Po ilgos pertraukos ketvirtą kartą vyksiančios konferencijos „(Ne)Tobula moteris“ organizatorėms norėjosi vėl atrasti ryšį su Lietuvos moterimis. Joms kilo idėja atlikti apklausą ir sužinoti, kuo moterys gyvena dabar. Rezultatai stebina ir atskleidžia įsisenėjusius moterų įsitikinimus.
„Ilgą laiką nevyko dideli renginiai, todėl buvo įdomu sužinoti, kaip pasikeitė moterų įpročiai, poreikiai, ar jas vis dar domina saviugda bei su tuo susiję renginiai“, – pasakoja konferencijos organizatorė Gerda Statkevičiūtė-Gylienė.
„Mums ir mūsų pranešėjams svarbu pajusti moterims aktualiausias temas, suprasti, kur link krypsta jų fokusas, kokiose srityse joms sekasi ir kam pritrūksta dėmesio, su kokiais iššūkiais moterys susiduria, ieškodamos balanso savo gyvenime“, – antrina Gerdos kolegė Jarūnė.
Apklausos, kurioje dalyvavo beveik šimtas moterų, rezultatai nustebino ir dar kartą patvirtino, kaip dažnai jos pamiršta save.
Moterys patiria prioritetų konfliktą: asmeniniai ar šeimos poreikiai?
Paaiškėjo, kad moterims svarbiausios gyvenimo sritys – šeima ir jos poreikiai, sveikata, asmeninis tobulėjimas ir saviugda, ketvirtoje vietoje – kūryba ir savirealizacija, ir tik po to – darbas ir karjera. Įdomu tai, kad moterys nurodo, jog jaustųsi laimingesnės, jei daugiau dėmesio galėtų skirti kūrybai ir savirealizacijai, sveikatai bei asmeniniam tobulėjimui. Šias sritis joms sunku derinti su darbu ir šeima. Tačiau čia pat apklausos rezultatai atskleidžia, kam moterys negaili pinigų: net 35 proc. nurodo, kad niekada negaili vaikų poreikiams, o 20 proc. – kelionėms.
„Sudėjus besirenkančias vaikų poreikius ir keliones, kurios taip pat yra šeimos poreikiai, gauname daugiau kaip pusę apklausoje dalyvavusių moterų, susiduriančių su asmeninių ir šeimos poreikių pirmumo konfliktu. Jis užprogramuotas visuomenės primesto lūkesčio, kas yra gera mama, mūsų mamų, kurios visuomet rūpindavosi visais, tik ne savimi, ir mūsų pačių įsitikinimais, kad rūpinimasis savimi yra tarsi savanaudiškumo forma“, – paaiškina Jūratė Mondeikė, licenzijuota hipnotrapeutė, sąmonės aktyvavimo ir klinikinės hipnozės specialistė.
Anot J. Mondeikės, rūpinimasis tik kitais tarsi kuria priekaištą aplinkai, kuri to nepastebi. Dėl to kaupiasi nuoskaudos vaikams, vyrui, tėvams ir aptemdo gyvenimo džiaugsmą. „Moterys dažnai būna pavargusios, nelaimingos, nes daro ne tai, kas joms miela, o tai, ko kiti iš jų tikisi. Tai dar viena priežastis, kodėl organizuojame konferencijas moterims. Norisi skleisti žinutę: tu esi svarbiausia, ir kai tu esi laiminga, visa tavo aplinka – laiminga!”, – motyvuoja G. Statkevičiūtė-Gylienė.
Moterų laimės indeksas atskleidžia pozityvų nusiteikimą
Moterų buvo klausiama, kiek jos jaučiasi laimingos savo gyvenime. Paaiškėjo, kad apklausoje dalyvavusių moterų laimės indeksas – 7,83 iš 10 balų. Net trūkstant laiko sau, jos geba rasti galimybių. Daugiau kaip pusė apklausoje dalyvavusių moterų nurodė, kad bent kartą per savaitę randa laiko savišvietai ir asmeniniam tobulėjimui, o daugelis ir apsilanko seminaruose, kursuose ar kituose renginiuose.
„Iš atsakymų labai gerai jaučiasi, kad esame pereinamoji karta tarp sovietinių „super vertybių“: „man nieko nereikia, svarbu, kad šeima būtų laiminga“, ir šiuolaikinio spaudimo būti „super žmogumi“, „super mama“, „super verslininke“ ir pan. Būti pakabintai tarp tokių dviejų pasaulių nėra komfortiška, bet vidutinis laimės balas rodo mūsų, Lietuvos moterų, gebėjimą išlaikyti pozityvą net sunkiausiomis aplinkybėmis. Nuostabu, kad dauguma randa laiko asmeniniam augimui bei supranta jo svarbą”, – žavisi Maya Grey, viena iš netrukus vyksiančios konferencijos pranešėjų, meditacijų mokytoja, Monroe instituto trenerė.
Tačiau nepavyks rasti balanso, jei bus tik siekiama žinių – būtina jas taikyti. Net 60 proc. apklaustų moterų teigė, kad po seminarų išbando bent vieną praktiką. Tačiau tam, kad taikytų daugiau saviugdos metu įgytų žinių, trūksta pasiryžimo ir disciplinos. „Ten, kur žinios virsta praktika, mus pasiveja neidentifikuoti įsitikinimai, susikaupusios nuoskaudos ir pyktis, tėvų patirtys, giminės programos. Todėl, kad ir kaip kartais atrodytų paprasta viską įgyvendinti savarankiškai, iš tiesų gali būti labai sudėtinga“, – paaiškina hipnoterapeutė J. Mondeikė.
Diena moterų bendrystėje – įkvepianti ir daug keičianti patirtis
Visos kalbintos savo sričių specialistės kaip vieną svarbiausių laimės receptų įvardina laiką sau. „Daugeliui moterų reikėtų išmokti nusiimti dalį atsakomybės nuo savo pečių ir skirti dėmesio asmeniniam laikui. Tuomet visos kitos sritys teiktų daugiau laimės“ – neabejoja Jūratė Mac, energinio gydymo-transformacijų meistrė ir praktikė.
Skirti visą dieną sau kviečia spalio 1 dieną Anykščiuose vyksianti teatralizuota konferencija „(Ne)Tobula moteris“.
„Konferencijos dalyvės galės mėgautis, patirti, išlaisvinti vaizduotę, džiaugtis, atsipalaiduoti. Tai ta diena, kai moterys pabūna moteriškoje bendrystėje, tarsi didžiuliame seserų rate, kuris įkvepia, gydo, subalansuoja. Dažnai po konferencijos vyksta dideli pokyčiai moterų gyvenimuose: jos pradeda labiau mylėti ne tik save, bet ir savo aplinką, atsiranda daugiau pasitikėjimo savimi, aiškumo, sąmoningumo, daugiau meilės ir laimės gyvenime“, – pokyčius žada ir į susitikimą kviečia G. Statkevičiūtė-Gylienė.