Naujovė – taromatai – džiugina ne visus

Naujovė – taromatai – džiugina ne visus

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP, "Maxima", Pixabay.com nuotr.

Nuotrauka_0003
Lietuvoje užstato sistema pradeda veikti nuo vasario 1 dienos.

Lietuvoje vasario 1 dieną pradės veikti užstato sistema – į taromatus bus galima mesti stiklinę, metalinę bei plastikinę pakuotę. Užstato sistemą administruos dvi bendrovės „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) ir „Užstatas“.

Su užstato sistema Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmuose buvo supažindinti Panevėžio regiono prekybininkai. Tačiau jų kol kas būsima sistema nedžiugina. Esą, sistema patogi didiesiems prekybos tinklams, o smulkaus ir vidutinio verslo atstovams ši užstato sistema netgi gali sužlugdyti verslą.

BIC

Susitikimas pirmas

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmuose įvyko susitikimas su Panevėžio regiono prekybininkais dėl vienkartinių pakuočių supirkimo perspektyvos.

Susitikime dalyvavo du, nuo vasario 1 dienos įsigaliosiančios sistemos, administratoriai VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius Gintaras Varnas, VšĮ „Užstatas“ teisės skyriaus vadovas Laurynas Totoraitis ir Aplinkos ministerijos atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėja Laura Zukė bei vyriausioji specialistė Saulė Deveikytė.

Šio susitikimo iniciatorius – Panevėžio rajono verslininkas Jonas Katinas. Pasak verslininko, toks susitikimas, kai aiškinamasi, kaip veiks užstato sistema, likus iki veiklos pradžios vos dviem savaitėms, – pirmas.

Jo nuomonė sistemoje yra daug neaiškumų, kurie išryškės pradėjus veikti užstato už gėrimų pakuotes sistemai.

„Per pereinamąjį laikotarpį, iki gegužės 1 dienos, teks tobulinti užstato sistemą. Ši sistema gali strigti kaimo vietovėse, miesteliuose, kur veikia mažos parduotuvės. Diegiant šią sistemą, ji daugiausiai derinta su didžiaisiais prekybos tinklais, o apie mus, „ne tinklininkus“, galvota mažiausiai“, – mano J. Katinas.

Teko keisti temą

Vos pradėjus pristatinėti užstato už gėrimų pakuotes sistemą, įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) vadovui G. Varnui teko keisti temą. Mat jis Panevėžio regiono prekybininkams norėjo pristatyti, kaip vienkartinėms metalinėms, stiklinėms ir plastikinėms pakuotėms surinkti bus naudojami ne taromatai, bet jie bus surenkami rankiniu būdu – į specialius maišus.

P1140178
Panevėžio verslininkai smalsavo, ar užstato už gėrimų pakuotes sistemos administratoriai taromatus pastatys mažesniuose prekybos centruose, kurių prekybiniai plotai atitinka reikalavimus taromatams pastatyti.

Tačiau verslininkai – UAB „Pas Katiną“ direktorius J. Katinas, įmonės „Panevėžio bičiulis“ vadovas Nerijus Gvazdauskas pareiškė, kad jie norėtų išgirsti, kaip veiks užstato sistema – taromatai.

Abu verslininkai smalsavo, ar užstato už gėrimų pakuotes sistemos administratoriai taromatus pastatys mažesniuose prekybos centruose, kurių prekybiniai plotai atitinka reikalavimus taromatams pastatyti.

Į diskusiją įsitraukė ir prekybos centro „Vasaris“ direktorius Robertas Pretkelis užstato administratoriams mestelėjo, kad, nors „Vasario“ prekybiniai plotai atitinka reikalavimus taromatui statyti, jie gavo atsakymą iš vieno užstato sistemos administratoriaus, kad toks automatas jiems nebus statomas. Esą, grubiai tariant, prekybos centras per menkas taromatui.

Gelbės pereinamasis laikotarpis

Užstato sistemos pristatyme Panevėžio regiono prekybininkams dalyvavusios Aplinkos ministerijos atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėja L. Zukė bei vyriausioji specialistė S. Deveikytė pripažino, kad sistema veikti pradės sudėtingai. Jų nuomonė pereinamasis laikotarpis, iki gegužės 1 dienos, parodys, kokios klaidos padarytos kuriant sistemą.

P1140180
Pasak ministerijos atstovų, kuriant užstato už gėrimų pakuotes sistemą visi klausimai derinti ne tik su didžiaisiais prekybos centrais, bet ir atsižvelgta ir į mažesnius prekybos taškus. Esą jiems atstovavo Lietuvos kooperatyvų sąjunga ir prekybos įmonių aljansas „Aibė“.

Tačiau ministerijos atstovės teigė, kad kuriant užstato už gėrimų pakuotes sistemą visi klausimai derinti ne tik su didžiaisiais prekybos centrais, bet ir atsižvelgta ir į mažesnius prekybos taškus. Esą jiems atstovavo Lietuvos kooperatyvų sąjunga ir prekybos įmonių aljansas „Aibė“.

Sutartys dvi

Pokalbio metu paaiškėjo, kad prekybininkai privalės sutartis sudaryti su abiem užstato už gėrimų pakuotes sistemos administratoriais – USAD ir įmone „Užstatas“. Todėl Panevėžio regiono prekybininkai pagrįstai paklausė, kaip teks bendradarbiauti su abiem administratoriais ir kuriam jų suteikti prioritetą – pasirinkti bendradarbiauti.

Vis dėlto susitikimo metu buvo sutarta, kad administratorių diegiamos infrastruktūros neturėtų dubliuoti viena kitos toje pačioje prekybos vietoje – užstato sistema turi būti vieninga.

Vartotojui, atėjusiam į parduotuvę, reikia sudaryti visas sąlygas, kad būtų priimtos visos sistemoje dalyvaujančios pakuotės. Abu administratoriai turi susitarti ir tarpusavyje, ir su prekybos įmonėmis dėl taromatų, kioskų ir skanavimo prietaisų naudojimo.

Maži mažiausiai rūpi

Nemažai klausimų užstato sistemos administratoriams ir ministerijos atstovams turėjo kaimuose, miesteliuose ir gyvenvietėse veikiančių parduotuvių savininkai. Jų nuomone, sistemos diegimas šiose vietose strigs, nes čia užstato už gėrimų pakuotės bus surenkamos rankiniu būdu į specialius maišus. Šiuos dviejų tipų maišus – stiklinei tarai ir PET/CAN pakuotėms – dalins administratoriai. Kartu su maišais dalins ir maišų laikiklius ir skenerius – pakuotėms atpažinti ir rūšiuoti.

Mažų parduotuvių savininkai klausė, kas įrengs patalpas surinktoms pakuotėms laikyti, kur teks statyti maišų laikiklius, nes parduotuvės mažos. Be to, juos domino kas kiek laiko administratoriai surinks iš jų surinktas pakuotes.

Kadangi klausimų užstato sistemos pristatytojams buvo daugiau nei atsakymų, buvo netgi pasiūlyta administratoriams ir ministerijos darbuotojams pavažinėti po šalies kaimus, gyvenvietes ir miestelius ir pamatyti vietose, kokiomis sąlygomis dirba mažosios parduotuvės.

Susitikimo metu buvo nuspręsta, kad toks susitikimas su užstato sistemos vykdytojais ir diegėjais įvyks dar ne vienas, nes visi suinteresuoti, kad užstato už gėrimų pakuotes sistema veiktų, o mus supančioje aplinkoje būtų kuo mažiau šiukšlių.

5 svarbiausi faktai

clear_plastic_bottles
Šalies parduotuvėse bus įrengta apie 1000 taromatų – moderniausių įrenginių, į kuriuos bus galima grąžinti pakuotes.

1. Lietuvoje užstato sistema pradeda veikti nuo vasario 1 dienos.

2. Sistemoje dalyvauja plastikinės, metalinės ir stiklinės pakuotės, pažymėtos užstato ženklu. Grąžinęs užstato ženklu pažymėtą pakuotę, vartotojas atgaus užstatą.

3. Grąžinamos pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu.

4. Pakuotes priduoti bus galima parduotuvėse, kurių plotas didesnis nei 300 kv. metrų bei kaimo parduotuvėse.

5. Šalies parduotuvėse bus įrengta apie 1000 taromatų – moderniausių įrenginių, į kuriuos bus galima grąžinti pakuotes.

Daugiau informacijos bei instrukcija, kaip naudotis taromatais: www.grazintiverta.lt.

FOTOGALERIJA: Susitikimo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmuose akimirkos

AIK

Apollo

Tevyne

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.