Šv. Mykolo šventė Lietuvoje minima rugsėjo 29 dieną. Tai katalikų ir stačiatikių bendruomenėse gerbiamo šventojo vardu pavadinta šventė. Liaudyje per Mykolines minimas Mykolas arkangelas, Dievo pasiuntinys ir visų angelų galingiausias kovoje su Liuciferio piktosiomis dvasiomis. Lietuvoje ši data susijusi su bulviakasio pabaiga, derliumi, pabaigtuvių vaišėmis.
Panevėžio rajone Mykolinės „garsiausiai“ minimos Ramygaloje, kur vyksta ne tik Šv. Arkangelo Mykolo atlaidai, bet ir mugė, žaidimai, bulvinių blynų fiesta. Apie šių metų Mykolines plačiau papasakojo Ramygalos kultūros centro direktorė Loreta Kubiliūnienė.
– Kokios šiemet bus Mykolinės Ramygaloje?
– Mykolinės kaip visuomet bus mykoliškos (juokėsi). Ši šventė yra tapusi tradicine Ramygaloje, todėl stengiamės laikytis tradicijų ir pernelyg kažko nekeisti. Ramygala garsėja dvejais atlaidais: Šv. Jono ir Šv. Mykolo. Mykolinės ilgą laiką buvo minimos tik atlaidais, tačiau prieš keletą metų buvo sumanyta, kad po atlaidų norisi „linksmosios dalies“, kad žmonės, išėję iš mišių, patektų į mugę, šurmulį. Taigi, jau kuris laikas organizuojama rudeninė mugė, bendruomenė kepa blynus, biblioteka organizuoja parodą, švietimo įstaigos irgi sugalvoja kokių iniciatyvų.
– Kuo šiųmetė šventė bus ypatinga?
– Mykolinės visuomet ypatinga šventė. Šiemet turėsime solinį cirko pasirodymą „Gandras“. Gandras vaizduojamas Ramygalos herbe, todėl labai simboliška, kad tądien turėsime ir šį pasirodymą. Taip pat parke skambės muzikiniai pasirodymai: koncertuos vietos kolektyvai, Vitalijus Pauliukas, pasirodys Pasvalio kultūros centro Ustukių šokių kolektyvas „Šėltinis“.
Bibliotekoje bus pristatoma knyga „Ramygalos valsčius. 2 dalis“. Daiva Židonienė iš Liūdynės pasisiūlė pravesti edukaciją.
Taip pat prigalvosime įvairių žaidimų. Labai smagu būna stebėti politikų pasirodymus. Juk niekam neįdomu klausytis jų kalbų, o štai stebėti, kaip jie rungiasi ūkiškuose žaidimuose – labai smagu.
Norime, kad Mykolinės būtų ne tik Ramygalos šventė, bet visos seniūnijos, o gal net ir rajono šventė!
