai aptinkami Žemėje, tačiau labai retai – Mėnulyje.

Analizė atskleidė, kad uoliena susiformavo šiltoje temperatūroje, siejamoje su Žeme, o ne šaltame klimate, kuris vyrauja ant Mėnulio paviršiaus.

Remdamasi šiais atradimais mokslininkų komanda mano, kad uoliena prieš maždaug 4 milijardus metų kristalizavosi maždaug 19 km. gylyje po Žemės paviršiumi.

Šis akmuo buvo katapultuotas vieno ar kelių didžiulių kosminių uolienų smūgių, kurie tuo metu reguliariai Žemę „puošė“ kelių tūkstančių kilometrų skersmens krateriais, kurie buvo pakankamai galingi kad iš kelių kilometrų gylio išplėštų požemines uolienas.

NASA ant Mėnulio paviršiaus nenusileido nuo pat 1972 metų „Apollo 17“ misijos, tačiau kosmoso agentūra užsiminė apie planus grįžti į mūsų planetos palydovą.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.