-0.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 14 lapkričio, 2024

Neaktyvumas: ar sėdimas gyvenimo būdas daro daugiau žalos nei manome?

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Šiuolaikinis gyvenimo būdas, kuriame dominuoja sėdimas darbas, ilgos valandos prie kompiuterių ir minimalus fizinis aktyvumas, kelia rimtų klausimų dėl mūsų sveikatos. Ar sėdėjimas daro daugiau žalos, nei dauguma mūsų įsivaizduoja? Pasirodo, ilgalaikis neaktyvumas gali turėti rimtų pasekmių mūsų kūnui ir protui.

Kodėl neaktyvumas pavojingas?

Sėdėjimas ilgą laiką yra siejamas su daugybe sveikatos problemų – nuo nutukimo iki širdies ligų ir diabeto. Kūnas yra sukurtas judėti, tad ilgos valandos, praleistos sėdint, mažina raumenų aktyvumą, sulėtina medžiagų apykaitą ir gali sukelti kraujo apytakos problemų. Netgi tie, kurie kasdien sportuoja, gali patirti neigiamą sėdimo gyvenimo būdo poveikį, jei didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami.

Sėdimo darbo pavojai

Dauguma biuro darbuotojų praleidžia didžiąją darbo dienos dalį sėdėdami prie stalų. Dėl to gali išsivystyti stuburo problemos, nugaros skausmai ir net laikysenos sutrikimai. Nenuostabu, kad medikai vis dažniau rekomenduoja periodiškai keltis ir ištiesti kojas. Darbe atliekant trumpas pertraukas judesiui ne tik pagerėja kraujo apytaka, bet ir sumažėja akių nuovargis.

Nors daugelis renkasi elektronines cigaretes kaip rūkymo alternatyvą, ilgalaikis jų naudojimas ne tik nepadeda atsikratyti žalingų įpročių, bet gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Kai kuriems žmonėms elektroninių cigarečių naudojimas gali tapti įpročiu, ypač sėdint prie kompiuterio ar vairuojant. Tai dar vienas pavojus, susijęs su neaktyvumu, nes šis žalingas įprotis derinamas su mažai judriu gyvenimo būdu.

Kaip kovoti su neaktyvumu kasdienybėje?

Norėdami išvengti sėdimo gyvenimo būdo padarinių, turėtume įtraukti daugiau judesio į kasdienę rutiną. Net trumpi pasivaikščiojimai, tempimo pratimai ar lengvos treniruotės darbo metu gali turėti reikšmingą teigiamą poveikį sveikatai. Darbe galima naudoti stovinčius stalus, organizuoti susitikimus einant pėsčiomis arba bent jau periodiškai keltis ir ištiesti kojas.

Fizinė veikla mažina stresą

Judėjimas ne tik stiprina kūną, bet ir gerina psichologinę būklę. Fizinė veikla skatina endorfinų išsiskyrimą, kurie padeda kovoti su stresu ir depresija. Neaktyvumas, priešingai, gali pabloginti nuotaiką ir sukelti energijos stoką. Netgi trumpa treniruotė viduryje dienos gali suteikti daugiau energijos ir pagerinti bendrą savijautą.

Ar tikrai verta ilgai sėdėti?

Sėdimo gyvenimo būdo padariniai yra akivaizdūs. Jis gali prisidėti prie rimtų sveikatos problemų vystymosi ir mažinti kasdienį energijos lygį. Norėdami pagerinti savo sveikatą, svarbu ne tik aktyviai judėti po darbo, bet ir įtraukti judesį į kasdieninę darbo aplinką. Taip galime sumažinti neigiamą sėdėjimo poveikį ir gyventi sveikiau.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kaip sumažinti mokslo metų sukeltą stresą? Atsako dirbtinis intelektas

confident-noyce

Psichologė pataria, kaip valdyti stresą eismo spūstyse

confident-noyce

Apklausa: stresą ir nerimą darbe patiria 79 proc. lietuvių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau