12 C
Panevėžys
Antradienis, 18 gegužės, 2021

Mobiliosios komandos specialistų tikslas – padėti krizę išgyvenančiai šeimai

Pernai vasarą pradėjo veikti nauja vaiko teisių apsaugos tvarka, kuria siekiama pagerinti reagavimą į vaikų nepriežiūros ar smurto prieš juos atvejus bei darbą su šeima joje kilus krizei.

Su vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka atsirado nemažai naujovių, siekiant didinti vaikų saugumą ir pagalbą šeimai. Viena jų – mobiliosios komandos. Jų Lietuvoje veikia 12, o komandas sudaro trys žmonės: psichologas, socialinis darbuotojas, priklausomybės ligų specialistas.

Mobiliosios komandos specialistų grupės svarbiausias tikslas – padėti krizę išgyvenančiai šeimai, kai yra nustatytas antras grėsmės vaikui lygis ir vaikas nebegyvena jam nesaugioje aplinkoje.

Sukasi spėriai

Panevėžio regione veikiančioje mobilioje komandoje darbuojasi trys patyrusios darbuotojos: psichologė Aura Svetikienė, socialinė darbuotoja Rasa Bložienė ir priklausomybės ligų specialistė Renata Karpovienė.

Trims specialistėms tenka suktis spėriai. Jų komanda darbuojasi ne tik Panevėžio mieste ir rajone, bet ir Rokiškio, Pasvalio, Biržų, Kupiškio rajonuose. Moterys juokauja, jeigu reikia pagalbos, važiuoja ir už Panevėžio apskrities ribų.

Panevėžio regione veikiančioje mobilioje komandoje darbuojasi trys patyrusios darbuotojos: psichologė Aura Svetikienė, socialinė darbuotoja Rasa Bložienė ir priklausomybės ligų specialistė Renata Karpovienė.

Paneigė nuomones

Panevėžio apskrities vaiko teisių skyriaus mobiliosios komandos specialistės paneigė visuomenėje pasitaikančias nuomones, kad būtent mobiliosios komandos reaguoja į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus, vyksta į šeimą ir, nustačius antrąjį grėsmės vaikui lygį, paima vaiką iš jam nesaugios aplinkos.

Vaikai grįžta į šeimas

Tačiau visos mobilios komandos specialistės pasidžiaugė, kad po intensyvaus mobiliosios komandos darbo dalis iš tėvų paimtų vaikų grįžo į savo biologinę šeimą.

„Nuo metų pradžios, sausio 1 dienos iki dabar, mobili komanda lankėsi 34 šeimose. Vaikai po 14 dienos į šeimas grąžinti 4 šeimoms, po 30 dienų į 3 šeimas grąžinti vaikai, keturios šeimos atsisakė mobilios komandos pagalbos. Su 5 šeimomis vyksta darbas, o į 18 šeimų veikai nebuvo grąžinti“, – pateikė statistiką socialinė darbuotoja R. Bložienė ir pridūrė:

„Mums labai svarbu, kad vaikai grįžtų gyventi į savo biologines šeimas.“

R. Bložienė.

Dirba visą parą 

Panevėžietės socialinės darbuotojos naujienų portalui JP pasakojo, kaip dirba mobilioji komanda ir kaip veikia vaiko teisių apsaugos tvarka.

„Antrąjį grėsmės lygį nustato ir vaiką iš atstovų pagal įstatymą ar nesaugios aplinkos paima Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinių skyrių specialistai. Po skyrių darbo valandų, savaitgaliais, nedarbo ir švenčių dienomis – budintys vaiko teisių apsaugos specialistai, kurie dirba nuo 17 val. iki 8 val. ryto. Taip užtikrinamas reagavimas į galimus vaiko teisių pažeidimų pranešimus visą parą“, – pasakojo R. Bložienė.

Intensyviai dirba

Jai pritarė mobilios komandos psichologė A. Svetikienė:

„Pagalbą šeimai, kai vaikui nustatytas antrasis grėsmės vaikui lygis ir vaikas buvo paimtas iš šeimos, toliau pagalbą teikia mobilioji komanda – psichologas, socialinis darbuotojas ir specialistas, dirbantis su turinčiais priklausomybių. Mūsų komanda su šeima intensyviai dirba 14 dienų ir tik po to sprendžiama, ar į ją gali grįžti vaikas.“

Mobilioji komanda 14 kalendorinių dienų po vaiko paėmimo organizuoja ir teikia intensyvią pagalbą šeimai, koreguoja šeimos narių elgesį ir sukuria saugią gyvenamąją aplinką vaikui.

A. Svetikienė.

Svarbiausia – padėti šeimai

Be to, teikia rekomendacijas dėl tolesnio darbo su šeima atvejo vadybininkui, kuris vertina vaiko ir jo tėvų poreikį pagalbai, telkia pagalbą šeimai teikiančius specialistus.

„Mūsų tikslas – padėti šeimai gebėti tinkamai rūpintis vaiku, kad jam būtų saugu grįžti į šeimą. Juolab kad vaiko gyvybei, saugumui ar sveikatai iškilus grėsmei, vaiką iš jam nesaugios aplinkos operatyviai paima vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai, o ne mobilioji komanda. Mums svarbiausia, kad nebūtų pažeidžiamos vaikų teisės ir geriausi interesai, kad būtų pasirūpinta šeimos socialine ir psichologine gerove“, – tvirtino priklausomybės ligų specialistė R. Karpovienė ir tvirtino:

„Niekada vaikai nepaimami iš šeimos iš pirmo karto. Kai nustatyti pasikartojantys atvejai ir, kai nustatoma, kad vaikui aplinka – nesaugi. Tik tuomet jis paimamas iš šeimos. Be to, vaikas, sugrįžęs į biologinę šeimą, nėra paliekamas likimo valiai ir toliau palaikomas glaudų kontaktą su socialiniais darbuotojais, siekiame, kad didelis dėmesys būtų skiriamas rūpinimuisi šeimos psichologine ir socialine gerove.“

Užduotys sudėtingos

Pasak mobilios komandos priklausomybės ligų specialistės R. Karpovienės, labai nelengva dirbti su žmonėmis, kurie turi priklausomybes.

„Juos nelengva motyvuoti, kad jie pasiryžtų reabilitacijai, todėl itin svarbu įvairiais būdais juos paskatinti dalyvauti reabilitacinėje programoje, užtikrinti pagalbos tęstinumo galimybes. Stengiamės padėti jiems. Nukreipiame juos į priklausomybių konsultacinius punktus, siūlome juose lankytis ir reabilituotis, nes reabilitacijos procesas nuo priklausomybių ilgas“, – teigė R. Karpovienė.

R. Karpovienė.

Aplinkos poveikis

Mobiliosios komandos psichologės A. Svetikienės teigimu, labai didelę įtaką sveikstantiems daro aplinka:

„Asmenys, pabaigę reabilitacijos kursą ir vėl patekę į tokią terpę, kurioje aplink esantys yra priklausomi, atkrenta ir vėl puola į priklausomybes. Sveikstantiems nuo priklausomybių svarbus aplinkinių, artimųjų psichologinis palaikymas, pagalba. Aplinka, žmonių geranoriškumas, socialumas daro poveikį asmenybei. Labai džiaugiamės bendradarbiavimu su kitomis socialinėmis įstaigomis. Labai padeda Kėdainių rajone esantis centras „Vilties švyturys“, – sakė psichologė ir tvirtino, kad problemas reikia spręsti kartu.

Projektas – tinkamas

„Turime kartu spręsti problemas, kurios susijusios su žmonėmis, nepaisant to,

kad darbo krūviai yra dideli. Ne visada įmanoma pasiekti geriausių rezultatų, bet reikėtų gebėti pasidžiaugti ir kasdieniais dalykais, žmonių, su kuriais dirbame, pasiekimais, kurie vieniems gali atrodyti maži, o išties yra labai dideli. Todėl ir džiaugiamės net ir pačiais mažiausiais pasiekimais“, – teigė mobiliosios komandos socialinės darbuotojos ir tvirtino, kad šis projektas, kuris tęsis iki 2020 metų, pasiteisino.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vaikų namuose augęs V. Urbonas: „Nenuėjau klystkeliais tik todėl, kad per daug norėjau gyventi kitaip“

confident-noyce

Vaiko teisių gynėja apie rūkantį jaunimą: paauglių noras pritapti priveda prie priklausomybių

confident-noyce

Vaiko teisių gynėjai Panevėžio moksleivius pakvietė diskusijai apie patyčias

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau