Jeanne Šalna-Dorr, draugų vadinama tiesiog Genute, laidos „Širdyje lietuvis“ kūrybinę komandą sutinka savo namuose Naujajame Džersyje. Netoliese esančioje Pensilvanijoje, lietuvių pamėgtame kasyklų mieste, gimusi moteris kelis kartus atsiprašo dėl savo lietuvių kalbos. Už Atlanto jos seneliai išvyko dar visai jauni – ir pati Jeanne, ir jos tėvai gimė Jungtinėse Valstijose. Nepaisant to, moteris daugybę metų dirbo, kad padėtų vaikams iš Lietuvos.
Pensilvanijoje nelikus darbo, šeima persikraustė į Naująjį Džersį. Čia Jeanne ir gyvena pastaruosius keliasdešimt metų. Moteris prisipažįsta, kad jos ryšys su lietuviais buvo kiek sutrūkinėjęs, tačiau likimas pats viską sudėliojo į vietas. „Mano vyras buvo anglas. Bet jis buvo geresnis lietuvis, nei aš“, – juokiasi moteris, prisiminusi ir savo pirmąją kelionę į tuomet dar okupuotą Lietuvą.
„Kai mano tėvai ir anyta išgirdo, kad važiuosime, kilo didelė sumaištis. Visi klausė, kodėl tą darome, sakė, kad mums neleis grįžti ir kas tuomet augins mūsų vaikus“, – pasakoja JAV lietuvė. Vėliau į Lietuvą moteris atsivežė ir abu savo sūnus. Nors visi jos seneliai buvo gimę Lietuvoje, nė vienas jų apie tėvynę nekalbėjo. Jeanne svarsto – galbūt bijojo, o galbūt jiems buvo tiesiog per skaudu prisiminti. Nepaisant to, moteris bandė rasti Lietuvoje likusius giminaičius. O grįžusi į Jungtines Valstijas, aktyviai prisidėjo prie to meto lietuvių protestų, siekiančių sugrąžinti tėvynei laisvę.
Jeanne dirbo mokytoja, kaip ir jos mama. Tad meilė vaikams visada ruseno jos širdyje. O gavusi pasiūlymą prie jų gerovės prisidėti dar daugiau, nesvarstė nė akimirkos. Sėdo į lėktuvą ir jau netrukus buvo Lietuvoje. Ten drauge su kitais Amerikos lietuviais pradėjo rūpintis nepasiturinčiomis šeimomis. Per 18 metų lietuviškų šaknų turinti mokytoja iš Naujojo Džersio vaikams Lietuvoje surinko 600 tūkstančių dolerių paramos.
Jungtinių Valstijų lietuvių bendruomenės leidžiamo laikraščio „Bridges“ redaktore ilgus metus dirbusi moteris kuklinasi, tačiau net ir praėjus daugybei laiko prisimena žmones, kuriems labai norėjosi padėti. Pati šimtų tūkstančių dolerių ji neturėjo, tačiau laikraštį skaitė tie, kuriems Lietuva ir lietuviai buvo svarbūs. O Jeanne nuolat rašė straipsnius apie nepriklausomybę atgavusią Lietuvą, sunkiai čia gyvenančius žmones ir kvietė aukoti.
Lietuvos našlaičių globos tarybos Filadelfijos skyriaus komiteto pirmininke tapusi Jeanne kiekvienam aukojusiam padėkodavo asmeniškai. „Gavau jų adresus, nusipirkau kortelių ir kiekvienam parašiau padėkos laišką“, – sako ji ir didžiuojasi, kad remiami vaikai išaugo garbingais žmonėmis.
Taip pat laidoje „Širdyje lietuvis“:
Nors Artūras Grigucevičius net devyniolika metų gyveno Airijoje, viena koja visad buvo Lietuvoje. Jis – partizaninių kovų istorijos klubo „Miško broliai“ įkūrėjas ir vadovas. Buvusioje raketų bazėje veikia muziejus, vyksta edukacijos ir stovyklos vaikams.
Marija Linčiūtė-Dang pamilo ne tik Prancūziją, bet ir čia sutiktą vietnamiečių kilmės vyrą. Dabar pora ne tik patys augina dvikalbius vaikus, bet ir aktyviai stengiasi į lietuvių kalbos šeimą įtraukti kuo daugiau Prancūzijos lietuvių. Neseniai Marija su bendramintėmis įkūrė lietuvišką mokyklą.
Jaunius Mališauskas idėjų verslui parsivežė iš Jungtinės Karalystės. O gelbėdamas uošvę jas įgyvendino Prienuose. Nedideliame miestelyje įkūrė piceriją, kuri plačiai nuskambėjo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – čia lankėsi krepšininkai Ballai iš Amerikos.
Laida „Širdyje lietuvis“ – šeštadienį 12 val. per LRT PLIUS ir portale LRT.lt.
