6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 vasario, 2021

Motinos diena nepamirštama ir nelaisvėje: kaip ją švenčia Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos namuose

Motinos diena švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį. Ši šventė lietuviams žinoma dar nuo senų senovės. Be lietuvių pirmąjį gegužės sekmadienį Motinos diena minima Vengrijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Pietų Afrikoje, Rumunijoje.

Motinos diena ne šiaip sau švenčiama pavasarį. Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių. Taigi pavasarį, kai garbinama žemė, kad būtų derlinga, nepamirštamos ir motinos.

Sulauks sveikinimų telefonu

Motinos dieną mini ir nuteistosios, gyvenančios Panevėžio pataisos namų Vaiko ir motinos namuose. Nors jos ir nesulauks tikrų apkabinimų, bet meilių žodžių iš saviškių sulauks telefonu. Telefonu jos pasveikins ir savo mamas.

Šiuo metu Vaiko ir motinos namuose apsistojusios 4 mamos, trys vaikai ir viena besilaukianti nuteistoji, kuri mažylio sulauks liepos mėnesį.

Pasveikins sūnus

Vaiko ir motinos namų gyventoja Sandra ant rankų sūpuoja 2 mėnesių dukrą Deimantę ir naujienų portalui JP sakė, kad laisvėje jos laukia pilnametis sūnus ir mama.

„Sulauksiu jo sveikinimų. Be to, ir pati pasveikinsiu savo mamą. Ji labai nuostabi ir gera. Prisiminimai apie Motinos dienos šventę – geri. Laisvėje visada šią dieną minėdavau. Juolab, kad sūnus Dominykas lankė mokyklą ir stengiausi, jog jis suvoktų, kaip svarbu ne tik pasveikinti mamą, bet ir jos nepamiršti. Ir dabar, nors esu čia, sulaukiu sveikinimų – jis nepamiršta“, – valdydama ašaras kalbėjo moteris ir sakė, kad visi sveikinimai bus žodiniai – susakyti telefonu.

Per šventes liūdniau

Moteris pasidžiaugė, kad su sūnumi ji susitiks po Motinos dienos.

„Jis apsilankys antradienį, gegužės 8 dieną. Nors mums suteikta daugiau laisvės nei Pataisos namų gyventojoms, bet tai vis tiek ne mūsų namai. Todėl per šventes jaučiuosi liūdniau. Prisimenu ne tik kiekvieną Motinos dieną, bet ir kitas šventes, kurios buvo minimos sūnaus mokykloje. Mokiau jį šokti, ruošdavau šventėms. Pamenu vieną jo įspūdingą pasirodymą mokykloje. Jis šoko kiškučių šokį. Laisvėje buvau labai aktyvi ir dalyvavau įvairiuose renginiuose bei pati juos organizuodavau“, – dalijosi prisiminimais jauna moteris, kilusi iš Šiaulių.

Veiklos užtenka

Dviejų mėnesių dukros mama sako, kad pačiuose Pataisos namuose praleido labai mažai laiko.

„Vos keturis mėnesius. Į šiuos namus atsikėliau laukdama dukros gimimo. Gimus dukrai gyvenimas pradėjo suktis apie ją, bet netrūksta ir kitos veiklos. Yra kas veikti: rūpintis daržu, tvarkytis aplinką. Stengiuosi gyventi taip, kaip gyvenau laisvėje. Be to, kiekvieną dieną pasikalbu su mama. Su ja aptariu, kokius darbus ruošiuosi daryti, ką sodinti“, – pasakojo Sandra ir teigė, kad paminės Motinos dieną su kitomis moterimis ir pridūrė, kad kalėti liko nemažai – iki 2025 metų, bet po poros metų tikisi sulaukti lengvatų – lygtinio paleidimo.

Jaučiasi naujoke

Mažylio besilaukianti Julija taip pat šiaulietė. Vaiko ir motinos namuose ji dar naujokė.

„Įsikėliau gegužės 3 dieną, tad viskas man nauja ir neįprastą. Nesusigaudau nei kur esu. Ryte atsibudusi net pagalvoju, kad esu namuose. Tik gerai pagalvojusi suvokiu, kad tai ne mano namai. Man dar reikia viską išsiaiškinti, kaip pasiekti miesto centrą, kaip nueiti iki parduotuvės. Bet kitos namų gyventojos sakė padėsiančios susigaudyti, kad nepaklysčiau“, – pradėjo pasakojimą Julija ir sakė, kad pačiuose Pataisos namuose išbuvo 4 mėnesius, o kalėti pradėjo jau būdama nėščia.

