8.5 C
Panevėžys
Antradienis, 28 rugsėjo, 2021

Naujamiestyje jubiliejaus proga padėkota tautodailės tradicijų puoselėtojai

AutoriusJPFotoPANEVĖŽIO RAJONO SAVIVALDYBĖ
Jubiliejaus proga padėkota tautodailės tradicijų puoselėtojai I. O. Vilienei.

Naujamiesčio kultūros centre-dailės galerijoje atidaryta jubiliejinė tautodailininkės, meno kūrėjos, sertifikuotos tautinių amatų meistrės, Upytės tradicinių amatų centro edukatorės Irenos Onos Vilienės paroda „Aštuoniasdešimt gyvenimo juostų“.

Už ilgametį liaudies meno tradicijų puoselėjimą, patirties perdavimą jaunajai kartai, meilę ir pagarbą liaudies kultūrai parodos autorė apdovanota Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio padėkos raštu. Dar viena svari padėka tautodailininkei atkeliavo iš Lietuvos nacionalinio kultūros centro.

Jubiliejinė paroda Naujamiestyje surengta neatsitiktinai – I. O. Vilienė 1941 metų rugsėjo 11 dieną gimė Nociagalos kaime, lankė Gustonių pradinę mokyklą.

Pažinties su juostų pynimu pradžia tautodailininkė laiko mokyklos pradžios metus, kai „Darbščiųjų rankų“ būrelį lankančias mergaites mokytoja pamokė pinti rinktines juosteles. Rimtai į juostų kūrimą tautodailininkė pasinėrė dirbdama „Ekrano“ gamykloje, kai susikūrusio dainų ir šokių ansamblio nariams reikėjo pintinių juostų ir kostiumus sukūręs tekstilininkas Juozas Balčikonis pagalbos kreipėsi į I. O. Vilienę.

Pažinties su juostų pynimu pradžia tautodailininkė laiko mokyklos pradžios metus, kai „Darbščiųjų rankų“ būrelį lankančias mergaites mokytoja pamokė pinti rinktines juosteles.

Keturis dešimtmečius juostas kurianti I.O. Vilienė jau penkiasdešimt metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, respublikinių audėjų kūrybinių seminarų dalyvė, respublikinių ir tarptautinių parodų dalyvė. 2005 metais jai suteiktas meno kūrėjo statusas.

Audimo amatą I. O. Vilienė demonstruoja dainų švenčių metu, Upytės tradicinių amatų centre veda edukacinę programą „Audimo raštų kalba“, nuolat moko audimo amatu susidomėjusius žmones. Šiemet Upytėje vykusiame Valstybės dienos minėjime I. O. Vilienė kūrybinių dirbtuvių metu visus norinčiuosius mokė nusipinti juostą. Ši iniciatyva buvo tarptautinio projekto „Amatininkystė – turizmo produktas be sienų“ dalis. 2018 metais Panevėžio rajono savivaldybėje buvo surengta Irenos Onos ir jos sūnaus Gvido Vilių paroda „Šimtas juostų Lietuvai“. Audėjos darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis ir Panevėžio kraštotyros muziejai.

Šventės akimirka.

Parodoje „Aštuoniasdešimt gyvenimo juostų“ eksponuojama 160 pintinių, kaišytinių, rinktinių, vytinių, proginių juostų – parodos lankytojai gali susipažinti su devyniomis technologijomis sukurtais I. O. Vilienės darbais. Apie juostų kūrimo technologijas, jų paskirties tradicijas, spalvines gamas pagal regionus pasakojo kūrėjos mokinys,  jos sūnus Gvidas Vilys, ekspozicijos pristatymas palydėtas jo ir žmonos, etnomuzikologės Linos Vilienės dainomis.

Šventės akimirka.

Parodos atidarymo ir asmeninio jubiliejaus progomis I. O. Vilienę sveikino Panevėžio rajono savivaldybės vicemeras Antanas Pocius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Ramunė Buterlevičienė, Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vedėja Miglė Bražėnienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos, Naujamiesčio kultūros centro-dailės galerijos, Ėriškių, Krekenavos, Smilgių kultūros centrų atstovai, audėjos mokiniai, šeimos nariai, jos talento gerbėjai.

Gausių sveikinimų ir padėkų sulaukusi parodos autorė žada ir toliau, kiek sveikata leis, darbuotis saugant ir puoselėjant tradicines liaudies meno vertybes. Šie metai I. O. Vilienei neeiliniai ir dėl asmeninio jubiliejaus,  ir dėl to, kad pintinių juostų pynimo tradicija įrašyta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio rajono žemdirbių triūsas pagerbtas tradicinėje šventėje „Derlius 2021“

confident-noyce

Bibliotekoje „Žalioji pelėda“ – A. Žiaukės kūrybinių darbų paroda

confident-noyce

Panevėžio rajone kepti grybukai užkariavo vokiečių širdis

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau