Naujas planas – iš Panevėžio rajono miškų ruošiama iškraustyti stumbrus

Panevėžio ir Kėdainių rajono miškuose laisvai besiganančius stumbrus jau pradėta ruoštis iškraustyti. Girių galiūnai bus gaudomi specialiomis gaudyklėmis ir išgabenami dzūkams. Taip tikimasi mažinti nevaldomą tapusią žvėrių populiaciją vidurio Lietuvoje. Nors miškuose jau stovi 4 specialios gaudyklės, pirmieji stumbrai bus gaudomi šią žiemą. Tiesa, į gaudykles tikimasi privilioti tik jauniklius.

Buvęs ilgametis ir žinomas Panevėžio krašto stumbrininkas dabar už šių laukinių girių galiūnų stebėseną atsakingas specialistas Rytas Papšys rodo specialią mobilią gaudyklę. Ji – 1 iš 2 į mišką ties Kėdainių riba atgabenta tam, kad būtų galima pradėti  gaudyti stumbrus.

„Paruošta šakelių bus, visokių sudžiovintų vantų. Vieni į pirtį, kiti čia vantas kabins ir bus viliojama“, – teigia specialistas.

Dar 2 tokios pat gaudyklės pastatytos Kėdainių rajone. Tiesa, jos bus paspęstos tik žiemą, kada tinkamiausios sąlygos stumbrams gabenti, o iki tol gaudyklės paliktos žvėrims apsiprasti.

„Jos turi truputėlį susenti, kvapą pakeisti, kad žvėrys praeidami nekreiptų dėmesio“, – sako stumbrų  žinovas gamtoje Rytas Papšys.

R. Papšys.

Perkelti stumbrus iš vidurio Lietuvos susiruošta, kai stumbrų populiacija laisvėje tapo nevaldoma. Didžiulės laukinių žvėrių bandos, užuot gyvenusios miškuose, nuolat migruoja po derlingas ir plačiai ūkininkaujamas žemes. Neapsikentę ūkininkai skundžiasi jų daroma žala pasėliams.

Negana to, gamtininkai vis dažniau fiksuoja ir stumbrų apsinuodijimo trąšomis atvejų, kai neatsakingai papiltais chemikalais pasivaišinę žvėrys krenta.

„Jei nieko nedarysi, čia tikrai bus nevaldoma situacija, nes kai žmonėms ant kelių ar geležinkelių išeina ir juos taško tuos stumbrus, kai šie išeina žioplinėdami, ir vis dažniau tai atsitinka.“

Be to, per dešimtmetį įvykusio populiacijos sprogimo šių galiūnų apylinkėse prisiveisė šimtai.

Specialistai pastebi, kad dėl vietos stokos atsiskyrę žvėrys  užkariauja vis naujas teritorijas. „Šiuo metu stumbrų buvo šiose teritorijose virš 250, tai šiemet gali būti dar daugiau. Jonavos ir Kauno rajone – jau ir ten yra nuklydę stumbrų“, – teigia R. Papšys.

„Planuojama įrengti virš 10 mobilių gaudyklių, vieną stacionarią ir Pašilių stumbryne ties aptvaru“, – pasakoja Aplinkos ministerijos atstovas Laimutis Budrys.

L. Budrys.

Tad siekiant sureguliuoti stumbrų plėtimąsi ir buvo sugalvota juos praretinti. Gamtininkai planuoja per kelerius metus sugaudyti jaunus iki 3 metų stumbriukus ir perkelti juos į Dzūkiją.

„Prie kiekvienos gaudyklės bus kamera, kuri informuos signalu, jei ir vidury nakties įkliūtų stumbras“, – kalbėjo R. Papšys.

„Perkelti iki paskutinio stumbro niekas neplanuoja, 30-40 turi likti Panevėžio, Kėdainių rajone. Bet pirmieji stumbrai turi būti perkelti“, – mano L. Budrys.

Šio projekto vertė siekia per 3 mln. eurų. Be gaudyklių statomas voljeras Varėnos krašte, laikinas aptvaras jau įrengtas ir Žemaitijoje.

Tikimasi, kad po adaptacijos Dzūkijoje stumbrai paleisti į laisvę jungsis su Lenkijos Belovežo ir netoli Gardino miesto esančiomis Baltarusijos stumbrų populiacijomis.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Pašilių stumbrynas kviečia į stumbriukų vardynų šventę

confident-noyce

Miškininkai perspėja vairuotojus dėl stumbrų bandos prie kelio Kėdainių rajone

erikas

Įspėjimas vairuotojams: Panevėžio rajone migruojantys stumbrai gali kelti pavojų

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau