4 C
Panevėžys
Šeštadienis, 10 balandžio, 2021

Našlaičių kapinėse Vilniuje atrasti dar vieno partizano palaikai

Našlaičių kapinėse Vilniuje atrasti Lokio rinktinės partizano Juozapo Streikaus-Stumbro palaikai.

Apie tai pirmadienį BNS pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

Palaikų autentiškumas nustatytas Valstybinės teismo medicinos tarnybai atlikus DNR tyrimus bei kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus.

Birželio sukilimo dalyvis, partizanas, karys savanoris J. Streikus-Stumbras gimė 1923 metais.

Nuo 1941 iki 1958 metų aktyviai priešinosi sovietams, 1941 metais pradėjo slapstytis nuo sovietų valdžios, platino antisovietinius atsišaukimus.

Tų pačių metų birželio 24 dieną kartu su kitais Birželio sukilimo dalyviais nuo sovietų valdžios išlaisvino Antazavės miestelį.

1944 liepos mėnesį prisijungė prie tėvo vadovaujamo Žalgirio būrio, gavo slapyvardį „Stumbras“.

Po metų žuvus tėvui J. Streikus tapo Vytauto apygardos Lokio rinktinės Vyties kuopos vado pavaduotoju, po dar dvejų metų paskirtas šios kuopos vadu.

1949 metų sausį J. Streikus paskirtas vadovauti Lokio rinktinės Džiugio tėvūnijai.

Partizanas dalyvavo daugkartiniuose ginkluotuose susirėmimuose su vadinamais stribais ir NKVD daliniais Lietuvos ir Latvijos teritorijose.

Jam sugauti buvo siūlomi dideli pinigai. 1950 metais į J. Streikaus kuopą buvo infiltruoti net du agentai, tačiau jų tapatybė buvo atskleista.

1958 metais kartu su savo jaunesniu broliu Izidoriumi Streikumi-Girėnu legalizavosi, jiems buvo garantuota neliečiamybė, tačiau sovietų valdžios buvo apgauti.

1961 metais sovietų valdžia brolius suėmė ir nuteisė: J. Streikų – mirties bausme, jaunesnįjį brolį – 15 metų kalėjimo.

J. Streikus-Stumbras sušaudytas 1962 metų rugpjūčio 17 dieną Vilniuje.

Jis 1998 metais pripažintas kariu savanoriu, po metų Krašto apsaugos ministerija jam suteikė kapitono laipsnį, o 2001 metais prezidentas apdovanojo Kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.

Anot istorikų, dėl Lietuvos laisvės aukojosi visa Streikų šeima: tiek tėvas Antanas, dalyvavęs dar nepriklausomybės kovose su bolševikais ir lenkais, partizanų rėmėja buvo ir mama Marcelė, suimta ir išvežta į Sibirą.

Taip pat ten atsidūrė ir Juozapo brolis Petras, 1947 metais miręs lageryje, 15 metų bausmę kalėjime gavo ir partizanavęs brolis Izidorius.

Sesuo Ona partizaninio karto metu irgi buvo suimta, tardoma susirgo ir mirė, į mišką buvo išėjusi ir kita sesuo Valerija.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje planuojama plėsti Pašilių kapines

confident-noyce

Viename Italijos miestelyje nuošliauža į jūrą nunešė kapines

confident-noyce

Planuojama steigti partizanų artimųjų DNR banką

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau