Mokslininkė: vienkartiniai kavos puodeliai – itin gamtą teršianti pakuotė

Mokslininkė: vienkartiniai kavos puodeliai – itin gamtą teršianti pakuotė

Augustas Stankevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt / Pixabay.com nuotr.

Vienkartinį karšto gėrimo puodelį sudaro 95 popieriaus ir tik 5 procentai plastiko, tačiau būtent ši dalis ir yra kliūtis perdirbti jį kartu su popieriumi. Per metus Lietuvoje sunaudojama apie 40 mln. popierinių karšto gėrimo puodelių, jų didžioji dalis bendru komunalinių atliekų srautu keliauja į sąvartyną – taip itin teršiama aplinka.

„Apie 65 proc. vartotojų vienkartinius puodelius metą į bendrą komunalinį srautą, į paprastas šiukšliadėžes, 13 proc. į popieriui skirtą. Tai parodo, jog visuomenėje vyrauja klaidinga nuomonė, neteisingas požiūris į šių pakuočių tvarkymą – dauguma galvoja, kad jie yra perdirbami į popierių, nors Lietuvoje tokių technologijų neturima ir kol kas jie yra šalinami sąvartyne“, – teigia KTU Aplinkos inžinerijos instituto doktorantė Valdonė Daugėlaitė.

Įmonių, parduodančių gėrimus tokiose pakuotėse, atstovai teigia, kad klientams, ketinantiems karštus gėrimus gerti kavinėse, siūloma juos išpilstyti į keraminius puodelius. Tačiau didžioji vartotojų dalis kavą ar kitą gėrimą išsineša ir, kur panaudotą puodelį išmeta, pardavėjai kontroliuoti negali.

BIC

„Mūsų veiklos modelio ašis yra kava išsinešti ir mes prarandame bet kokią kontrolę už mūsų kavinės durų, bet kuris puodelis iškeliavęs į miestą, į parką ar kažkur, kur jis jį nori neštis toliau, jis tiesiog yra ne mūsų teritorijoje“, – problemą išryškina „Coffee Inn“ įkūrėjas Nidas Kiuberis.

V. Daugėlaitė pastebi, kad pakuotes perdirbti galima būtų sekant Didžiosios Britanijos pavyzdžiu, kur yra įdiegta speciali šių puodelių surinkimo ir perdirbimo sistema.

lrt1

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.