Žada būti gera mama

Julija mamos nesveikins – ji jos neturi. Ją užaugino globėjai.

„Bet jos nepasveikinsiu. Nebendrauju su globėja. Sulauksiu žodinių sveikinimų iš būsimo vaikučio tėčio. Manau, kad sulaukusi mažylio, būsiu gera mama ir, kai jis užaugs, tikiuosi iš jo sulaukti sveikinimų Motinos dieną“, – sakė ji ir teigė nežinanti, kas gims:

„Visiškai nesvarbu, svarbu, kad būtų sveikas.“

Ruošiasi tuoktuvėms

Kalėti Julijai liko dar penkeri metai.

„Lygtinio paleidimo galėsiu prašyti 2021 metais. Gyventi čia gera – sąlygos geros, bet labai trūksta artimųjų. Be to, kai esi tokioje padėtyje, norisi sulaukti raminančių žodžių, apkabinimų. Labai jautri esu – vieną minutę norisi juoktis, o kitą – jau verkti. Gerai, kad aplanko būsimojo vaikelio tėtis. Ruošiamės susituokti su juo. Noriu, kad viskas būtų, kaip priklauso, o vaikelis turėtų tėčio pavardę. Kai perkėlė čia, iškart jam paskambinau. Tai dabar jis aiškinasi, kada galės mane aplankyti“, – pasakojo 27 metų šiaulietė.

Sprendžia komisija

Panevėžio pataisos namų laikinai direktoriaus pavaduotojos pareigas einanti Loreta Skrickienė sakė, kad Vaiko ir mamos namai balandžio mėnesį minėjo dviejų metų sukaktį.

„Šiuo metu čia gyvena 4 moteris – trys su vaikais ir viena besilaukianti. Čia gali gyventi 5 moterys. Kurias moterys su vaikais apgyvendinti, sprendžia Pataisos namų komisija. Vertinama visuma, ar moteris gali gyventi Vaiko ir mamos namuose. Vertinami moters sugebėjimai. Pats pagrindinis kriterijus – ar ji gali rūpintis vaiku. Pradžioje mamos su vaikais apgyvendinamos Motinos ir vaiko skyriuje. Jos stebimos, ar turi socialinius, motinystės įgūdžius. Teigiamai įvertinus, mama sulaukia šanso apsigyventi šiuos namuose“, – aiškino L. Skrickienė ir sakė, kad pačiuose Pataisos namuose gyvena 7 moterys su vaikais.

Augina iki 4 metų

Panevėžio pataisos namų l. e. direktoriaus pavaduotojos pareigas L. Skrickienė akcentavo, kad Pataisos namuose moterys vaikus gali auginti iki 3 metų.

„Šiuose namuose moterys gali su vaikais gyventi ilgiau – 4 metus. Direktorius turi teisę pratęsti vaiko auginimą iki 4 metų. Labai skaudu yra, kai ateina laikas paimti vaiką iš motinos, jei jos bausmės laikas nesibaigė. Tokiais atvejais vaiką paima giminaičiai, o jei jų nėra – į vaikų globos įstaigą. Turėjome sėkmės istoriją, kai motina su ketverių metų vaikų išėjo į laisvę – jai nereikėjo išsiskirti su savo vaiku“, – pasakojo socialinės įstaigos darbuotoja.

Daugiau laisvės

Pasak L. Skrickienės, šias Vaiko ir motinos namų gyventojas visą parą prižiūri vienas prižiūrėtojas.

„Dieną lanko socialinis darbuotojas, kartą per savaitę ateina psichologas ar kitas specialistas. Vaikams rengiami užsiėmimai. Nuteistoms mamoms leidžiama laisvai judėti nustatytais maršrutais: iki švietimo, gydymo įstaigų, į renginius, parduotuves. Kai kurios į laisvę gal išeiti ir be priežiūros. Papildomos veiklos moterys gali rasti įvairiuose užsiėmimuose, mokymuose“, – sakė L. Skrickienė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Iš Alytaus atvirosios kolonijos pasišalinęs nuteistasis surastas po pusantros paros

confident-noyce

Į Alytaus pataisos namų atvirąją koloniją negrįžo nuteistasis

confident-noyce

Alytaus pataisos namuose savaitgalį pasigesta trijų nuteistųjų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau