1.9 C
Panevėžys
Antradienis, 5 lapkričio, 2024

Nebrangi ir skani egzotika: vis populiarėjantys persimonai tikrai nusipelnė tokios šlovės – gaminkite su jais salotas, ruoškite kiaulieną ir kepkite duoną

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

„Dievų vaisiaus“ vos už keliasdešimt centų, bemat pakeliančio nuotaiką ir nudžiuginančio skonio receptorius – būtent to įsibėgėjant rudeniui pirkėjai pradeda ieškoti parduotuvėse. Ryškusis persimonas kasmet vis labiau įsitvirtina tarp lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Kad kiekvienas jo kąsnis būtų pats skaniausias, tinklo ekspertai dalijasi – kaip persimoną išsirinkti, kaip valgyti ir ką skanaus su juo pasigaminti.

„Persimonai – tikrai labai laukiami pirkėjų, todėl vos pradėjus prekiauti ankstyvaisiais plokščios formos persimonais „Sharon“, jie bemat atsidūrė pirkinių krepšeliuose. Jie yra labai geras pavyzdys, kaip keičiasi lietuvių įpročiai: dar prieš keletą metų šis vaisius buvo visiška egzotika, o dabar kasmet persimonų parduodame tūkstančiais. Apskritai lietuviai vis dažniau į savo racioną įtraukia egzotinius vaisius – šiemet jų pardavimai išaugo apie 15 proc. O pernai metai parodė, kad persimonai pagal populiarumą nusileidžia tik mangams. Žinodami, kad jų pirkėjai kasmet yra išsiilgę, stengiamės jų kokybiškų ir gera kaina pasiūlyti kuo anksčiau“, – atskleidžia G. Kitovė.

Atsakymai į 5 dažniausiai užduodamus klausimus apie persimonus

Daugeliui sultingi ir saldūs persimonai jau tapę kasdienio raciono dalimi prasidėjus rudeniui. Jie akis traukia spalva, džiugina savo kaina, o paragavus tikrai sunku neištarti „dievų vaisius“. Būtent taip jį vadina Azijoje, kur jis nuo seno ypač vertinamas dėl savo skoninių, simbolinių ir sveikatai palankių savybių. Pasak „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotojos Jolantos Sabaitienės, sėkmės simboliu Rytuose laikomas persimonas pasižymi dideliu kiekiu vitamino A (beta karoteno), jame taip pat yra vitamino C, kalio, magnio ir fosfatų. Tiesa, ir daug cukrų.

Ką reikėtų žinoti apie ryškųjį persimoną? Nesvarbu, ar dar tik pažindinatės su šiuo populiarėjančiu vaisiumi, ar jau jį esate pamėgę – bus naudinga išgirsti J. Sabaitienės atsakymus į dažniausiai iškylančius klausimus apie jį.

Koks persimonų skonis? Egzotinio vaisiaus skonis primena persikų ir meliono mišinį, apetitą žadina ir lengvas vanilės aromatas. Sultingi vaisiai yra saldūs, tačiau jeigu juose itin daug taninų – bus juntamas ir kartumo poskonis. Tačiau kai kurios veislės yra saldesnės nei kitos – pavyzdžiui, Lietuvoje populiarūs „Sharon“ taninų turi mažiau.

Kaip išsirinkti tobulą persimoną? Pirmas testas – akimis. Apžiūrėkite, kad jo žievelė nebūtų pažeista, neturėtų ryškių dėmių (apie jas – vėliau). Tuomet lengvai spustelkite: prinokęs vaisius šiek tiek pasispaus. Jei jis labai kietas – persimonas tikriausiai yra neprinokęs. Tačiau situaciją bus lengva pataisyti – skaitykite toliau.

Ar jie vis dar noksta nuskinti? Laimei, persimonai tebenoksta ir nuskinti, atkreipia dėmesį J. Sabaitienė. Kad pagreitintumėte procesą, vaisius galite sudėti į dubenį su obuoliais, kur jiems sunokti padės obuolių išskiriamos etileno dujos. Galite persimonus suvynioti ir į laikraščius – po dienos ar dviejų kambario temperatūroje, jie jau bus saldūs ir minkšti. Kai persimonas jau bus tobulo sunokimo – jį valgykite dar tądien arba dėkite į šaldytuvą, kad sustabdytumėte nokimo procesą.

Ar reikia lupti žievelę? Prinokusio persimono žievelę galima valgyti, patikina vaisių žinovė. „Sharon“ vaisiuose ji dėl mažesnio taninų skaičiaus yra minkštesnė ir lengviau virškinama. Visgi, ji turi gan savitą skonį, todėl nemažai žmonių mieliau renkasi jos nevalgyti. „Ją nulupkite aštriu peiliu arba vaisių perpjaukite pusiau ir šaukštu išskobkite minkštimą taip, kaip kivį. Pašalinkite kotelį, tada supjaustykite persimoną skiltelėmis – ir galite mėgautis“, – sako J. Sabaitienė.

Ar rudos dėmės reiškia, kad vaisius jau sugedo? Kadangi „dievų vaisiuje“ yra didelis kiekis cukraus, ant jo gali greitai atsirasti rudų dėmių. Paprastai jos yra nekenksmingos, tačiau pastovėjus ilgiau jose gali susidaryti puvinio sukėlėjų. Jei abejojate, šias vietas paprasčiausiai išpjaukite.

Kai atsivalgysite vieno, gaminkite patiekalus

Malonaus skonio vaisius dažniausiai tampa tiesiog skaniu užkandžiu. Ypač jį mėgsta tie, kurie stengiasi sumažinti saldumynų kiekį gyvenime, nes persimono saldumas gali patenkinti tokį poreikį.

Tačiau persimonų panaudojimo galimybės žymiai platesnės, pasakoja „Iki“ kulinarai. Jie puikiai dera rudeniškose salotose su sūriu, kumpiu, šakninėmis daržovėmis. Saldumas, žinoma, reiškia, kad jie puikus pasirinkimas desertams: iš persimonų gaminami pudingai, keksiukai, pyragai, džemai. Persimonais taip pat labai lengva praturtinti sveikus pusryčius: dėkite jų į kokteilius, paskaninkite jogurtą, varškę ar košę. Tinklo kulinarai dalijasi pora lengvai paruošiamų ir nebrangių receptų, o tinklo „Iki“ konditeris Thierry Lauvray siūlo išsikepti rudenišką skanėstą – persimonų duoną.

Persimonų salotos su mocarela

Porcijos: 2

Gaminimo laikas: 5 min.

Reikės: 2 šviežių persimonų, 2 mocarelos arba buratos sūrių, šviežių bazilikų, ypač tyro alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų. Papildomai galite įdėti: vytinto kumpio, tarkuoto parmezano.

Gaminame:

  1. Jei norite, persimonu nulupkite ir supjaustykite riekelėmis. Skaniausia, jeigu riekelės bus itin plonos, galite naudoti ir pjaustyklę. Sūrį taip pat supjaustykite riekėmis.
  2. Lėkštėje pakaitomis išdėliokite persimono ir sūrio riekeles. Apibarstykite šviežiais bazilikais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, paskaninkite druska ir pipirais. Galite pagardinti ir balzamiko actu, jei norite – pridėkite ir kumpio bei pabarstykite tarkuotu parmezanu.

Kepta kiaulienos nugarinė su persimonais

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 2 šviežių ir prinokusių persimonų, 680 g kiaulienos nugarinės, ½ svogūno, 4 šakelių rozmarino, druskos, šviežiai maltų pipirų, alyvuogių aliejaus.

Gaminame:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių Celsijaus.
  2. Nuo dviejų rozmarino šakelių nuimkite lapelius ir susmulkinkite. Kiaulienos nugarinę gausiai apvoliokite druskoje, pipiruose, smulkintame rozmarine ir 1 šaukštu alyvuogių aliejaus.
  3. Į įkaitusią ketaus keptuvę įpilkite 2 šaukštus aliejaus, tada pakraščiais suberkite stambiai pjaustytus svogūnus. Įdėkite kiaulieną ir kepkite 3-5 minutes, kol stipriai karamelizuosis.
  4. Apverskite kiaulieną, sudėkite griežinėliais pjaustytą persimoną ir sumaišykite su svogūnais.
  5. Apšlakstykite dar vienu šaukštu aliejaus, dideliu žiupsneliu druskos ir rozmarino šakelėmis.
  6. Perkelkite keptuvę į orkaitę (jeigu jūsiškės negalima naudoti orkaitėje – perkelkite visą turinį į įkaitintą kepimo indą) ir kepkite 15-25 minutes, priklausomai nuo kiaulienos storio. Prieš pjaustydami leiskite 15 minučių pailsėti. Patiekite su ryžiais, bulvėmis arba žalumynais.

Persimonų duona

Porcijos: 8

Gaminimo laikas: 75 min. (15 min. ruošti ir 60 min. kepti)

Reikės: 125 g persimonų tyrės, 155 g miltų, 1 ½ šaukštelio kepimo sodos, šiek tiek druskos, 1 šaukštelio cinamono, ¼  šaukštelio malto muskato riešuto, ¼  šaukštelio maltų gvazdikėlių, 2 kambario temperatūros kiaušinių, ½ šaukštelio vanilės ekstrakto, 115 g kambario temperatūros sviesto ir dar šiek tiek kepimo formai ištepti, 150 g cukraus.

Gaminame:

  1. Persimonus nulupkite ir sutrinkite elektriniu maišytuvu.
  2. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Sviestu lengvai patepkite kepimo formą.
  3. Persijokite sausus ingredientus: miltus, druską, sodą, cinamoną, muskatą ir gvazdikėlius.
  4. Dubenyje sutrinkite sviestą ir cukrų. Kitame suplakite kiaušinius su vanilės ekstraktu.
  5. Maišydami rankiniu arba stacionariu mikseriu, lėtai supilkite kiaušinius į sviesto ir cukraus mišinį. Gerai išmaišykite, tuomet sudėkite persimonus ir padėkite mikserį į šalį.
  6. Šaukštu arba mentele įmaišykite po trečdalį miltų mišinio į drėgnus ingredientus.
  7. Supilkite į kepimo formą. Ant viršaus galima uždėti plonais griežinėliais pjaustytų persimonų.
  8. Kepkite 50-55 min., kol į vidurį įkištas krapštukas išsitrauks švarus. Visiškai atvėsinkite.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Rubinais spindinti prabanga už visai mažai: kaip paprasčiausia išlukštenti granatus ir kaip juos itin skaniai panaudoti virtuvėje

confident-noyce

Kodėl verta išbandyti Monge šunų maistą?

confident-noyce

Meksikietiškas restoranas namuose: sutaupykite ir avokadą panaudokite ne tik tobulai gvakamolei – štai dar 2 netikėti patiekalai

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau